Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
Okazje

Tryton: Porównanie kosiarek - elektryczna czy spalinowa?

Przy pomocy właściwie dobranej kosiarki ogrodowej można skutecznie zadbać o satysfakcjonujący wygląd i kondycję murawy. Praca z idealnie skrojonym do naszych potrzeb sprzętem to czysta przyjemność.

 

Jak wybrać kosiarkę?

Przy wyborze kosiarki warto wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeśli właściwie określimy własne potrzeby i poznamy dostatecznie rynek, wówczas przemyślany zakup okaże się strzałem w dziesiątkę. Praca z właściwie dobranym sprzętem stanie się ukochaną czynnością, a po koszeniu będzie można cieszyć się upragnionym wypoczynkiem w ogrodzie.

Moda nieustannie się zmienia. Co sezon pojawiają się w sprzedaży nowe modele kosiarek. Producenci dwoją się i troją, aby wykreować zupełnie nową jakość. Jednak główne cechy tych maszyn pozostają od lat niezmienne, a poszczególne egzemplarze mogą różnić się wyglądem i dodatkami. W związku z tym miłośnicy pięknych ogrodów muszą podejmować trudne decyzje.

Jeszcze dwa, trzy lata temu sprawa była zdecydowanie prostsza. Kosiarki spalinowe były znacznie droższe, dlatego ich elektryczne odpowiedniki cieszyły się większą popularnością. Dziś różnica cenowa jest niewielka. Powstaje zatem dylemat, jaki rodzaj maszyny wybrać. Każde z rozwiązań ma przecież swoje plusy i minusy.

Kosiarka elektryczna

Wybór kosiarki powinien być zdeterminowany wielkością powierzchni, którą zamierzamy pielęgnować. Przyjmuje się zasadę, że dla areałów do 500 m2 w zupełności wystarcza poręczna wersja elektryczna.

PROFIX TRYTON kosiarka elektryczna TOA34141

Kosiarka elektryczna TRYTON TOA 34141

Ergonomicznie zbudowana kosiarka elektryczna wyposażona w pyłoszczelny silnik o dużym zapasie mocy (1500W). Kosiarka pozwala na koszenie pasów trawy o szerokości 34 cm, oraz wygodną w użyciu centralną regulację wysokości koszenia. Duże tylne koła ułatwiają manewrowanie nawet w trudnym terenie. Obudowa maszyny została wykonana z tworzywa sztucznego. W zestawie znajduje się kosz na skoszoną trawę o pojemności 40l. Producent udziela na produkt dwuletniej gwarancji.

Dobrze wyważonym rozwiązaniem może być, np. niewielka kosiarka Tryton TOA34141. Zarówno osiągi – używając nazewnictwa motoryzacyjnego, jak i stylistyka tej maszyny mogą bardzo podobać się użytkownikom.

Zastosowany w niej silnik elektryczny o mocy 1500W w zupełności wystarcza do sprawnego cięcia trawy na całej szerokości roboczej, która wynosi 34 cm. Intuicyjny system regulacji wysokości koszenia nie sprawi kłopotu nawet debiutantom w zakresie upiększania trawników.

Na uwagę zasługuje także "karoseria" maszyny. W przypadku omawianego tu modelu wnętrze zamknięte jest pod opływową dynamiczną obudową. Niewielkie koła o optymalnie dobranej średnicy, wykonane z dobrej jakości tworzywa, sprawiają, że kosiarka łatwo i lekko się prowadzi oraz sprawnie pokonuje małe przeszkody terenowe. Jakość zastosowanych materiałów nie budzi zastrzeżeń. Na wysokim poziomie utrzymuje się również ergonomia maszyny, mimo że jest ona lekka.

Decydując się na wybór kosiarki elektrycznej musimy koniecznie posiadać przedłużacz ogrodowy. Na rynku można znaleźć pełną gamę takich produktów przeznaczonych do zastosowań zewnętrznych.

W zależności od wielkości terenu powinniśmy mieć przewód zasilający, którego długość pozwoli nam na swobodne dotarcie w każdy zakamarek ogrodu czy działki, np. skoszenie trawy przed bramą. Co ważne, może być on stosowany z wieloma różnymi urządzeniami, tak więc jest to dobra inwestycja.

Niewątpliwie ogromną zaletą kosiarek elektrycznych jest stosunkowo niski poziom hałasu, powstającego w czasie pracy. Dlatego jeżeli szanujemy naszych sąsiadów, np. mieszkamy w bliźniaku czy też znajomy zza płotu ma malutkie dziecko, warto wybrać maszynę elektryczną. Dodatkowo jej obsługa i konserwacja jest bardzo prosta. Poradzi sobie z nią praktycznie każdy miłośnik pięknego ogrodu – podsumowuje Jarosław Bednarczyk, Brand Manager marki Tryton, oferującej wysokiej jakości elektronarzędzia i maszyny ogrodowe.

Kosiarka akumulatorowa i spalinowa

A co zrobić kiedy mamy do skoszenia trawę na większej powierzchni lub trawnik jest daleko od gniazdka elektrycznego?

Do wyboru są dwie możliwości. Pierwsza z nich to kosiarka akumulatorowa. Jest cicha, ale trzeba ładować akumulatory, co wiąże się z przerwami w pracy. Zatem nie jest to optymalne rozwiązanie, jeśli mamy do skoszenia większy areał. Drugą propozycją jest inwestycja w przedłużacze ogrodowe, które podłączamy do najbliższego gniazdka – najtańszy o długości 50 m to wydatek rzędu ok. 120 zł. Należy jednak pamiętać, że im dalej od źródła zasilania, tym maszyna pracuje mniej efektywnie. Różnica do 50 m jest mało odczuwalna dla przeciętnego użytkownika, ale powyżej tej odległości mogą pojawić się już większe spadki mocy – mówi Jarosław Bednarczyk.


PROFIX TRYTON kosiarka spalinowa TOO5671B

Kosiarka spalinowa TRYTON TOO 5671B

Wysokiej jakości kosiarki spalinowa (3 w 1, z napędem) wyposażona w mocny (3,2 kW), czterosuwowy, górnozaworowy silnik spalinowy Briggs&Stratton. Kosiarka pozwala na koszenie pasów trawy o szerokości 56 cm, oraz wygodną centralną regulację wysokości koszenia w zakresie od 25 mm do 75mm. Duże, łożyskowane tocznie koła ułatwiają manewrowanie kosiarką nawet w trudnym terenie. Kosiarka posiada 3 funkcje koszenia: mielenie (mulczowanie), wyrzut boczny oraz praca z koszem na skoszoną trawę. Sprzęt wyposażono w praktyczny organizer, w którym można umieścić, np. butelkę z wodą czy różnego rodzaju drobiazgi. Producent udziel na sprzęt dwuletniej gwarancji.

Najlepszą alternatywą jest w tym przypadku kosiarka spalinowa. Jest cięższa, pracuje głośniej niż wersja elektryczna, ale zasięg jej pracy jest właściwie nieograniczony.

Warto wybrać sprawdzony konstrukcyjnie model, napędzany wytrzymałym silnikiem, do którego nawet za kilkanaście lat będziemy mogli dokupić części zamienne. Taka właśnie jest kosiarka spalinowa Tryton, model TOO5671B.

Jej sercem jest zasilany benzyną PB95 – ekonomiczny, czterosuwowy, górnozaworowy silnik Briggs&Stratton z serii 750Ex, który po odpaleniu pracuje równo.

Po prawej stronie głównego uchwytu kosiarki znajduje się, tak jak w najlepszych samochodach, regulator stylu jazdy. Dzięki niemu możemy określić prędkość poruszania się maszyny. Symbol żółwia oznacza jazdę spokojną, natomiast znak zająca pozwala na przemieszczanie się z dużą prędkością.

Moc silnika w zupełności wystarcza, aby z łatwością ciąć trawę na obszarze 56 cm (taka właśnie jest szerokość koszenia). Użytkownik może, za pociągnięciem jednej dźwigni, ustawić wysokość koszenia w zakresie od 25 do 75 mm.

Dodatkowo ma do dyspozycji praktyczny organizer, w którym można umieścić niezbędne drobiazgi czy zabrać ze sobą butelkę wody lub innego równie potrzebnego w gorące dni napoju.

Kosiarka wyposażona jest w trzy funkcje koszenia: mielenie (mulczowanie), wyrzut boczny oraz praca z koszem. W tym modelu maszyny udało się także nieco obniżyć wagę oraz zastosować dodatkowe łożyskowanie kół. To wszystko czyni z kosiarki spalinowej Tryton produkt, który sprosta oczekiwaniom bardzo wymagających użytkowników.

Tekst: zdjęcie tytułowe: Skitterphoto

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje

 

Ważne tematy
Lista zakupów
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu