Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
1
Okazje

Rośliny doniczkowe czyli ogród w mieszkaniu

Zima to dla wielu osób ciężki okres. Tęsknimy za słońcem, latem i przede wszystkim – zielenią. Tak naprawdę, jednak i zimą możemy nacieszyć nasze oczy i serca soczyście zielonymi roślinami. Jak? Wystarczy wzbogacić nasze mieszkanie o rośliny doniczkowe i stworzyć na zimę drugi ogród – w mieszkaniu.

 

Jakie rośliny do mieszkania wybrać?

W jaki sposób należy zabrać się za tworzenie ogrodu w mieszkaniu? Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie warunki będą mieć rośliny stojące na parapetach. Jeśli nasze okna wychodzą na północ, wybierzmy rośliny spośród gatunków cieniolubnych. A jeśli okna usytuowane są po stronie południowej, zdecydujmy się na rośliny lubiące słońce. Dzięki temu roślinki będą się odpowiednio dobrze rozwijać.

doniczki ozdobne fot. Meblobranie.pl

Doniczki na parapet – jakie wybrać?

Druga kwestia to wybór odpowiednich doniczek na kwiaty. Jeśli większość sezonu letniego spędzamy na działce i w mieszkaniu zjawiamy się tylko od czasu do czasu – lub też po prostu często wyjeżdżamy – warto zainwestować w doniczki z systemem nawadniającym. Dzięki temu nawet podczas dłuższych wyjazdów będziemy mieć pewność, że rośliny nam nie uschną.

 
Donice ogrodowe i tarasowe doskonale nadają się do wnętrza. Rośliny wrażliwe na mróz możesz przechowywać w domu.
 

Doniczki do mieszkania i do ogrodu

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domku z ogrodem lub mieszkania z balkonem, latem możemy wystawiać nasz zimowy ogród na świeże powietrze. Mając takie warunki warto wybrać doniczki z otworem w dnie i dodatkową zatyczką – zimą zabezpieczy ona naszą podłogę przed zalaniem, a latem otwór umożliwi swobodny przepływ wody opadowej.

eleganckie doniczki na balkon fot. Meblobranie.pl

Zimowa oaza zieleni odnaleziona w doniczkach

Latem rośliny w mieszkaniu mogą się nam wydawać kłopotem, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami dużego ogrodu. Niechętnie się nimi zajmujemy, bo w końcu tyle pracy czeka na nas w ogrodzie… Warto jednak zadbać i o domową zieleń, byśmy mogli cieszyć się nią w smutne dni pełne zimna i pluchy – by przypominała nam o wiośnie, lecie i ciepłych wieczorach spędzonych w ogrodzie.

 

Warto przeczytać
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu