Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Honda: Jak pielęgnować trawnik podczas upalnego lata?

Po obficie deszczowym końcu wiosny nastało upalne lato - lipiec i sierpień oferuje nam w tym roku prawdziwie śródziemnomorskie temperatury. Pielęgnacja trawnika w gorące i suche dni, tak jak i w przypadku deszczowej i wilgotnej aury, wymaga uważnej obserwacji świata roślinnego i dostosowania zabiegów pielęgnacyjnych do panującej sytuacji.

Pielęgnacja trawnika latem

W jaki sposób należy pielęgnować trawnik w upalne lato i na co zwrócić szczególną uwagę doradza Lidia Tokarska - architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów dzieląca się doświadczeniem nabytym podczas wieloletniego prowadzenia firmy wykonawczej Zielony Salon.

Grabienie i sprzątanie liści

Grabienie trawnika to jedna z tych czynności, o której warto pamiętać i wykonywać ją systematycznie. Dzięki temu oczyszczamy powierzchnie trawiaste z resztek roślinnych, dotleniamy darń i ułatwiamy przenikanie wody co sprzyja regeneracji trawy. W wielu miejscach z drzew opadają coraz intensywniej liście, które wiatr rozrzuca po całym ogrodzie, na ścieżkach czy podjazdach. Grabienie liści jest pracą raczej mozolną i może zniechęcać - nie warto jednak z tym zwlekać. Gdy zaczną się opady - zalegające liście zaczną gnić, przyczyniając się tym samym do rozwoju chorób grzybowych trawy.

Kosiarka do usuwania liści
Kosiarka do usuwania liści.

Uprzątanie liści, teraz jak i na jesieni, można wykonać sprawnie w kilka chwil, posługując się dmuchawą lub kosiarką z odpowiednio ukształtowanymi nożami i silnikiem o dużej mocy. Zdrowe i suche liście można umieścić w kompostowniku lub wykorzystać je do przykrycia rabat w celu ochrony przed zimowymi mrozami.

Skutecznym odkurzaczem i mielarką do liści są kosiarki Honda z serii HRX. Model HRX 476 VKE o szerokości koszenia 47 cm jest wyposażony między innymi w system podwójnych noży MicroCut®, który zapewnia precyzyjne, ostre cięcie oraz bardzo dokładne rozdrobnienie trawy, dzięki czemu kosz o pojemności 69 l jest lepiej zapełniony. System mulczowania zmiennego Versamow® umożliwia zbieranie do kosza, rozrzucanie lub mielenie trawy i liści bez dodatkowych części ani narzędzi, dzięki czemu kosiarki te sprawnie usuwają liście z powierzchni trawnika. Kosiarki HRX są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących kompleksowych maszyn do pracy w ogrodzie od wiosny do późnej jesieni.
Innym urządzeniem, które ułatwi nam sprzątanie liści jest dmuchawa. Model Honda HHB 25E, wydajny, cichy i lekki (4,5 kg)  z silnikiem wytwarzającym strumień powietrza o prędkości 70 m/sek. służy do prac porządkowych wokół domu i w ogrodzie przez cały rok. Za pomocą dmuchawy można zbierać nie tylko liście, ale także resztki skoszonej trawy czy ścięte końcówki krzewów a zimą - usuwać ze ścieżek cienkie warstwy suchego śniegu. Zamontowany w niej silnik GX 25 emituje o 85% mniej spalin niż silniki 2-suwowe, nie wymaga  przygotowywania mieszanki olejowo-benzynowej a zastosowany w nim system smarowania olejowego umożliwia pracę i przechowywanie urządzenia w każdej pozycji. Automatyczny dekompresor gwarantuje natychmiastowe uruchomienie urządzenia. 

Wałowanie

Wałowanie z reguły wykonuje się wiosną. Można tę czynność powtórzyć w sierpniu. "Częstotliwość wałowania gleby należy dostosować do rodzaju gleby." - radzi Lidia Tokarska, ekspert OSTO. "Jest to ważna zasada zwłaszcza w przypadku gleb ciężkich, na których nie obserwujemy wypiętrzeń terenu. Wówczas nie należy przeprowadzać tego zabiegu zbyt często. Zbyt silne ugniatanie powoduje wypieranie tlenu z gleby, a jego brak źle wpływa na kondycję darni."

Kosiarka traktor Honda
Kosiarka traktor Honda HF2622.

Wertykulacja

Wertykulacja - czynność polegająca na pionowym nacinaniu darni ma na celu usuwanie filcu, dotlenienie i odmłodzenie trawy. Najlepiej jest wykonywać ten zabieg po zimie, ale można go również przeprowadzić pod koniec sierpnia. "Wertykulację, latem należy wykonywać ostrożnie. Jeśli zdecydujemy się to zrobić teraz w sierpniu, należy wybrać odpowiedni dzień. Nie wolno, ze względu na dobro roślin, wykonywać tego zabiegu podczas upałów, i koniecznie trzeba potem należycie nawodnić dany teren. W przeciwnym wypadku darń po prostu wyschnie i możemy zniszczyć trawnik." - wyjaśnia Lidia Tokarska.

Nawożenie i oprysk trawnika

Zasilanie trawy substancjami odżywczymi powinno być wykonywane w odpowiednich dawkach i systematycznie - najlepiej raz w miesiącu od początku wiosny do końca października. Warto pamiętać, że od sierpnia należy stosować wyłącznie nawozy z obniżoną zawartością azotu i ze zwiększoną dawką potasu. Potas jest zwłaszcza zalecany w okresach upałów, ponieważ zwiększa odporność roślin na suszę.

Dużym ułatwieniem w rozsiewaniu nawozów na większych trawnikach może być wykorzystanie kosiarki traktorowej, jak np. Honda HF 2315HM, HF 2417HME, HF 2417HT, HF 2622HM i HF 2622HT, które są przystosowane do łączenia ich z różnego rodzaju przystawkami. Za pomocą piaskarki dołączonej do traktorka ogrodowego można równomiernie i bez wysiłku rozsiać nawóz w bardzo krótkim czasie.
Opryskiwacz Honda
Opryskiwacz Honda WJR 2525.

Innego rodzaju zabiegiem pielęgnacyjnym trawy jest oprysk. W sezonie letnim, zazwyczaj w sierpniu, z reguły warto zabezpieczyć trawę przeciw rdzy źdźbłowej. Warto też pomyśleć o przeprowadzeniu oprysku na rośliny dwuliścienne. Należy jednak pamiętać, że oprysk przeciw rdzy źdźbłowej wykonujemy tylko w przypadku ciepłej i wilgotnej aury, ponieważ ta choroba roślin nie pojawia się w okresach suszy.

Pomocnym urządzeniem jest opryskiwacz Honda WJR 2525, przystosowany do wszystkich środków ochrony roślin i nawozów płynnych. Pojemny zbiornik (25 l) i długa na 75 cm lanca zapewniają sprawne wykonanie pracy i szeroki zasięg.

Dosiewanie trawy

Warunki pogodowe, naprzemiennie deszcze i upały, jak i użytkowanie trawnika powodują powstawanie tzw. łysych plam na trawnikach. Puste miejsca uzupełniamy na bieżąco, wedle potrzeb do początku jesieni. Czynność ta nie zajmuje zbyt dużo czasu, a efekty nie każą na siebie czekać. Dzięki systematyczności w uzupełnianiu darni nasz trawnik będzie piękny i zdrowy przez cały sezon.

Koszenie w upalne lato

Koszenie trawy jest kolejną czynnością ogrodniczą, którą trzeba wykonywać systematycznie przez cały sezon. Również w upalne lato, gdy trawa, mimo regularnego podlewania, rośnie wolniej. "Jednym z celów koszenia, obok zagęszczania i odmładzania trawy, jest niedopuszczenie do zakwitania darni." - przypomina Lidia Tokarska. "Podczas upalnych dni i okresów suszy zakwitają nawet krótkie źdźbła trawy i wówczas roślina ogranicza wzrost, starając się wyprodukować nasiona. Z tego powodu warto jednak kosić pomimo tego, że trawa jest niska. Bardzo istotną rzeczą w trakcie upałów jest to, by trawę kosić naprawdę bardzo ostrymi nożami, ponieważ tylko takie ostrza zapewnią równe, precyzyjne i zdecydowanie cięcie, które nie ranią roślin. A im mniejsze rany zadaliśmy trawie, tym mniej wody będzie ona tracić."

Precyzyjne i ze zwiększoną częstotliwością cięcie trawy zapewnia MicroCut® - podwójny układ noży. W systemie tym podstawowe cięcie wykonuje nóż górny, zaś ostrze dolne – dokładnie rozdrabnia pokos, który podlega dalszemu rozdrobnieniu wewnątrz korpusu kosiarki. Efektem tego systemu jest dokładniejsze rozdrabnianie i o 30% większe wypełnienie kosza niż w przypadku systemu z jednym ostrzem oraz możliwość zbierania i mielenia liści jesienią. W nowoczesny system podwójnych noży wyposażonych szeroka gama kosiarek Honda: seria HRX i modele z serii IZY - HRG 465 SDEX, HRG 536 VKE/VLE. Natomiast kosiarki traktorowe Honda HF 2417HME/HT i HF 2622HM/2622HT są wyposażone w mechanizm synchronizacji pracy podwójnych noży, zwiększający dokładność koszenia.

W upalnym sierpniu należy pamiętać o nawodnieniu trawnika po każdym koszeniu.

Podlewanie trawnika. Jak zahartować trawnik?

Nawadnianie trawnika jest jedną z tych najbardziej istotnych prac w ogrodzie. Częstotliwość nawadniania i ilość wody zależą od aury. "Dla trawy bardziej korzystne jest rzadsze, ale bardziej obfite nawadnianie, ponieważ darń lepiej się ukorzenia i trawa uodparnia się na niedobory wody." - Mówi Lidia Tokarska. "Dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę szacuje się na ok. 35 l/mkw/tydzień warto tę dawkę podzielić na 2-3 podlewania w ciągu tygodnia hartując w ten sposób darń. Przy profesjonalnie zaprojektowanym systemie nawadniania automatycznego taki sposób dostarczania wody w zupełności wystarczy. W przypadku bardzo silnych upałów i złej kondycji trawy można tygodniową dawkę wody wprowadzić w 5-6 podlewaniach. Najlepiej jest podlać trawnik rano - nigdy w palącym słońcu. Powinniśmy przestrzegać zasady, by różnica temperatur pomiędzy rośliną a wodą była niewielka."

Do podlewania roślin przeznaczonych jest wiele różnych narzędzi dostosowanych do potrzeb ogrodnika. Najwygodniejszym sposobem, który nie wymaga stałego kontrolowania i obsługiwania, jest system zraszaczy, który może być zasilany wodą z motopompy. Niewielka motopompa Honda WX15, służąca do pompowania wody z  dostępnych naturalnych zbiorników wody, doskonale sprawdza się w połączeniu z takimi systemami, ponieważ w ciągu godziny może przepompować aż 14 400l wody. Wytwarzając wysokie ciśnienie umożliwia wody na wysokość 40 m. Cicha praca mini 4-suwowego silnika o mocy 1,6 kW (2,1 KM) nie zakłóca spokoju otoczenia.

źródło i fot.: www.mojahonda.pl

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World