Mury, siatki, płoty: jak i z czego zbudować ogrodzenie?

Solidny mur czy kilka razy tańsza siatka? Trwały kamień czy drewno, które trzeba konserwować? Możliwości jest wiele, tak jak pomysłów i potrzeb inwestorów. Sprawdźmy więc, co najlepiej będzie się nadawać do budowy ogrodzenia wokół naszej działki.

Posłuchaj
00:00
15

W dobie powszechnego stosowania instalacji alarmowych i korzystania z usług agencji ochrony mienia, funkcja obronna ogrodzenia – dawniej podstawowa – obecnie stała się drugorzędna. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście walory estetyczne, trwałość, sposób montażu, no i cena. A producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów i oferują nowoczesne, trwałe i łatwe w montażu systemy ogrodzeniowe – w gotowych zestawach znajdują się wszystkie elementy niezbędne do budowy płotu (w tym przęsła i słupki).

Najczęstszym typem ogrodzenia są więc przęsła (z rozmaitych materiałów) oparte na słupkach metalowych, betonowych, murowanych, a czasem również na podmurówce. Ogrodzenia mogą być też w całości murowane, ale takie nie są polecane, bo zwykle wyglądają ciężko i przytłaczająco.

Jak i z czego zbudować ogrodzenie Fot. L. Jampolska, Joniec

Po lewej "lekkie z ciężkim", czyli furtka za sztachet w połączeniu z łupanym piaskowcem, murowanym na zaprawę cementową.

Po prawej pustaki z powierzchnią udającą kamień to szybki sposób na wymurowanie cokołu i słupków ogrodzeniowych.

Lepszy płot pełny czy ażurowy?

Wybór ogrodzenia trzeba zacząć właśnie od ustalenia, czy ma to być szczelna zapora od hałasu i kurzu z ulicy, czy przeciwnie – jak najmniej widoczna, nie zasłaniająca ładnego widoku. A może wystarczy symboliczne zaznaczenie granic działki do czasu, gdy urośnie gęsty żywopłot?

Niewielkie miejskie działki z reprezentacyjnymi domami najczęściej okalają ogrodzenia metalowe z solidną podmurówką, zwykle ażurowe (pozostawiające widok na okolicę), czasem pełne w części frontowej. Bo ogrodzenie nie musi być jednolite – podczas gdy od frontu znajdują się efektowne przęsła lub mur kamienny, pozostałą jego część może stanowić niedroga siatka.

Ogrodnicza lista zakupów: 12 produktów "must have" na kwiecień – co warto kupić na start sezonu 2025?

Jak dobrać styl ogrodzenia?

Warto potraktować je jako coś więcej, niż wyznacznik granic działki, bo jest wizytówką domu i ważnym elementem architektonicznym – choć oddziela posesję od otoczenia, musi współgrać zarówno ze stylem ogrodu oraz budynku, jak i nawiązywać do otaczającego krajobrazu (choć w Polsce nie udaje). Warto więc przynajmniej części frontowej zachować spójność architektoniczną.

Wokół starych domów prezentują się ogrodzenia kute z żelaza murowane z cegieł – dostojne i solidne. Nie do końca będą one jednak pasować do nowoczesnych szeregówek.

Chociaż płot może wtapiać się w otoczenie lub pierwszy rzucać się w oczy, lepiej go nadmiernie nie zdobić, żeby nie wyglądał pretensjonalnie. Jeśli nie wiemy, co wybrać, poprośmy o pomoc architekta krajobrazu. Niestety wiele ogrodzeń, które widzimy na co dzień, przytłacza dekoracyjnością i nijak nie pasuje do otaczającej przestrzeni. A gdy trafi się płot niepiękny sam w sobie, ale przynajmniej nie przykuwający uwagi, właściciele oszpecą go (i okolicę) poprzez pomalowanie na kilka „ciekawych” kolorów.

Z czego murować?

  • Kamień, bloczki, cegły
    Ogrodzenia z tych materiałów wznosi się podobnie – stosując zasadę tzw. wiązania murarskiego i używając zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej.

    Najbardziej dekoracyjne są płoty z piaskowca i wapienia, a najtrwalsze z granitu i kwarcytu – choć wyglądają dość surowo. Mury najczęściej wznosi się z kamieni ciosanych i łupanych (czyli o regularnych kształtach) na zasadzie wiązania murarskiego. Wyjątkiem są kamienie polne – większe zestawia się z mniejszymi, układając nieregularne warstwy. Pamiętajmy, że kamień wygląda ciężko, najlepiej więc na podmurówce wesprzeć jakieś ażurowe przęsła.

    Imitacją kamienia są ogrodzeniowe bloczki silikatowe i betonowe o wielu kolorach i fakturach.

    Wśród cegieł najtańsza jest tzw. cegła zwykła (ceramiczna), ale ogrodzenie trzeba potem otynkować, a następnie pomalować lub przykleić okładzinę. Mury z cegieł silikatowych, czyli wapienno-piaskowych, i cegieł klinkierowych (obie występują w wielu kolorach i mają rozmaite faktury) wystarczy starannie wyspoinować. Podczas murowania trzeba jednak mieszać cegły z różnych palet (bo mogą mieć inne odcienie), i zachowywać równe spoiny (grubości ok. 10 mm). Ceglane słupki powinny być wewnątrz zbrojone i wypełnione betonem (mocuje się do nich bowiem uchwyty przęseł i bramy).

  • Mur suchy
    Znacznie szybciej i łatwiej postawimy ogrodzenie z wykorzystaniem systemu kształtek betonowych. Ustawia się je bez zaprawy (tzw. suchy mur) dzięki wyprofilowanym zamkom, a następnie zbroi prętami stalowymi i wypełnia mieszanką betonową. Powierzchnia bloczków może udawać kamień albo klinkier.

  • Beton wylewany
    Dość pracochłonne i kosztowne jest zaś wykonanie płotu ze zbrojonego betonu wylewanego w deskowaniu (jeśli nie użyjemy gotowego szalunku), ale trudno odmówić mu trwałości. Budowlę taką trzeba też wykończyć, żeby nie wyglądała zbyt surowo (pomalować, obłożyć płytkami albo chociażby obsadzić pnączami).

Ogrodzenie z cegieł fot. Roben Fot. Roben Budowa ogrodzenia fot. Roben Fot. Roben Ogrodzenie z cegieł klinkierowych fot. Klinkier Przysucha Fot. Klinkier Przysucha

Ogrodzenia z cegieł klinkierowych nie trzeba wykańczać, za to – starannie wyspoinować. Górne krawędzie muru najlepiej przykryć specjalnymi płytkami.

Kiedy budować?

Niektórzy zaczynają budowę domu od solidnego ogrodzenia działki. Inni najpierw stawiają ogrodzenie tymczasowe, a dopiero po zakończeniu robót budowlanych (także tych ogrodowych) – trwałe, docelowe. Przy niezbyt dużej działce (do 1000 m2) to bardzo dobry pomysł, bo podczas transportu materiałów budowlanych łatwo uszkodzić bramę. Ogrodzenie prowizoryczne z powodzeniem można zastosować przy braku funduszy, bo do wydzielenia placu budowy (fragmentu działki, na którym prowadzone są prace) w ostateczności wystarczy taśma ostrzegawcza, przymocowana do kołków drewnianych.

Z podmurówką czy bez?

Lżejsze płoty (z siatki, paneli) nie muszą opierać się na podmurówce – przęsła można umieścić blisko ziemi i przytwierdzić do słupków. Jednak inwestorzy wcale nie idą po najmniejszej linii oporu i chętnie wznoszą cokoły ogrodzeniowe, bo 20–30 cm murek zdaje się stanowić wyraźną i bardziej namacalną granicę terenu. W odczuciu co niektórych, standardowa podmurówka jest nawet za niska i decydują się oni na nietypowy płot, z cokołem sięgającym nawet metra.

Podmurówkę często buduje się z takich samych materiałów, co mur lity – z kamienia, cegieł, bloczków, kształtek i betonu wylewanego w deskowaniu, warto jednak, by nawiązywała (przynajmniej kolorystycznie) do cokołu budynku. Pamiętajmy, że zarówno podmurówkę, jak i fundament trzeba podzielić szczelinami dylatacyjnymi.

Podmurówka pod ogrodzeniem - rysunek

Ogrodzenie z fundamentem głębszym pod słupkami, a płytszym pod podmurówką.

Fundament pod ogrodzenie z elementów prefabrykowanych

Fundament z elementów prefabrykowanych.

Czy fundament jest konieczny pod całym ogrodzeniem?

Sposób wykonania fundamentu zależy od rodzaju gruntu i typu ogrodzenia. W przypadku gruntów niewysadzinowych (nie pęcznieją pod wpływem mrozu), przede wszystkim piasków, nawet pod pełny mur wystarcza fundament zagłębiony na ok. 60 cm. W gruntach wysadzinowych, głównie gliniastych, mur wymaga posadowienia na głębokości poniżej strefy przemarzania (80–140 cm – zależnie od regionu). Przy płytszym posadowieniu mur popękałby na skutek ruchów gruntu.

Jeśli natomiast ogrodzenie składa się z murowanych słupków i metalowego lub drewnianego wypełnienia między nimi, często pod słupki wykonuje się fundament głębszy, a pomiędzy nimi płytszy (ok. 60 cm). Metal i drewno bez szkody znoszą ewentualne ruchy gruntu pod wpływem mrozu. Jednak w takiej sytuacji trzeba starannie wykonać dylatacje między słupkami i ich fundamentem, a podmurówką. Inaczej fundament najprawdopodobniej popęka w tych miejscach.

Fundament pod ogrodzenie fot. Roben Fundament pod ogrodzenie fot. Roben
Fot. Roben

Na fundamencie wysuniętym 15-20 cm ponad poziom gruntu układa się izolację poziomą.

W każdym przypadku fundament ogrodzeniowy wyprowadza się 15–20 cm ponad poziom gruntu, a na jego zwieńczeniu układa poziomą izolację przeciwwilgociową z dwóch warstw papy (termozgrzewalnej albo na lepiku) lub folii fundamentowej.

Wylanie klasycznego fundamentu monolitycznego jest dość kosztowne i pracochłonne. Warto więc wiedzieć, że w przypadku lekkich ogrodzeń z paneli czy siatki, sprawdzą się podwaliny z elementów prefabrykowanych – rozwiązanie szybsze i prostsze. System składa się z gotowych stóp (bloczków) pod słupki oraz podłużnych elementów podwalinowych, stanowiących bazę pod cokół (ten również może być z prefabrykatów). W głębszych wykopach pod słupki, na warstwie zbrojonego betonu, umieszcza się bloczki. Podwaliny zaś układa się w płytkim wykopie na podsypce z piasku.

Panele z siatki fot. Joniec
Fot. Joniec
Panele z siatki fot. L. Jampolska
Fot. L. Jampolska

Lekkie przęsła (np. panele z siatki) można umieścić na podmurówce prefabrykowanej, którą wystarczy złożyć z podłużnych elementów betonowych i łączników.

W drugiej części artykułu możesz przeczytać o tym z jakich materiałów wykonać przęsła, które ogrodzenia wymagają impregnowania, jak wykończyć nieatrakcyjny mur oraz jak zaplanować bramę i furtkę.

Tekst: Małgorzata Kolmus, Budujemy Dom


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Effect24h 680 EC – zwalcza chwasty i mech w 24h – 150 ml | Target
Effect24h 680 EC – zwalcza chwasty i mech w 24h – 150 ml | Target
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Palenisko ogrodowe stalowe – Boat – 107 x 60 x 26 cm Unico
Palenisko ogrodowe stalowe – Boat – 107 x 60 x 26 cm Unico
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Bez kabla, bez spalin, bez ograniczeń. Wystarczy jeden akumulator Bosch: do domu, ogrodu i garażu
To Cię zainteresuje
Komentarze

Gość catchme
12-09-2020 10:21
U nas ogrodzenie betonowe Long firmy Kost-Bet nowoczesne ładne. Wybraliśmy odcień biały. Spodobało nam się to ogrodzenie, ponieważ jest minimalistyczne i ma gładką strukturę.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści