Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Święto Drzewa 2014 - sadzenie Drzew Wolności

Tegoroczne Święto Drzewa obchodzimy pod hasłem Drzewo Wolności. W ten sposób świętujemy odzyskanie swobód obywatelskich zachęcając Polaków do sadzenia drzew 10 października i nadawania im imion - Drzew Wolności.

Inaugurację 12. Święta Drzewa Klubu Gaja, 10 października, w Warszawie rozpocznie sadzeniem Drzew Wolności na Polu Mokotowskim i galą rozdania nagród w Bibliotece Narodowej.

O godz. 11.00 rozpocznie się konferencja prasowa (Pole Mokotowskie - namiot), w której wezmą udział m.in.: Minister Środowiska, Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Dyrektor Radiowej Jedynki, Dyrektor Biblioteki Narodowej.

O godz. 12 00 przed Biblioteka Narodową zaproszeni goście posadzą wspólnie siedem Drzew Wolności: morwę białą, magnolie japońskie oraz ambrowce amerykańskie. Na inauguracji zjawią się najaktywniejsi organizatorzy lokalnych obchodów Święta Drzewa z całej Polski, którym wręczone zostaną nagrody Czarodziejskiego Drzewa oraz Pegaza dla najaktywniejszych uczestników akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Dzięki m.in. tej akcji udało się uratować 55 koni przeznaczonych na rzeź, chorych i zaniedbanych.

Święto Drzewa 2014 - sadzenie Drzew Wolności

Statuetkę Drzewa Roku 2014 odbierze burmistrz miasta i gminy Jelcz-Laskowice gdzie rośnie Drzewo Roku 2014 – Dąb Słowianin oraz przedstawiciel grupy rowerzystów „Rowerem Przez Jelcz”, która zgłosiła do konkursu zwycięskie drzewo.

Po uroczystości goście udadzą się na Plac Zamkowy gdzie budowane będzie symboliczne Drzewo Wolności (instalacja z wikliny i gałęzi), na którym każdy uczestnik będzie mógł zawiesić biały lub czerwony eko-liść z recyklingu. Na nich będą mogli napisać swoje refleksje na temat ekologii, przyrody, wolności. Akcja artystyczna będzie trwała przez weekend 10-12 października 2014.

Inaugurację Święta Drzewa w Warszawie Klub Gaja organizuje przy współpracy Miasta Stołecznego Warszawa i Lasów Państwowych. Święto Drzewa pod hasłem Drzewo Wolności obchodzone będzie w ponad 300 miejscach w kraju. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W ten sposób Klub Gaja wraz z Polkami i Polakami świętuje odzyskanie swobód obywatelskich poprzez działania dla przyrody. W tym roku zachęca do sadzenia drzew 10 października i nadawania im imion – Drzew Wolności. Przez 12 lat Święta Drzewa ponad pół miliona Polaków posadziło z Klubem Gaja blisko 700 000 drzew.

Wydarzenia Klubu Gaja inaugurujące 12. Święto Drzewa odbędą się także w Bielsku-Białej (22 października) i Katowicach (24 października).

 

Więcej informacji www.swietodrzewa.pl


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu