Logo
Logo
Okazje

Fascynujący Świat Roślin - trzecia edycja międzynarodowej akcji

W ponad 50 krajach na świecie w ramach akcji „Fascynujący Świat Roślin” badacze i wielbiciele zieleni chcą pokazać, jak ważna i ciekawa jest wiedza o florze. W Polsce atrakcje przewidziano w ponad 20 miejscach. Kulminacja akcji nastąpi 18 maja 2015 r.

 

To już trzecia edycja międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin”, która odbywa się pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO). Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowała krajowa koordynatorka akcji, dr hab. Małgorzata Garnczarska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, celem akcji jest przedstawienie pracy ludzi, dla których największą fascynacją są rośliny. Kulminacyjnym dniem akcji, Dniem Fascynacji Roślinami jest 18 maja. Jednak w niektórych miejscach wydarzenia dotyczące roślin będą się rozgrywać i w innych dniach maja.

W Polsce do akcji włączyło się w tym roku kilkanaście wydziałów przyrodniczych, kilka ogrodów botanicznych oraz muzeów narodowych. W Warszawie w czasie spaceru będzie można posłuchać o formowaniu się koron drzew, ich rozmaitych pokrojów i geometrii. Aktor Olgierd Łukaszewicz - przy dźwiękach gitary - czytać będzie wiersze o roślinach lub z roślinami w tle.

W Katowicach będzie można odbyć podróż do wnętrza rośliny, przekonać się, jak wyglądają roślinne zaloty, a nawet posłuchać wykładu o roślinach prowadzonego... po śląsku. W Lublinie omówione będzie z kolei zagadnienie gadatliwych roślin, w Białymstoku będzie się można dowiedzieć o związkach leczniczych i truciznach wytwarzanych przez rośliny albo posłuchać o analizie pyłkowej.

kwiaty fot. Katrin Baustmann Pixabay
fot. Katrin Baustmann Pixabay
Informacje o "Fascynującym Świecie Roślin" są dostępne m.in. na polskiej stronie akcji http://www.plantday.com.pl

W Olsztynie odbędą się warsztaty o roślinach "survivalowych", które pozwolą przetrwać w terenie, a także o zapomnianych roślinach, które dawniej stosowano w kuchni. We Wrocławiu z kolei przygotowywane są zajęcia z tego, czy rośliny umieją liczyć, a nawet przygotowywana jest podróż do wnętrza kwiatu. Poznań przygotowuje się na prelekcje o tym, jak zbudowany jest liść, o klonowaniu roślin czy o tym, jak rośliny gromadzą wodę.

Miłośnicy roślin chcą w czasie akcji zwracać uwagę na to, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa.

"Znajomość świata roślin ma nie mniejsze znaczenie w produkcji wszelkich innych produktów pochodzenia roślinnego, jak papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia, czy farmaceutyki. Bardzo ważnym przesłaniem akcji będzie również wskazanie znaczenia roślin dla zachowania środowiska" - przypomina Garnczarska. W komunikacie informuje, że na świecie istnieje około 250 tys. gatunków roślin. To właśnie od istnienia roślin zależy życie zwierząt i ludzi.

Tekst: PAP Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie tytułowe: fot. GLady Pixabay
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu