Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Fascynujący Świat Roślin - trzecia edycja międzynarodowej akcji

W ponad 50 krajach na świecie w ramach akcji „Fascynujący Świat Roślin” badacze i wielbiciele zieleni chcą pokazać, jak ważna i ciekawa jest wiedza o florze. W Polsce atrakcje przewidziano w ponad 20 miejscach. Kulminacja akcji nastąpi 18 maja 2015 r.

To już trzecia edycja międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin”, która odbywa się pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO). Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowała krajowa koordynatorka akcji, dr hab. Małgorzata Garnczarska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, celem akcji jest przedstawienie pracy ludzi, dla których największą fascynacją są rośliny. Kulminacyjnym dniem akcji, Dniem Fascynacji Roślinami jest 18 maja. Jednak w niektórych miejscach wydarzenia dotyczące roślin będą się rozgrywać i w innych dniach maja.

W Polsce do akcji włączyło się w tym roku kilkanaście wydziałów przyrodniczych, kilka ogrodów botanicznych oraz muzeów narodowych. W Warszawie w czasie spaceru będzie można posłuchać o formowaniu się koron drzew, ich rozmaitych pokrojów i geometrii. Aktor Olgierd Łukaszewicz - przy dźwiękach gitary - czytać będzie wiersze o roślinach lub z roślinami w tle.

W Katowicach będzie można odbyć podróż do wnętrza rośliny, przekonać się, jak wyglądają roślinne zaloty, a nawet posłuchać wykładu o roślinach prowadzonego... po śląsku. W Lublinie omówione będzie z kolei zagadnienie gadatliwych roślin, w Białymstoku będzie się można dowiedzieć o związkach leczniczych i truciznach wytwarzanych przez rośliny albo posłuchać o analizie pyłkowej.

kwiaty fot. Katrin Baustmann Pixabay
fot. Katrin Baustmann Pixabay
Informacje o "Fascynującym Świecie Roślin" są dostępne m.in. na polskiej stronie akcji http://www.plantday.com.pl

W Olsztynie odbędą się warsztaty o roślinach "survivalowych", które pozwolą przetrwać w terenie, a także o zapomnianych roślinach, które dawniej stosowano w kuchni. We Wrocławiu z kolei przygotowywane są zajęcia z tego, czy rośliny umieją liczyć, a nawet przygotowywana jest podróż do wnętrza kwiatu. Poznań przygotowuje się na prelekcje o tym, jak zbudowany jest liść, o klonowaniu roślin czy o tym, jak rośliny gromadzą wodę.

Miłośnicy roślin chcą w czasie akcji zwracać uwagę na to, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa.

"Znajomość świata roślin ma nie mniejsze znaczenie w produkcji wszelkich innych produktów pochodzenia roślinnego, jak papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia, czy farmaceutyki. Bardzo ważnym przesłaniem akcji będzie również wskazanie znaczenia roślin dla zachowania środowiska" - przypomina Garnczarska. W komunikacie informuje, że na świecie istnieje około 250 tys. gatunków roślin. To właśnie od istnienia roślin zależy życie zwierząt i ludzi.

Tekst: PAP Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie tytułowe: fot. GLady Pixabay

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu