Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Rośliny doniczkowe czyli ogród w mieszkaniu

Zima to dla wielu osób ciężki okres. Tęsknimy za słońcem, latem i przede wszystkim – zielenią. Tak naprawdę, jednak i zimą możemy nacieszyć nasze oczy i serca soczyście zielonymi roślinami. Jak? Wystarczy wzbogacić nasze mieszkanie o rośliny doniczkowe i stworzyć na zimę drugi ogród – w mieszkaniu.

Jakie rośliny do mieszkania wybrać?

W jaki sposób należy zabrać się za tworzenie ogrodu w mieszkaniu? Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie warunki będą mieć rośliny stojące na parapetach. Jeśli nasze okna wychodzą na północ, wybierzmy rośliny spośród gatunków cieniolubnych. A jeśli okna usytuowane są po stronie południowej, zdecydujmy się na rośliny lubiące słońce. Dzięki temu roślinki będą się odpowiednio dobrze rozwijać.

doniczki ozdobne fot. Meblobranie.pl

Doniczki na parapet – jakie wybrać?

Druga kwestia to wybór odpowiednich doniczek na kwiaty. Jeśli większość sezonu letniego spędzamy na działce i w mieszkaniu zjawiamy się tylko od czasu do czasu – lub też po prostu często wyjeżdżamy – warto zainwestować w doniczki z systemem nawadniającym. Dzięki temu nawet podczas dłuższych wyjazdów będziemy mieć pewność, że rośliny nam nie uschną.

Donice ogrodowe i tarasowe doskonale nadają się do wnętrza. Rośliny wrażliwe na mróz możesz przechowywać w domu.

Doniczki do mieszkania i do ogrodu

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domku z ogrodem lub mieszkania z balkonem, latem możemy wystawiać nasz zimowy ogród na świeże powietrze. Mając takie warunki warto wybrać doniczki z otworem w dnie i dodatkową zatyczką – zimą zabezpieczy ona naszą podłogę przed zalaniem, a latem otwór umożliwi swobodny przepływ wody opadowej.

eleganckie doniczki na balkon fot. Meblobranie.pl

Zimowa oaza zieleni odnaleziona w doniczkach

Latem rośliny w mieszkaniu mogą się nam wydawać kłopotem, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami dużego ogrodu. Niechętnie się nimi zajmujemy, bo w końcu tyle pracy czeka na nas w ogrodzie… Warto jednak zadbać i o domową zieleń, byśmy mogli cieszyć się nią w smutne dni pełne zimna i pluchy – by przypominała nam o wiośnie, lecie i ciepłych wieczorach spędzonych w ogrodzie.


meblobranie-logo


Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!