Logo
Logo
2
Okazje

Świąteczne rośliny w Leroy Merlin | Poradnik zakupowy

Najważniejszym elementem świątecznej dekoracji jest oczywiście choinka. Zapach igliwia i świeża zieleń jodeł, świerków, czy innych gatunków iglastych podkreśla świąteczny nastrój w domu. Doskonałym uzupełnieniem świątecznej aranżacji są inne kwitnące rośliny: poinsecja czyli gwiazda betlejemska i cyklamen. Jak wybrać i pielęgnować choinkę, poinsecję i cyklameny, aby cieszyć się ich urodą nie tylko przez kilka świątecznych dni?

 

Kup świąteczne rośliny w sklepach Leroy Merlin

W sklepach Leroy Merlin można kupić choinki cięte, w donicach, z pełną bryłą korzeniową hodowane w pojemnikach oraz poinsecje i cyklameny od 4 grudnia 2021. Można także zamówić transport choinki do domu w cenie 10 zł/szt.*

Ceny świątecznych roślin:
● Świerki w doniczkach od 19,99 zł/szt
● Jodły kaukaskie cięte od 39,99 zł
● Świerki pospolite cięte od 39,99 zł
● Poinsecje od 6,99 zł.
● Cyklameny od 2,99 zł

* Transport choinek do domu dotyczy choinek żywych, ciętych. Dostawa w cenie 10 zł obowiązuje w pierwszej strefie (10 km od sklepu Leroy Merlin) w dniach 6 – 24.12.2021.

Choinka

Pod określeniem "choinka" kryje się: świerk pospolity, kłujący i serbski, jodła kaukaska, ale i pojawiające się nowości, w tym sosny. Najbardziej popularny jest świerk pospolity (Picea abies). Swoją pozycję zawdzięcza „leśnemu” zapachowi, stożkowej koronie i błyszczącym ciemnozielonym igłom. Z kolei świerk kłujący (Picea pungens) jest ozdobny ze względu na igły o srebrzysto niebieskim zabarwieniu. Jego nazwa nawiązuje do igieł, które są dotkliwie kłujące i w przeciwieństwie do świerka pospolitego znacznie dłużej utrzymują się na pędach. Najbardziej wytrzymałym drzewkiem świątecznym jest jodła kaukaska (Abies nordmanniana). Jest dobrą alternatywą, jeżeli szukamy choinki o niekłujących i miękkich igłach. W przeciwieństwie do świerków nie wydziela tak intensywnego zapachu - sprawdzi się dla osób wrażliwych oraz alergików.


1.Świerk pospolity cięty od 39,99 zl. 2. Jodła kaukaska z pełną bryłą korzeniową ok. 100 cm. 99,99 zł. 3. Jodla kaukaska cięta od 39,99 zł. 4. Jodła kaukaska w doniczce ok. 100 cm 65,99 zł.

● Drzewka należy kupować w renomowanych punktach sprzedaży, które oferują rośliny pochodzące z legalnych źródeł. Nie należy pozyskiwać drzew z lasu na własną rękę.

● Drzewka świąteczne można kupić z pełną bryłą korzeniową w donicy lub pozbawione systemu korzeniowego. Pierwsza opcja jest korzystniejsza dla osób, które posiadają ogród, bądź mają możliwość przekazać je później do posadzenia w gruncie.

● Wymarzoną choinkę, należy dokładnie obejrzeć przed kupnem. Drzewko nie powinno mieć połamanych gałązek i uszkodzonego pnia. Igły powinny być w intensywnym kolorze (adekwatnym do gatunku i odmiany) i sztywno przylegać do pędów. Ich łatwe osypywanie powinno być sygnałem ostrzegawczym. Korzenie drzewka w donicy powinny być schowane i nieprzesuszone.

● Kiedy najlepiej kupić drzewko? Jeśli chcemy aby choinka towarzyszyła nam przez cały okres świąteczny, nie zostawiajmy zakupów na ostatnią chwilę. Świąteczna gorączka nie sprzyja w aklimatyzacji drzewka w ciepłym wnętrzu. Jeżeli jest możliwość przeprowadzenia aklimatyzacji drzewka w temperaturach nie odbiegających znacząco od tych, które panują na zewnątrz powinno się je kupić na dwa – trzy tygodnie przed świętami. Drzewko należy zahartować: stopniowo zwiększając temperaturę, do docelowej pokojowej. Idealnym rozwiązaniem jest: zakup i przetrzymanie rośliny przez parę dni na zewnątrz domu a następnie w pomieszczeniu przechodnim o niższej temperaturze (może to być ganek, garaż). W kolejnym kroku przeniesienie do wnętrza docelowego. Jeżeli nie mamy takiej możliwości warto przetrzymywać drzewko na balkonie lub w chłodnym nieogrzewanym pomieszczeniu, a następnie umieścić w mieszkaniu, w którym początkowo ogrzewanie jest ograniczone, porządnie wywietrzone. Odpowiednio przeprowadzona aklimatyzacja sprawi, że nie tylko drzewo z systemem korzeniowym, ale i z przyciętym pniem będzie dłuższej ozdabiało wnętrze mieszkania.

● Po aklimatyzacji przychodzi czas na wybranie odpowiedniego miejsca . Nie powinniśmy stawiać choinki w pobliżu grzejników oraz uchylanych czy otwieranych okien.

● Nagrzane mieszkanie, w którym jest wysuszone powietrze sprawi, że choinka bardzo szybko straci swój urok: igły zaczną się przebarwiać i obsypywać, drzewko straci wigor i jego „czubek” zacznie opadać. Drzewko w donicy musi być regularnie nawadniane (nie można doprowadzić do wyschnięcia podłoża), inaczej bardzo szybko straci swoją dekoracyjność.

● Jeżeli drzewko kupione w donicy przeznaczone jest do posadzenia w gruncie, to po okresie świątecznym powinno się je umieścić ponownie w chłodniejszym pomieszczeniu (a w kolejnym kroku na zewnątrz). Sadzenie drzewka należy przeprowadzić wiosną, kiedy ziemia nie jest już zmrożona.

Poinsecja, gwiazda betlejemska

Charakterystyczną cechą poinsecji (Euphorbia pulcherrima) są barwne przylistki. W zależności od odmiany mogą być intensywnie czerwone, różowe, ale również białe, kremowe i jasnozielone. Kwiaty są małe, zielone, osadzone pośrodku rozchodzących się dookoła przylistków. Gwiazda betlejemska jest rośliną wieloletnią i ciepłolubną. Aby cieszyć się jej widokiem przez wiele sezonów warto dbać o nią przez cały rok.

● Przede wszystkim należy unikać ustawienia doniczki z rośliną w przeciągu i w pobliżu grzejników. Kupiona późną jesienią i zimą poinsecja i ustawiona w odpowiednio dobranym stanowisku może kwitnąć przez kilka kolejnych miesięcy. Jeżeli temperatura spadnie, bądź przeciwnie: wzrośnie powyżej przedziału 18-20oC, to liście zaczną żółknąć i opadać. Opadanie liści może też być oznaką nadmiernego podlewania. Należy ją podlewać do podstawki przy wyczuwalnym przesychaniu podłoża.

● Po przekwitnięciu pędy należy przyciąć i przenieść roślinę w miejsce, gdzie jest niewielka ilość światła i nieco niższa temperatura. Jest to pora na wprowadzenie rośliny w czas spoczynku. Po dwóch miesiącach przesadzamy poinsecję do nowej doniczki ze świeżym zasobnym podłożem i ustawiamy w mieszkaniu. Wprowadzając i wyprowadzając ten gatunek do niższej lub wyższej temperatury stymulujemy jej kwitnienie.

● Pielęgnując gwiazdę betlejemską trzeba zawsze korzystać z rękawiczek ochronnych. Poinsecja przynależy do wilczomleczy, które we wszystkich swoich częściach zawierają trujący sok, który może działać drażniąco.

Cyklamen

Nie tylko gwiazda betlejemska może przyozdabiać nasze mieszkanie w czasie świąt. Równie dekoracyjny jest cyklamen (Cyklamen persicum). Ta roślina doniczkowa może osiągać do 40 cm wysokości. Ma ozdobne zarówno liście jak i kwiaty. Dostępność odmian jest niezwykle bogata. Można spotkać się z cyklamenami o liściach z delikatnym białym wzorkiem oraz kwiatami o barwach od czystych bieli poprzez gorące czerwienie i delikatne róże. Przy odpowiedniej uprawie możemy zachwycać się nimi aż do wiosny.

● Cyklamen nie lubi wysokich temperatur. Najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych i w temperaturze od 10 do 15oC. W wyższych temperaturach szybko przekwitnie i zrzuci kwiaty.

● Preferuje wilgotne podłoże ale należy zachować ostrożność przy podlewaniu, gdyż podziemne części rośliny są wrażliwe i narażone na gnicie. Podobnie jak w przypadku gwiazdy betlejemskiej - wodę warto dolewać do podstawki i unikać nawilżenia liści i kwiatów.

● Po przekwitnieniu doniczkę z bulwą powinno się umieścić w chłodniejszym pomieszczeniu. Jest to okres spoczynku, ale nie czas na rezygnację z podlewania. Kiedy pojawią się nowe listki, to roślinę należy przesadzić do doniczki ze świeżym podłożem.

● Jeżeli na cyklamenie pojawią się plamy pokryte mączystą białą grzybnią zarówno na górnej jak i dolnej stronie liści, to może oznaczać, że został porażony przez mączniaka prawdziwego. W przypadku, gdy na liściach i kwiatach szybko rozwija się szary nalot, to wskazuje na szarą pleśń. Pomarszczone liście z oznakami chorobowymi należy usuwać i zastosować odpowiedni fungicyd.

Źródło: materiały prasowe Leroy Merlin

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać

 

Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!