Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Fascynujący Świat Roślin - trzecia edycja międzynarodowej akcji

W ponad 50 krajach na świecie w ramach akcji „Fascynujący Świat Roślin” badacze i wielbiciele zieleni chcą pokazać, jak ważna i ciekawa jest wiedza o florze. W Polsce atrakcje przewidziano w ponad 20 miejscach. Kulminacja akcji nastąpi 18 maja 2015 r.

To już trzecia edycja międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin”, która odbywa się pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO). Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowała krajowa koordynatorka akcji, dr hab. Małgorzata Garnczarska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, celem akcji jest przedstawienie pracy ludzi, dla których największą fascynacją są rośliny. Kulminacyjnym dniem akcji, Dniem Fascynacji Roślinami jest 18 maja. Jednak w niektórych miejscach wydarzenia dotyczące roślin będą się rozgrywać i w innych dniach maja.

W Polsce do akcji włączyło się w tym roku kilkanaście wydziałów przyrodniczych, kilka ogrodów botanicznych oraz muzeów narodowych. W Warszawie w czasie spaceru będzie można posłuchać o formowaniu się koron drzew, ich rozmaitych pokrojów i geometrii. Aktor Olgierd Łukaszewicz - przy dźwiękach gitary - czytać będzie wiersze o roślinach lub z roślinami w tle.

W Katowicach będzie można odbyć podróż do wnętrza rośliny, przekonać się, jak wyglądają roślinne zaloty, a nawet posłuchać wykładu o roślinach prowadzonego... po śląsku. W Lublinie omówione będzie z kolei zagadnienie gadatliwych roślin, w Białymstoku będzie się można dowiedzieć o związkach leczniczych i truciznach wytwarzanych przez rośliny albo posłuchać o analizie pyłkowej.

kwiaty fot. Katrin Baustmann Pixabay
fot. Katrin Baustmann Pixabay
Informacje o "Fascynującym Świecie Roślin" są dostępne m.in. na polskiej stronie akcji http://www.plantday.com.pl

W Olsztynie odbędą się warsztaty o roślinach "survivalowych", które pozwolą przetrwać w terenie, a także o zapomnianych roślinach, które dawniej stosowano w kuchni. We Wrocławiu z kolei przygotowywane są zajęcia z tego, czy rośliny umieją liczyć, a nawet przygotowywana jest podróż do wnętrza kwiatu. Poznań przygotowuje się na prelekcje o tym, jak zbudowany jest liść, o klonowaniu roślin czy o tym, jak rośliny gromadzą wodę.


Miłośnicy roślin chcą w czasie akcji zwracać uwagę na to, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa.

"Znajomość świata roślin ma nie mniejsze znaczenie w produkcji wszelkich innych produktów pochodzenia roślinnego, jak papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia, czy farmaceutyki. Bardzo ważnym przesłaniem akcji będzie również wskazanie znaczenia roślin dla zachowania środowiska" - przypomina Garnczarska. W komunikacie informuje, że na świecie istnieje około 250 tys. gatunków roślin. To właśnie od istnienia roślin zależy życie zwierząt i ludzi.

Tekst: PAP Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie tytułowe: fot. GLady Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu