Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry

Honda: Dlaczego warto mulczować trawę?

Dzięki zabiegowi mulczowania dostarczamy trawie pożywienia i w dużej mierze rozwiązujemy problem pozbywania się ścinanej trawy. Najnowszym osiągnięciem technologicznym jest mulczowanie zmienne – unikalne rozwiązanie zastosowane w nowej kosiarce Honda HRX 476.

Mulczowanie to zabieg pielęgnacyjny polegający na rozdrobnieniu koszonej trawy. System mulczowania zastosowany w kosiarce Honda HRX 476 pozwala na pełne lub częściowe pozostawienie trawy na glebie, gdzie ulega ona rozkładowi i dostarcza substancji pokarmowych. Za pomocą jednej dźwigni można ustalić ile ściętej trawy trafi do kosza, a ile pozostanie na powierzchni trawnika.

Mulczowanie ma na celu odżywianie trawy, a dzięki temu szybszy jej wzrost oraz zabezpieczenie trawnika przed nadmiernym wysuszeniem w lecie. Jednak zabieg ten ma jeszcze wiele innych zalet. Po pierwsze mulczowanie zajmuje mniej czasu niż koszenie ze zbieraniem do kosza - nie trzeba się tak często lub w ogóle zatrzymywać by opróżnić kosz. Po drugie - ograniczamy ilość skoszonej trawy, którą musimy utylizować. Obliczono, że przez rok podczas koszenia trawnika o powierzchni 1000m2 pozyskujemy ok. 2 ton ściętej trawy1. Dlatego kupując kosiarkę warto zastanowić się nad modelem z opcją mulczowania, dzięki której możemy ściółkować trawę. Mniej odpadów oznacza mniejsze koszty utylizacji.

Honda HRX 476

Korzyści z mulczowania jest wiele. Lepiej dbamy o ogród, chronimy środowisko, oszczędzamy czas i pieniądze - mówi Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w Aries Power Equipment – generalny dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce. Rozdrabnianie skoszonej trawy polepsza kondycję murawy. Ponadto, rozdrobniona i pozostawiona trawa zawiera duże ilości składników pokarmowych i jak podają specjaliści od agronomii może zaspokajać nawet do 25% rocznego zapotrzebowania typowego trawnika na nawóz2.

System mulczowania zmiennego Honda VersamowTM opracowany w centrach badawczych koncernu, został zastosowany w nowych kosiarkach Honda HRX 476, które są już dostępne na polskich rynku. To technika pielęgnacji trawnika stosowana wyłącznie przez Hondę. System mulczowania

Honda HRX 476


zmiennego pozwala dostosować ilość mulczowanej trawy do jej aktualnej wysokości i warunków pogody (trawa sucha lub wilgotna), przy jednoczesnym zbieraniu jej części do kosza. W nowej kosiarce Honda HRX 476 aby odpowiednio dobrać ilość mulczowanej trawy wystarczy użyć dźwigni Clip Director®, bez konieczności montażu specjalnego noża czy innych akcesoriów.

Technologia mulczowania została opanowana przez specjalistów Hondy do perfekcji.  Zastosowany w kosiarkach HRX system MicroCut® – podwójny układ noży tnących - zapewnia doskonałej jakości cięcie i wysoki procent rozdrobnienia trawy. Dzięki cięciu na drobniejsze kawałki jednorazowo do kosza zmieści się więcej trawy – nawet do 30% więcej niż w przypadku jednoostrzowego systemu.

Kiedy mulczować radzi Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w Aries Power Equipment - generalny dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce. Trawnik spełnia warunki do mulczowania kiedy trawa ma nie więcej niż 4 cm – wówczas ustawiamy dźwignię w położeniu „100% mulczowania”. Kiedy trawa jest wyższa wybieramy ustawienie pośrednie, które umożliwi częściowe mulczowanie (w ten sposób zmniejszy się objętość trawy). Kiedy trawa jest bardzo wysoka ustawiamy dźwignię w pozycji „100% zbierania trawy”. Po przycięciu taka trawa będzie gotowa do koszenia z mulczowaniem w następnym tygodniu.

Źródło: Honda

Komentarze

To Cię zainteresuje

 

Nowe treści

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
Twoja strona ogrodu