Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
1
Okazje

Modern Line: Donice betonowe i beton architektoniczny we wnętrzu i na balkonie

Odpowiednio zaaranżowana dowodzi wyczucia stylu projektanta, ożywia przestrzeń i dodaje jej głębi. Sam dobór roślin ozdobnych to tylko część kompozycji. Równie ważna, co sama zieleń, jest jej oprawa, czyli wszystkie donice i osłonki, które osadzają rośliny w przestrzeni. Ciekawym trendem są donice betonowe wykonane z betonu architektonicznego, mające zastosowanie zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.

 

Do wyboru mamy: donice ceramiczne, drewniane, gliniane, wiklinowe, a nawet kompozytowe

Najpopularniejsze materiały do produkcji donic, które królują na polskich tarasach, w ogrodach i wnętrzach, to ceramika i glina. Niektórzy producenci, ze względu na wysokie parametry wytrzymałościowe, coraz częściej sięgają po kompozyt. Dla zwolenników naturalnych materiałów i ciepłych faktur ciekawą propozycją są drewniane donice i pojemniki oraz wiklinowe osłonki. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety - donice ceramiczne, jeśli nie są szkliwione - erodują pod wpływem warunków atmosferycznych i mogą pękać na mrozie, drewno i wiklina źle reagują na dużą wilgotność, a kompozyt nie jest wykonany z naturalnych składników.

Na przekór schematom: donice betonowe (z betonu architektonicznego)

Każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Ręcznie zdobione, gliniane donice wpiszą się idealnie w subtelną, kobiecą aranżację, drewniane pojemniki na rośliny uzupełnią sielski, rustykalny taras, nie sprawdzą się natomiast w silnie zurbanizowanej, miejskiej przestrzeni i minimalistycznych projektach nowoczesnych ogrodów. Wśród oferty dostępnej na rynku pojawiły się także propozycje donic z betonu architektonicznego.

Donica z betonu architektonicznego (fot. Modern Line)
Donica z betonu architektonicznego (fot. Modern Line).

To niezwykle wyrazisty surowiec, który stwarza zupełnie nowe możliwości w projektowaniu ogrodów i przestrzeni miejskich. Wyjątkowo wytrzymały, zapewnia bezproblemowe użytkowanie podczas zmieniających się warunków atmosferycznych oraz pozwala tworzyć elementy o dużych rozmiarach. Proste, oszczędne w wyrazie bryły to pomysł na wielkomiejski szyk i odświeżenie monotonnych, przesłodzonych, ogrodowych aranżacji - o nowych rozwiązaniach w zakresie projektowania zieleni opowiada Adam Maroszek, dyrektor handlowy firmy Bruk.

Donice betonowe - duży format, modernistyczna linia

Donice BIG i Regular to propozycje marki Modern Line, która stworzyła proste bryły o różnych wariantach (dwa typy powierzchni, opcja z podstawką lub bez, dwie palety kolorów), w każdym aspekcie odpowiadające najnowszym trendom. Regular to elegancki prostopadłościan o cienkich ściankach, a BIG to designersko wysmuklony i wydłużony kształt, nieodmiennie zwracający na siebie uwagę w przestrzeni.

Dwie palety kolorów: biele, czernie i szarości skontrastowane z intensywnymi, odważnymi barwami to propozycja, która pozwoli wpisać te donice w każdy projekt architektoniczny - od przydomowego ogrodu, przez korytarze biurowców, aż po aranżację przestrzeni wokół nowoczesnego wieżowca. Marka Modern Line pokazuje, że donice i zieleń mogą być integralną częścią nie tylko wystroju, ale też... architektury.

Donica betonowa biała Donica betonowa
Donica betonowa biała Donica betonowa

źródło i fot.: Bruk, marka Modern Line

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać

 

Ważne tematy
Lista zakupów
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu