Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Polbruk: Nawierzchnie ogrodowe, jak z dawnych epok - kostka brukowa Country i Napoli

Romantyczne zaułki starodawnych miasteczek i tajemnicze alejki pośród starych kamienic czy dworków od lat czarują nas niepowtarzalnym urokiem. Swój wyjątkowy charakter zawdzięczają odpowiedniemu wyczuciu form oraz kształtów w postaci brukowanej nawierzchni. Klimatu najbardziej wyjątkowych chwil spędzonych w takich miejscach nie sposób nigdy oddać za pomocą pamiątkowej fotografii, można go jednak przywołać w swoim ogrodzie dzięki kolekcji kostek brukowych Polbruk Country i Polbruk Napoli.

Kolekcja Polbruk Country i Polbruk Napoli czerpie natchnienie z najlepszych tradycji zamierzchłych epok i łączy je z zaletami nowoczesnych technologii.

Nawierzchnie ogrodowe, jak z dawnych epok. Murek z Polbruku Country Nawierzchnie ogrodowe, jak z dawnych epok. Nawierzchnia tarasowa z Polbruku Napoli
Murek z Polbruku Country.
Nawierzchnia tarasowa z Polbruku Napoli.

Nawierzchnie ogrodowe, jak z dawnych czasów

Aranżacje współczesnych ogrodów coraz częściej inspirują się realizacjami z ubiegłych wieków. Szybko przemijająca moda na minimalizm ustępuje miejsca pomysłowym łączeniom różnych stylów, które wnoszą do ogrodu odrobinę oryginalności. Dyskretny urok dawnych epok zaklęty w kostkach brukowych Polbruk pozwala w elegancki sposób nawiązać kontakt z dworską tradycją.

W ten nurt wpisują się kostki brukowe z kolekcji Polbruk Country oraz Polbruk Napoli. Pierwsza z nich dostępna jest w trzech wymiarach - 7x14 cm, 14x14 cm, 21x14 cm, druga z kolei w rozmiarach 14x14 cm oraz 21x14 cm. Obie linie występują w wersji postarzanej z obijanymi brzegami świetnie imitującymi starobruk. W przypadku Polbruk Napoli wybrać można również elementy gładkie lub te o chropowatej, płukanej powierzchni. Dodatkową zaletą jest prosta linia brzegowa (bez fazy), która pozwala zbudować idealnie płaską nawierzchnię ogrodową pozbawioną zbędnych nierówności.

Kolorowe nawierzchnie w ogrodzie

Kolory odgrywają w ogrodzie kluczową rolę, nadają mu charakter i kształtują przestrzeń. Sposobem na barwne zagospodarowanie posesji jest nawierzchnia ogrodowa wyłożona barwioną kostką brukową.


Melanżowe kompozycje Polbruk Country - orzechowy, amber, alpen oraz tajga pasują do tej stylistyki. Ich różnorodne barwy wpiszą się w otoczenie ogrodów klasycznych rezydencji, jak i nowoczesnych apartamentów.

Ciekawym rozwiązaniem są również elementy z kolekcji Polbruk Napoli dostępne w pełnej gamie kolorystycznej - 3 propozycje płukane, 7 gładkich oraz 7 postarzanych. Ponadto pełne wybarwienie każdej kostki sprawia, że kolor jest widoczny ze wszystkich jej stron. Dzięki temu można ją wykorzystać do budowy murków ogrodowych, kwietników, podstawy siedzisk. Nadaje się też do obudowy grilla lub innych elementów ogrodu.

Nawierzchnie ogrodowe. Polbruk Country Nawierzchnie ogrodowe. Murek z kostki Country Nawierzchnie ogrodowe. Schody Polbruk Country
Polbruk Country: grubość: 6 cm, wymiary: 14x14,21x14 cm, cena brutto: 87,33 zł/m2.

Ich grubość, odpowiednio 6 cm Polbruk Country oraz 8 cm Polbruk Napoli, zapewnia odpowiednią wytrzymałość na obciążenia, dlatego elementy te polecane są na nawierzchnie ogrodowych ścieżek, podjazdów oraz do wykładania tarasów. Ich trwałość, odporność na obciążenia, a także antypoślizgowe właściwości dają możliwość tworzenia bezpiecznych schodów. Dzięki nim zbudujemy stopnie, które będą nie tylko wygodne, ale również spójne stylistycznie z resztą nawierzchni.

Nawierzchnie ogrodowe. Polbruk Napoli Nawierzchnie ogrodowe. Taras i ścieżka z Polbruku Napoli
Polbruk Napoli: grubość: 8 cm, wymiary: 7x14,14x14,21x14 cm, cena brutto: 87,33-92,25 zł/m2.

źródło i fot.: Polbruk


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu