Logo
Logo
67
Do góry

Niebieska rabata inspirowana kolorem roku 2020 Pantone Classic Blue

Instytut Pantone od 20 lat wybiera kolor roku, który kreuje trendy, także te ogrodowe! W 2020 roku wybrano Classic Blue. Jest elegancki w swojej prostocie. Ma przypominać niebo o zmierzchu, symbolizować spokój i ciszę. Poznaj 5 roślin, które pasują do koloru roku 2020.

Kolor roku 2020 to dokładnie PANTONE 19-4052 Classic Blue. Symbolizuje spokój, pewność siebie i pragnienie stabilizacji oraz trwałych życiowych fundamentów w niepewnych czasach zdominowanych przez technologię. Według ekspertów Pantone klasyczny niebieski, elegancki w swojej prostocie ma być stabilnym fundamentem, na którym będziemy budować, gdy przekroczymy próg nowej ery.

PANTONE 9-4052 Classic Blue

- Żyjemy w czasach, które wymagają zaufania i prawdy. Ten rodzaj trwałości i pewności odzwierciedla kolor roku 2020 PANTONE Classic Blue, solidny i niezawodny niebieski odcień, na którym można zawsze polegać – uzasadnia Leatrice Eiseman, executive director w Pantone Color Institute. Podkreśla, że ten odcień kojarzący się z wieczornym niebem ma skłaniać do myślenia i refleksji oraz nieustannego poszerzania perspektyw.

- PANTONE 9-4052 Classic Blue to kolor, który przypomina sugestywne wieczorne niebo, zachęcając do poszerzenia horyzontów i otwarcia się na przepływ komunikacji – dodaje.

Źródło: Wirtualne Media

5 roślin na niebieską rabatę

Poznaj 5 roślin, które pasują do koloru roku 2020. Możesz posadzić je w donicach na tarasie lub na rabacie i zestawić z pojemnikami, meblami oraz innymi ogrodowymi akcesoriami w kolorze Classic Blue!

hortensja tuff stuff ah ha fot. Proven Winners

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) Tuff Stuff Ah-Ha® – najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. To krzew tworzący płaskie kwiatostany złożone z bladoniebieskich kwiatów. Dorasta do 60-90 cm wysokości i szerokości. Wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża. Można ją uprawiać w dużej donicy na balkonie lub tarasie, na rabacie bylinowej lub w kompozycji z krzewami.

powojnik stand by me fot. Proven Winners

Powojnik (Clematis) 'Stand by Me' – preferuje miejsca lekko zacienione w ogrodzie. To odmiana nadająca się do zadarniania i wypełniania przestrzeni między bylinami na rabacie – osiąga 60-90 cm wysokości. Wymaga przepuszczalnego, żyznego podłoża o odczynie obojętnym lub zasadowym. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.

szałwia rockin blue suede shoes royale fot. Proven Winners

Szałwia (Salvia) Rockin'® Blue Suede Shoes– dorasta o 75-100 cm wysokości. Wymaga częściowo zacienionego stanowiska oraz lekkiego, przepuszczalnego podłoża. Regularnie podlewana i nawożona będzie kwitła przez całe lato. Jest rośliną jednoroczną przyciągająco do ogrodu owady. Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

evolvulus blue my mind fot. Proven Winners

Evolvulus Blue My Mind® – to roślina jednoroczna osiągająca 15-30 cm wysokości. Wymaga słonecznego stanowiska, umiarkowanego podlewania oraz lekkiego podłoża wzbogaconego kompostem. Nadaje się do sadzenia w donicach. Najlepiej wygląda z brzegu, ponieważ jej pędy przewieszają się na zewnątrz.

przetacznik magic show wizard of ahhs fot. Proven Winners

Przetacznik (Veronica) Magic Show® 'Wizard of Ahhs' – bylina osiągająca 35-40 cm wysokości. Wymaga słonecznego stanowiska. Najlepiej rośnie na żyznym, przepuszczalnym podłożu o odczynie zasadowym lub obojętnym. Roślinę można sadzić w pojemnikach na balkonie lub tarasie, w środkowej części rabaty bylinowej lub w kompozycjach z roślinami sezonowymi.

 


Tekst: Małgorzata Wójcik,
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com

2020-01-22

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu