Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Buszrem: Aranżacja przestrzeni przydomowej - pomysły na nawierzchnię

Czytelny styl , wygoda i porządek przestrzeni to podstawowe cechy domu z ogrodem. Widać to wyraźnie w jego otoczeniu. Starannie dobrana zieleń podkreślona ścieżkami i tarasami mówi równie dużo o charakterze miejsca co stylizacja wnętrz.

Pomysły na nawierzchnię

Estetyczne materiały nawierzchniowe wykorzystane do aranżacji nawierzchni dodają uroku ogrodowi otaczającemu dom. Dlatego jego projekt powinien być przemyślany i dopasowany do preferencji i upodobań właścicieli. Aranżacja nawierzchni jest nie tylko pracą budowlaną wymagającą technicznych kwalifikacji. Wybór i wzór ułożenia podjazdu, ścieżek, tarasu, elementów małej architektury - jest zadaniem równie ważnym jak decyzja dotycząca wykończenia np. ścian i podłogi salonu.

nawierzchnie fot. Buszrem
Przy jasnych ścianach - ciemna nawierzchnia koresponduje
z kolorem dachu - kostka Kreta płukana, fot. Buszrem

Oferta materiałów nawierzchniowych nieustannie się zwiększa - mówi Grzegorz Nowacki z firmy Buszrem - Różnorodność kształtów, faktur i kolorów sprawia, że łatwo wpisują się w dowolną stylistykę architektoniczną. Nowoczesne technologie gwarantują przy tym trwałość produktów.
Harmonia przede wszystkim Nawierzchnia otaczająca budynek powinna komponować się z kolorystyką elewacji. Tylko wtedy dom i jego otoczenie stworzą harmonijną całość.

nawierzchnia fot. Buszrem nawierzchnia fot. Buszrem
Najlepiej jeśli kolor nawierzchni zbliżony jest do barwy elewacji - kostka Kreta, Malta gładka w kolorach karmel i mokka (z lewej) i postarzana kostka Roma w kolorze oliwkowym (z prawej), fot. Buszrem


Kształt i faktura kostki lub płyt mają w tym przypadku znaczenie drugorzędne. Można łączyć ze sobą różne materiały, ale zasadą nadrzędną jest zachowanie harmonii barw. Bezpieczne połączenie to identyczne lub mocno zbliżone barwy elewacji i koloru dominującego w nawierzchni. Kolor obrzeży lub rysunku linii wewnętrznych mogą wówczas nawiązywać do odcienia stolarki, okiennic czy dachówki. Brąz czy czerwień dachu wraz z dekoracją nawierzchni stanowi często rodzaj kolorystycznej klamry dla całej posesji.


Przy jasnych ścianach - ciemna nawierzchnia koresponduje z kolorem dachu - kostka Kreta płukana, fot. Buszrem

Innym sprawdzonym sposobem aranżacji jest gra elementami kontrastowymi: w materiałach, kształtach, kolorach, a nawet stylach. Z pewnością jest to rozwiązanie dla odważnych, które wymaga wysokiego wyczucia smaku i doświadczenia.


Liczba możliwości ograniczona jest jedynie wyobraźnią. Różnorodność materiałów nawierzchniowych nie tylko dopasowuje się do pojawiających i utrzymujących się trendów, ale niejednokrotnie jest inspiracją do poszukiwania nowych, niespotykanych i wyjątkowych rozwiązań. Warto więc z nich korzystać.

Źródło: Buszrem


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu