Logo
Logo
Okazje

Wielki Dzień Pszczół w Polsce 8 sierpnia 2014 roku

8 sierpnia 2014 roku cała Polska dzięki organizatorom programu ,,Z Kujawskim pomagamy pszczołom” będzie miała okazję dowiedzieć się jak indywidualnie pomagać zagrożonym wyginięciem pszczołowatym. Wszystko w ramach drugiego ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół.

 

Dzięki zaangażowaniu placówek przyrodniczych z różnych części kraju, po raz drugi będziemy mogli zwrócić uwagę na niezastąpioną dla całego środowiska rolę zapylaczy. Tegoroczny Wielki Dzień Pszczół odbywać się będzie pod patronatem wielu instytucji, takich jak: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie oraz 13 Kuratoriów Oświaty i 15 Urzędów Wojewódzkich z całej Polski.

Wstęp do zaangażowanych ogrodów botanicznych i parków biorących udział w Wielkim dniu Pszczół będzie tego dnia bezpłatny.

Wielki Dzień Pszczół w Polsce 8 sierpnia 2014 roku!

Wielki Dzień Pszczół w Polsce 8 sierpnia 2014 roku

Wielki Dzień Pszczół w skrócie:

Święto 8 sierpnia odbywa się w ramach czwartej edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, organizowanego przez firmę ZT „Kruszwica” S.A. Honorowy Patronat nad programem „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

W drugą edycję święta zaangażowały się ogrody botaniczne oraz parki narodowe i krajobrazowe z całej Polski oraz samodzielne placówki edukacyjne organizujące wakacyjne zajęcia dla najmłodszych.

Tego dnia będą razem z nami przypominać i uczyć o najważniejszych Zasadach Przyjaciół Pszczół, gatunkach pszczołowatych występujących w Polsce i gatunkach roślin przyjaznych pszczołom.

Placówki, które włączyły się w Wielki Dzień Pszczół, przygotowują dla zainteresowanych wiele atrakcji: pokażą jak wygląda życie pszczołowatych w ich naturalnym środowisku, przeprowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, zorganizują spacery z przewodnikiem po Pszczelej Ścieżce oraz gry i zabawy dla najmłodszych.

W ramach obchodów drugiego Wielkiego Dnia Pszczół w zaangażowanych placówkach staną także tablice informacyjne pt. „Pszczołowate wokół nas”, zachęcające do rozglądania się i wypatrywania tych pracowitych owadów.

Na stronie internetowej programu www.pomagamypszczolom.pl zamieszczona jest mapka i lista placówek, które zaangażują się w ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół. Zachęcamy do znalezienia ogrodu lub parku w najbliższej okolicy i wzięcia udziału w licznych atrakcjach edukacyjnych i warsztatach dla całej rodziny.

W czasie obchodów czekają na Was liczne atrakcje:

  • Przejście Pszczelej Ścieżki z przewodnikiem lub samodzielnie. Na trasie spotkacie domki dla pszczół dziko żyjących, poidełka oraz różne rośliny przyjazne pszczołom.
  • Warsztaty budowania domków dla pszczół.
  • Edukacyjna gra o Zasadach Przyjaciół Pszczół.
  • Zapoznanie się z różnymi owadami pszczołowatymi występującymi wokół Nas oraz różnymi gatunkami kwiatów i roślin przyjaznych pszczołom.

Co się będzie działo?

Kilkanaście placówek przyrodniczych w całej Polsce obchody Wielkiego Dnia Pszczół rozpocznie w piątek od godziny 10.00 rano.

Niektóre placówki zdecydowały się zorganizować, edukacyjne atrakcje, które pozwolą na poznanie roślin przyjaznych pszczołom, przyswojenie Zasad Przyjaciół Pszczół czy poznanie ciekawostek związanych z życiem zapylaczy.

W województwie zachodniopomorskim do Wielkiego Dnia Pszczół przyłączyły się Nadleśnictwo Karnieszewice oraz Ogród Dendrologiczny w Przelewicach, które jako samodzielne placówki przypomną o tym, jakie znaczenie dla całego ekosystemu mają pszczołowate.

W tym roku zapraszamy na wspólne świętowanie do ogrodów botanicznych, parków narodowych i krajobrazowych, które zapewnią bezpłatne wejście. Będzie można zbudować swój domek dla pszczół dziko żyjących czy dowiedzieć się, jakie rośliny na naszych balkonach i w ogrodach będą przyjazne dla pszczół” - mówi Małgorzata Strzelec, przedstawiciel firmy ZT „Kruszwica” S.A, organizatora Wielkiego Dnia Pszczół.

Wszyscy ciekawscy mogą także on-line udać się do… wnętrza ula. Codziennie w godzinach od 6:00 do 22:00 można oglądać video relację ze specjalnego ula, który powstał, aby za pomocą kamer umożliwić obserwację życia tych pracowitych owadów. Wszystkie informacje o Wielkim Dniu Pszczół i streamingu z ula na www.pomagamypszczolom.pl

 
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu