Logo
Logo

Meble ogrodowe z rattanu czy technorattanu?

Rattan i technorattan – co to jest? Jakie są różnice pomiędzy tymi materiałami? I co najważniejsze – z którego materiału wykonuje się lepsze meble ogrodowe? Sprawdźmy!

Podstawową różnicę między rattanem a technorattanem widać już w terminologii. Rattan to materiał naturalny używany do wyplatania mebli, a technorattan – jak sugeruje przedrostek "techno" – jest sztuczną wersją ratanu.

Czym jest rattan?

Rattan (zwany także rotang) uzyskuje się z pnączy kilku gatunków palm rosnących w tropikalnych lasach Azji. Po odpowiednim spreparowaniu rattanu, wykonuje się z niego meble, kosze i inne domowe akcesoria. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to taka azjatycka wiklina.

Meble technorattanowe Ligurito Plus

Zestaw stołowy z technorattanu

Rattanowe meble są bardzo efektowne, jest jednak z nimi jeden poważny problem – podobnie jak inne meble z naturalnych materiałów, źle znoszą wystawienie na warunki atmosferyczne i wymagają pracochłonnej konserwacji. Ponadto nadmierna eksploatacja rattanu – wynikająca z dużego popytu na ten materiał w krajach europejskich – doprowadziła do wyniszczania lasów tropikalnych.

Zestaw z technorattanu Cubiosa

Składane meble technoratanowe

Czym jest technorattan?

Technorattan wykonywany jest z wzmocnionego poliuretanu lub polietylenu. Sztuczne ratanowe włókna wyplatane są ręcznie, podobnie jak w przypadku naturalnych rattanowych mebli. Stworzone w ten sposób meble ogrodowe są odporne na wodę, promieniowanie UV i skrajną temperaturę. Technorattanowe meble ogrodowe mają też inną zaletę – w przeciwieństwie do swojego naturalnego odpowiednika są elastyczne, więc do korzystania z nich nie są niezbędne dodatkowe poduszki.

Meble z technorattanu to propozycja dla osób ceniących elegancję, nowoczesny design oraz wytrzymałość i łatwą pielęgnację. To jedne z najpopularniejszych mebli ogrodowych.

Meble z technorattanu Nassico

Technorattanowe meble stołowe

Zalety technorattanu

Technorattan to plecionka z tworzywa sztucznego, zazwyczaj wykonywana w części z surowców odzyskiwanych (stąd czasem stosowana nazwa eco-rattanu). Plecionka technorattanowa jest bardziej odporna na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych – nie straszny jej deszcz, wiatr, czy zmieniająca się temperatura. W okresach zimowych dobrze jest zabezpieczyć meble przed śniegiem i mrozem, ale większość zestawów technorattanowych na miejskich balkonach spędza tam z powodzeniem zimę.

Na co zwrócić uwagę kupując meble z technorattanu?

Decydując się na zakup mebli z technorattnu warto podejmować decyzję świadomie, dlatego przedstawiamy kilka istotnych kryteriów wpływających na jakość i cenę mebli tego typu, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem:

  1. Stelaż – elementy zestawów mogą być wykonane na stelażach aluminiowych lub stalowych. Stelaże stalowe są cięższe (meble trudniej przesuwają się na wietrze) i tańsze. Stelaże aluminiowe są lżejsze, bardziej odporne na korozję, a meble łatwiej przenosić.
  2. Plecionka technorattanowa – najpopularniejsza jest plecionka płaska o szerokości 7-8mm. Plecionka płaska występuje również w odmianie szczotkowanej, która sprawia, że technorattan wygląda na bardziej naturalny. Coraz większą popularność zyskuje plecionka półokrągła i okrągła – imituje ona naturalny rattan.
  3. Poduszki – komfort wypoczynku na meblach ogrodowych w dużej mierze zależy od grubości i jakości wykonania poduszek. Podejmując decyzję o zakupie należy sprawdzić ich grubość, materiał wypełnienia, oraz fakt, czy poszewki zostały zabezpieczone przed deszczem i czy można je zdjąć do prania.

Podsumowanie

  • Meble rattanowe są z naturalnego tworzywa, efektowne, eleganckie, ale mało odporne na warunki atmosferyczne i dość sztywne.
  • Meble technorattanowe z kolei tworzone są z elastycznych sztucznych włókien, ręcznie wyplatanych, odpornych na deszcz, słońce i temperatury.

Tekst i zdjęcia: Meblobranie.pl

Autor
Meble ogrodowe z rattanu czy technorattanu?
Meble ogrodowe z rattanu czy technorattanu?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl