Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Buszrem: Aranżacja przestrzeni przydomowej - pomysły na nawierzchnię

Czytelny styl , wygoda i porządek przestrzeni to podstawowe cechy domu z ogrodem. Widać to wyraźnie w jego otoczeniu. Starannie dobrana zieleń podkreślona ścieżkami i tarasami mówi równie dużo o charakterze miejsca co stylizacja wnętrz.

Pomysły na nawierzchnię

Estetyczne materiały nawierzchniowe wykorzystane do aranżacji nawierzchni dodają uroku ogrodowi otaczającemu dom. Dlatego jego projekt powinien być przemyślany i dopasowany do preferencji i upodobań właścicieli. Aranżacja nawierzchni jest nie tylko pracą budowlaną wymagającą technicznych kwalifikacji. Wybór i wzór ułożenia podjazdu, ścieżek, tarasu, elementów małej architektury - jest zadaniem równie ważnym jak decyzja dotycząca wykończenia np. ścian i podłogi salonu.

nawierzchnie fot. Buszrem
Przy jasnych ścianach - ciemna nawierzchnia koresponduje
z kolorem dachu - kostka Kreta płukana, fot. Buszrem

Oferta materiałów nawierzchniowych nieustannie się zwiększa - mówi Grzegorz Nowacki z firmy Buszrem - Różnorodność kształtów, faktur i kolorów sprawia, że łatwo wpisują się w dowolną stylistykę architektoniczną. Nowoczesne technologie gwarantują przy tym trwałość produktów.
Harmonia przede wszystkim Nawierzchnia otaczająca budynek powinna komponować się z kolorystyką elewacji. Tylko wtedy dom i jego otoczenie stworzą harmonijną całość.

nawierzchnia fot. Buszrem nawierzchnia fot. Buszrem
Najlepiej jeśli kolor nawierzchni zbliżony jest do barwy elewacji - kostka Kreta, Malta gładka w kolorach karmel i mokka (z lewej) i postarzana kostka Roma w kolorze oliwkowym (z prawej), fot. Buszrem


Kształt i faktura kostki lub płyt mają w tym przypadku znaczenie drugorzędne. Można łączyć ze sobą różne materiały, ale zasadą nadrzędną jest zachowanie harmonii barw. Bezpieczne połączenie to identyczne lub mocno zbliżone barwy elewacji i koloru dominującego w nawierzchni. Kolor obrzeży lub rysunku linii wewnętrznych mogą wówczas nawiązywać do odcienia stolarki, okiennic czy dachówki. Brąz czy czerwień dachu wraz z dekoracją nawierzchni stanowi często rodzaj kolorystycznej klamry dla całej posesji.


Przy jasnych ścianach - ciemna nawierzchnia koresponduje z kolorem dachu - kostka Kreta płukana, fot. Buszrem

Innym sprawdzonym sposobem aranżacji jest gra elementami kontrastowymi: w materiałach, kształtach, kolorach, a nawet stylach. Z pewnością jest to rozwiązanie dla odważnych, które wymaga wysokiego wyczucia smaku i doświadczenia.

Liczba możliwości ograniczona jest jedynie wyobraźnią. Różnorodność materiałów nawierzchniowych nie tylko dopasowuje się do pojawiających i utrzymujących się trendów, ale niejednokrotnie jest inspiracją do poszukiwania nowych, niespotykanych i wyjątkowych rozwiązań. Warto więc z nich korzystać.

Źródło: Buszrem

Warto przeczytać
SIEJ I SADŹ!
Na czasie
SIEJ I SADŹ!
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 10, Sentencja nr:5
Tydzień 10, Sentencja nr:5
W połowie marca można usunąć osłony i rozgarnąć kopczyki, które zimą chroniły krzewy ogrodowe przed mrozem. Osłony warto jednak mieć pod ręką w razie nawrotu przymrozków.
Tydzień 10, Sentencja nr:4
Tydzień 10, Sentencja nr:4
Sprawdzamy okrycia zimowe roślin. Jeśli uległy zniszczeniu – naprawiamy je. Podczas odwilży podlewamy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
Tydzień 10, Sentencja nr:3
Tydzień 10, Sentencja nr:3
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiewka, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Tydzień 10, Sentencja nr:2
Tydzień 10, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 10, Sentencja nr:1
Tydzień 10, Sentencja nr:1
Przesadźmy rośliny doniczkowe do większych pojemników. Możemy je też zasilić nawozem.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!