Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

Wielki Dzień Pszczół w Polsce 8 sierpnia 2014 roku

8 sierpnia 2014 roku cała Polska dzięki organizatorom programu ,,Z Kujawskim pomagamy pszczołom” będzie miała okazję dowiedzieć się jak indywidualnie pomagać zagrożonym wyginięciem pszczołowatym. Wszystko w ramach drugiego ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół.

Dzięki zaangażowaniu placówek przyrodniczych z różnych części kraju, po raz drugi będziemy mogli zwrócić uwagę na niezastąpioną dla całego środowiska rolę zapylaczy. Tegoroczny Wielki Dzień Pszczół odbywać się będzie pod patronatem wielu instytucji, takich jak: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie oraz 13 Kuratoriów Oświaty i 15 Urzędów Wojewódzkich z całej Polski.

Wstęp do zaangażowanych ogrodów botanicznych i parków biorących udział w Wielkim dniu Pszczół będzie tego dnia bezpłatny.

Wielki Dzień Pszczół w Polsce 8 sierpnia 2014 roku!

Wielki Dzień Pszczół w Polsce 8 sierpnia 2014 roku

Wielki Dzień Pszczół w skrócie:

Święto 8 sierpnia odbywa się w ramach czwartej edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, organizowanego przez firmę ZT „Kruszwica” S.A. Honorowy Patronat nad programem „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

W drugą edycję święta zaangażowały się ogrody botaniczne oraz parki narodowe i krajobrazowe z całej Polski oraz samodzielne placówki edukacyjne organizujące wakacyjne zajęcia dla najmłodszych.

Tego dnia będą razem z nami przypominać i uczyć o najważniejszych Zasadach Przyjaciół Pszczół, gatunkach pszczołowatych występujących w Polsce i gatunkach roślin przyjaznych pszczołom.

Placówki, które włączyły się w Wielki Dzień Pszczół, przygotowują dla zainteresowanych wiele atrakcji: pokażą jak wygląda życie pszczołowatych w ich naturalnym środowisku, przeprowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, zorganizują spacery z przewodnikiem po Pszczelej Ścieżce oraz gry i zabawy dla najmłodszych.

W ramach obchodów drugiego Wielkiego Dnia Pszczół w zaangażowanych placówkach staną także tablice informacyjne pt. „Pszczołowate wokół nas”, zachęcające do rozglądania się i wypatrywania tych pracowitych owadów.

Na stronie internetowej programu www.pomagamypszczolom.pl zamieszczona jest mapka i lista placówek, które zaangażują się w ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół. Zachęcamy do znalezienia ogrodu lub parku w najbliższej okolicy i wzięcia udziału w licznych atrakcjach edukacyjnych i warsztatach dla całej rodziny.

W czasie obchodów czekają na Was liczne atrakcje:

  • Przejście Pszczelej Ścieżki z przewodnikiem lub samodzielnie. Na trasie spotkacie domki dla pszczół dziko żyjących, poidełka oraz różne rośliny przyjazne pszczołom.
  • Warsztaty budowania domków dla pszczół.
  • Edukacyjna gra o Zasadach Przyjaciół Pszczół.
  • Zapoznanie się z różnymi owadami pszczołowatymi występującymi wokół Nas oraz różnymi gatunkami kwiatów i roślin przyjaznych pszczołom.

Co się będzie działo?

Kilkanaście placówek przyrodniczych w całej Polsce obchody Wielkiego Dnia Pszczół rozpocznie w piątek od godziny 10.00 rano.

Niektóre placówki zdecydowały się zorganizować, edukacyjne atrakcje, które pozwolą na poznanie roślin przyjaznych pszczołom, przyswojenie Zasad Przyjaciół Pszczół czy poznanie ciekawostek związanych z życiem zapylaczy.

W województwie zachodniopomorskim do Wielkiego Dnia Pszczół przyłączyły się Nadleśnictwo Karnieszewice oraz Ogród Dendrologiczny w Przelewicach, które jako samodzielne placówki przypomną o tym, jakie znaczenie dla całego ekosystemu mają pszczołowate.

W tym roku zapraszamy na wspólne świętowanie do ogrodów botanicznych, parków narodowych i krajobrazowych, które zapewnią bezpłatne wejście. Będzie można zbudować swój domek dla pszczół dziko żyjących czy dowiedzieć się, jakie rośliny na naszych balkonach i w ogrodach będą przyjazne dla pszczół” - mówi Małgorzata Strzelec, przedstawiciel firmy ZT „Kruszwica” S.A, organizatora Wielkiego Dnia Pszczół.

Wszyscy ciekawscy mogą także on-line udać się do… wnętrza ula. Codziennie w godzinach od 6:00 do 22:00 można oglądać video relację ze specjalnego ula, który powstał, aby za pomocą kamer umożliwić obserwację życia tych pracowitych owadów. Wszystkie informacje o Wielkim Dniu Pszczół i streamingu z ula na www.pomagamypszczolom.pl


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu