Logo
Logo

Jak pozbyć się szkodników drewna?

Aby skutecznie pozbyć się szkodników drewna należy użyć odpowiednich środków owadobójczych, a także właściwie zabezpieczyć drewniane powierzchnie przed ich powrotem. Jak zrobić to skutecznie, radzi Andrzej Wójcik doradca techniczny firmy Altax.

Szkodniki drewna

Nieodpowiednio zabezpieczone drewniane powierzchnie narażone są na atak insektów. Kołatek domowy, miazgowiec parkietowy, czy spuszczel borodziej to gatunki szkodników najczęściej zasiedlających drewno.

To, że w drewnie zamieszkali niechciani lokatorzy poznamy po otworach wylotowych, oraz po charakterystycznym chrobotaniu i kołataniu. Na obecność szkodników wskazywać może również wysypująca się z otworów mączka drzewna powstała podczas drążenia kanalików w drewnie. Mikroskopijne tunele powodują jego niszczenie, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku elementów konstrukcyjnych, które mogą zostać osłabione.

Szkodniki_drewno

Preparat do zwalczania szkodników drewna

Chcąc skutecznie wytępić insekty należy użyć produktu, który głęboko wniknie w jego strukturę. Powinien on nie tylko zwalczać owady, ale także zabezpieczać drewno przed ich kolejną inwazją. Zastosować można Hylotox Q, preparat rozpuszczalnikowy, który bardzo głęboko penetruje drewno, skutecznie zwalczając żerujące w nim owady.

Produkt ten trwale zabezpiecza drewno, nie zmieniając przy tym jego koloru. W przypadku stosowania preparatów o mniej kompleksowym działaniu, należy pamiętać, że samo wytępienie owadów nie chroni przed ich powrotem.

Środek zwalcza oraz zabezpiecza przed najczęściej spotykanymi szkodnikami wtórnymi drewna, m.in.: kołatkiem (Anobium), spuszczelem (Hylotrupes bajulus), borodziejem (Ergates faber), trzpiennikiem (Sirex), miazgowcem (Lyctus) i in.

Jako środek rozpuszczalnikowy charakteryzuje się bardzo głęboką penetracją, zapewniającą dotarcie do żerujących szkodników jest silną trucizną dla larw owadów efekt biobójczy uzyskuje się w różnym okresie od naniesienia, w zależności od głębokości, na której żerują w drewnie larwy. Okres ten może wynosić od 1 do 14 dni.

W celu zniszczenia larw w drewnie niezabezpieczonym środkami ochronno-dekoracyjnymi preparat owadobójczy nanosimy pędzlem. Jeśli natomiast nasze drewno pokryte jest lakierem lub inną nieprzepuszczalną powłoką środek owadobójczy aplikujemy za pomocą strzykawki, bezpośrednio wstrzykując go w korytarze żerowania larw, bądź nawiercone przez nas cienkie i długie otwory.

Aby nasze działania pozostały skuteczne na dłużej, istotne jest dokładne rozprowadzenie preparatu. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest prewencyjne zabezpieczanie drewnianych powierzchni.

Zabezpieczanie drewna

Pierwszym krokiem po usunięciu szkodników powinno być odpowiednie zabezpieczenie drewna przed ich ponowną wizytą. Idealnie sprawdzi się w tej sytuacji impregnat gruntujący, który chroni drewno nie tylko przed owadami, ale także grzybami pleśniowymi.

Źródło: Altax

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl