Logo
Logo
Do góry

Honda: Jak założyć trawnik jesienią?

Dowiedz się jak założyć trawnik jesienią. Porad udziela Lidia Tokarska, architekt krajobrazu i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. Dowiedz się także jakich narzędzi firmy Honda użyć do przygotowania gleby, wysiewu nasion i pielęgnacji murawy.

Czy można założyć trawnik jesienią?

Wrzesień to praktycznie „ostatni dzwonek” na zakładanie trawnika. Zwłaszcza obecnie panujące warunki - nocna rosa oraz ciepła i słoneczna aura w ciągu dnia - sprzyjają temu przedsięwzięciu.

Z reguły trawniki zakładamy wczesną wiosną lub właśnie jesienią. Darń z rolki może być położna nawet w październiku. Za wrześniowym terminem przemawia kilka argumentów: jeszcze ciepła gleba, brak skrajnych temperatur, a trawa zdąży podrosnąć i uodpornić się na zimowe warunki. Ma też więcej czasu, by dobrze się ukorzenić przed kolejnymi letnimi upałami.Trawniki założone wiosną, z siewu lub z rolki, nie mają takiej szansy.” – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, która jest inspektorem nadzoru terenów zieleni i ekspertem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, a także prowadzi firmę wykonawczą Zielony Salon.

Przede wszystkim jest to bardzo dobry termin na zakładanie trawników, które nie mają, nie będą mieć systemu nawadniania. Teraz powietrze i gleba utrzymują odpowiedni poziom wilgoci, a chłodne wieczory, noce i poranki powodują skraplanie się wody co dodatkowo ten stopień wilgotności zwiększa. Takie warunki sprzyjają kiełkowaniu nasion i są zdecydowanie korzystniejsze dla młodych trawników.”

Prawidłowe zakładanie trawnika to przedsięwzięcie wymagające trochę czasu, pracy i powinno być przeprowadzone w kilku etapach, takich jak: przygotowanie podłoża, wysiew nasion, wałowanie i podlewanie. Warto jednak to zrobić, by wiosną i latem cieszyć się trawnikiem o gęstej, miękkiej darni.

Przygotowanie terenu i podłoża

Formujemy kształt trawnika Na początek, dobrze jest określić teren, na którym chcemy założyć nowy trawnik. Praktycznym i wygodnym do tego narzędziem jest krawędziarka przeznaczona do formowania trawników, np. SSET E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Lekka i doskonale wyważona, służy do odgrodzenia powierzchni trawiastej od innych przestrzeni ogrodu.

Krawędziarka Honda Versatool, którą łączy się z jednostką napędową Honda UMC 435 E za pomocą innowacyjnego szybkozłącza, posiada twardą metalową listwę zapewniającą łatwe jej prowadzenie po zaplanowanym torze i ostre ostrze łatwo zagłębiające się w podłoże.

Honda Versatool_glebogryzarka
Honda Versatool glebogryzarka
Honda Versatool_krawedziarka
Honda Versatool krawędziarka

Sprawdzamy rodzaj i jakość gleby

Rodzaj podłoża, na którym planujemy założyć trawnik, ma kluczowe znaczenie dla finalnego efektu. Najbardziej korzystnym dla darni podłożem jest takie, którego wierzchnia warstwa, o grubości 20-30 cm, ma strukturę piaszczysto-gliniastą, a pod nią znajduje się podglebie również dobrze przepuszczające wodę i wilgoć. Trawa lubi także glebę o kwasowości w przedziale pH 5,5-7,0. Warto zatem upewnić się jaki rodzaj podłoża jest na obszarze wyznaczonym pod nowy trawnik. W przypadku zbyt wysokiej kwasowości ziemi, należy wykonać wapnowanie, które skoryguje odczyn gleby.

W przypadku ziemi gliniastej powinniśmy poprawić jej warunki powietrzno-wodne, mieszając ją z frakcjonowanym żwirem, najlepiej o ziarnach o średnicy do 4 mm. Dzięki temu korzenie darni będą mogły swobodnie się rozrastać.” – dodaje Lidia Tokarska. „Natomiast glebę piaszczystą można użyźnić dodając ziemi kompostowej lub odpowiednią ilość torfu.”

Jak założyć trawnik jesienią - oczyszczamy podłoże

Następnym krokiem przybliżającym nas do tworzenia trawnika jest oczyszczenie danego terenu. Należy usunąć kamienie oraz resztki roślin, ewentualne inne zanieczyszczenia a także liście. Czynność tę można wykonać grabiami, ale jeśli chcemy zyskać na czasie – to liście i resztki roślinne najwygodniej jest usunąć przy użyciu dmuchawy, np.: Honda HHB 25E lub dmuchawy SSBL E – jednego z elementów wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool.

Obydwa urządzenia pracują na przyjaznych dla otoczenia, cichych, paliwo-oszczędnych 4-suwowych silnikach Honda z serii GX (GX 25 i GX 35), które także mają obniżony poziom emisji spalin. Są lekkie i łatwe w obsłudze, i dzięki silnemu strumieniowi powietrza zapewniają szybkie przywrócenie porządku - HHB 25E z silnikiem o mocy 1KM wytwarza strumień powietrza o prędkości 70m/sek.

Dmuchawa SSBL E Honda Versatool, o średnicy 28 cm, jest sprawnie łączona z jednostką napędową UMC 435 E. Dzięki odpowiedniej budowie i formie SSBL E, silnik generuje silny strumień powietrza ukierunkowany równolegle do podłoża co znacznie zwiększa wydajność i efektywność pracy.

glebogryzarka_Honda F220
glebogryzarka Honda F220
glebogryzarka_Honda_FJ500DER
glebogryzarka Honda FJ500DER

Przekopujemy glebę

Ziemię, oczyszczoną z zanieczyszczeń i kamieni, należy następnie przekopać. Zabieg ten spulchnia i napowietrza podłoże. „Przekopanie podłoża często jest zaniedbywane lub wykonywane powierzchownie, a prawidłową podstawą dla nowego trawnika jest spulchnienie gleby na odpowiedniej głębokości czyli 15-20 cm.” - dodaje Lidia Tokarska. „W trakcie pracy, zależnie od potrzeb, glebę można zmieszać z ziemią organiczną lub piaskiem.”

Wygodnym rozwiązaniem do spulchnienia ziemi na niewielkim obszarze i prawidłowej głębokości jest glebogryzarka SSCL E o szerokości roboczej 20 cm – kolejny element wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Sprawnie wyręcza siłę ludzkich mięśni w przekopywaniu nawet bardzo ubitego podłoża. Do pracy na większej powierzchni rekomendowany jest inny model glebogryzarki Honda o szerokości roboczej 45 cm – F 220. Pracuje na silniku Honda GXV 57 o mocy 2 KM.

Bęben z 4 zestawami ostrzy zapewnia sprawne spulchnianie gleby i jednoczesne mieszanie jej z nawozami. Regulowane, ergonomiczne rączki zwiększają komfort kierowania maszyną, zaś przednie koło transportowe – umożliwia szybkie i bezpieczne dla podłoża przemieszczanie glebogryzarki. Dodatkowym atutem F 220 są opcje łączenia maszyny z dodatkowym osprzętem (kultywatorem, pługiem do orki, obsypnikiem do ziemi, lemieszem do odśnieżania), co znacząco poszerza zakres eksploatacji maszyny.

Profesjonalną, technicznie zaawansowaną glebogryzarką jest Honda FJ 500 DER. Rekomendowana jest wymagającym użytkownikom do pracy w każdych warunkach, ze względu na regulowaną szerokość roboczą w przedziałach 35-63-90 cm, 4-suwowy silnik Honda GX 160 o mocy 4,8 KM z udoskonalonym zapłonem elektronicznym.

Jest wyposażona w wiele udogodnień zwiększających wydajność i efektywność pracy, m. in.: ostrza z wrzecionami lekko wchodzą w glebę i ułatwiają usuwanie korzeni roślin owijających się na osi, nowy kształt osi zwiększył wytrzymałość ostrzy, sześciokątne osie minimalizują zużycie wału i umożliwiają podłączanie akcesoriów (wertykulatora, obsypnika, pługu do orki zagonowej, pługu z przedpłużkiem, zestawu do odśnieżania).

Wysoki komfort obsługi i pracy gwarantują regulowane rączki dostosowywane do wzrostu użytkownika i głębokości pracy w podłożu. Po przekopaniu i spulchnieniu podłoża należy jeszcze usunąć kamienie, które się pojawiły w wyniku prac mechanicznych i wyrównać powierzchnię.

Dmuchawa_Honda_HHB_25E
Dmuchawa Honda HHB 25E
Honda F 720_Rozsiewacz FBG 550
Honda F 720 Rozsiewacz FBG 550

Jak założyć trawnik jesienią - wysiewamy nasiona

Po zakończeniu wszystkich prac, których celem jest prawidłowe przygotowanie podłoża – siejemy trawę.

Czas kiełkowania i wzrostu darni zależy od gatunku trawy i warto zwracać uwagę na skład nasion w opakowaniu, które wybieramy. Z punktu widzenia estetyki i zabiegów pielęgnacyjnych lepiej wybierać mieszanki z przewagą kostrzew - wolniej rosną i mają drobniejszy liść. Warto wybierać mieszanki różnych gatunków znanych producentów. Tanie mieszanki nasion rodzą ryzyko niskiego procentu wschodów - w ich skład często wchodzą szybko rosnące gatunki o szerokim źdźble, wrażliwe na choroby.

Pogoda, podczas której wysiewamy nasiona również ma znaczenie i dobrze, jeśli uda nam się to zrobić w bezwietrzny dzień. Łatwiej jest wysiewać nasiona w niezbyt wilgotną glebę: gdy gleba jest zbyt wilgotna nasiona są wynoszone na butach i sprzęcie, ponieważ łatwo przyklejają się do nich. Jeśli istnieje taka możliwość, posiany teren warto delikatnie nawodnić drobną kroplą, ponieważ delikatnie nanoszona woda jest wchłaniana w glebę nie wypłukując nasion.” – radzi Lidia Tokarska.

Trawę siejemy ręcznie lub mechanicznie, zależnie od indywidualnego wyboru i w dawkach zalecanych na opakowaniu. W przypadku większych powierzchni do zasiania warto zastosować służący do tego celu sprzęt, np. ciągnik jednoosiowy Honda F 720 z rozsiewaczem FBG 550. Zestaw ten może być także wykorzystywany zimą jako solarko-piaskarka. Następnie nasiona przykrywamy cienką warstwą piasku lub torfu i wałujemy w celu wyrównania powierzchni.

Podlewamy

Na zakończenie, obszar z wysianymi nasionami lub wyłożony trawą z rolki należy dobrze nawodnić – początkowo niewielką dawką wody kilka razy na dobę i z czasem – redukujemy tę ilość do jednokrotnego dobowego nawadniania. Zapewni to utrzymanie odpowiedniej wilgoci w wierzchniej warstwie podłoża i stworzy korzystne warunki do kiełkowania nasion oraz ukorzenienia się roślin.

Urządzeniem ułatwiającym podlewanie trawnika, ogródka czy działki jest niewielka motopompa Honda WX15 służąca do pompowania wody z dostępnych naturalnych zbiorników wody i w połączeniu z większym systemem zraszaczy – wytwarza wysokie ciśnienie umożliwiające podanie wody na wysokość 40 m. Pracuje na mini 4-suwowym silniku o mocy 1,6 kW (2,1 KM), którego cicha praca nie zakłóca spokoju otoczenia i zapewnia wysoką wydajność – Honda WX15 pompuje 14 400l wody w ciągu godziny.

Źródło: Honda

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu