Formacja roślinna, której głównym składnikiem są drzewa - zwarcie rosnący drzewostan. Może to być zespół naturalny lub stworzony przez człowieka.
Charakteryzując lasy szczególną uwagę zwraca warstwowość ich budowy. Podstawowe warstwy to:
- korony drzew - na ogół dominują sosna i świerk, buki, jesiony, olsze, graby, lipy;
- warstwa krzewów - obejmuje krzewy właściwe oraz drzewa - podrost, czyli takie, które tworzą dany las, a w korzystnych warunkach będą mogły zająć miejsce w koronie;
- warstwa ziół - występują tu trawy, rośliny zielone, byliny;
- warstwa przyziemna - mchy i porosty.
Rodzaje lasów
- Las liściasty - dzieli się na lasy liściaste zrzucające liście na zimę, spotykane w strefie umiarkowanej, lasy szerokolistne spotykane w strefie subtropikalnej oraz lasy wilgotne zwane tropikalnymi.
- Las iglasty - występują głównie na glebach bielicowych w klimacie umiarkowanym. W lasach iglastych spotyka się takie drzewa jak sosny, świerki. Lasy iglaste dzieli się na bory sosnowe, lasy świerkowe i lasy jodłowe.
- Las mieszany - to lasy w siedliskowe, w których występują takie gatunki drzew jak dąb, buk, sosna, świerk, jodła, modrzew, brzoza.
- Bór wysokogórski - znajdujący się na wysokości ok. 1100 m n.p.m. Dominującym tu gatunkiem drzewa jest świerk, występuje także jarzębina. W podszycie występuje porzeczka alpejska, w runie trzcinek owłosiony, podbiałek alpejski, wietlica, kosmatka alpejska.
- Las gospodarczy - las użytkowy, drzewa wykorzystywane są w przemyśle jako surowiec do przerobu lub wyrobu określonych produktów, m.in. w przemyśle budowlanym, meblarskim, itp.