Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Substral: Trawnik latem

Lato to dla trawnika bardzo wyczerpująca pora roku. Co więc powinniśmy zrobić, aby nasz trawnik w tym czasie wyglądał doskonale? Przedstawiamy 5 zabiegów, które ułatwią pielęgnację trawnika.

Podlewanie

Najwłaściwszą rzeczą, jaką w tym okresie możemy robić, to obficie i regularnie go podlewać. Pamiętajmy jednak, żeby uczynić to albo z samego rana, albo późnym wieczorem. Podlewanie przy pełnym słońcu nie jest wskazane, gdyż powoduje szybkie parowanie wody oraz może spowodować wyschnięcie płytko zakorzenionej trawy. Lepiej nawadniać trawnik rzadziej i obficiej niż częściej, a słabiej. Optymalne nawodnienie gleby powinno sięgać głębokości 10-15 cm.

Koszenie

Koszenie to podstawowy zabieg pielęgnacji trawnika, który należy praktykować niezależnie od pory roku. Latem, warto wykonywać go przynajmniej raz w tygodniu. Jednocześnie zachowując stałą wysokość trawy na 2,5-4 cm. Przypilnujmy także, aby ścięta trawa była należycie zbierana i kompostowana. Jest to ważne, gdyż nawet takie drobne zaniedbania mogą być dobrym zaproszeniem dla chwastów i mchu.

Zwalczanie chwastów

Chwasty mogą pomóc zdefiniować problemy naszego trawnika. Wiele gatunków chwastów występuje w określonych sobie specyficznych warunkach. Obserwacja ich występowania może nam wiele powiedzieć o potrzebie dokonania niezbędnych działań związanych z nawożeniem czy strukturą trawnika.

Gatunek chwastu Warunki sprzyjające występowaniu
Koniczyna biała, babka Zbyt niska zawartość azotu w glebie
Gwiazdnica pospolita Zbyt zbite podłoże
Krwawnik pospolity Podłoże suche i nieurodzajne
Podbiał pospolity Gleby wilgotne i gliniaste
Tobołki polne Gleby ubogie w wapń
Rdest ptasi Gleby lekkie, często wydeptywane

Jeżeli chwasty są problemem na Twoim trawniku, dobrym rozwiązaniem będzie preparat Mniszek, który potrafi odróżnić chwasty od trawy i zniszczyć tylko chwasty. Wystarczy jeden oprysk na sezon, aby mieć czysty trawnik.

Jeżeli największy problem masz z mchem na trawniku, najlepiej zastosować nawóz z dużą zawartością siarczanu żelaza. Jednak lepszy i szybszy efekt uzyskamy przy użyciu profesjonalnego preparatu przeznaczonego do tego właśnie celu, takiego jak Substral zwalcza mech na trawniku. Zastosowany w odpowiednich warunkach , dodatkowo tworzy barierę w glebie, zatrzymując rozwój zarodników mchu.

Nawożenie

Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja szybkiemu wzrostowi traw, co zwiększa zapotrzebowanie trawnika na składniki odżywcze. Odpowiedzmy na te potrzeby i dostarczmy mu kilka cennych składników pokarmowych. Odpowiednim nawozem na tę porę roku jest Magiczna Siła do trawnika. Jest to nawóz interwencyjny, który zapewni szybkie efekty.

Uzupełnianie ubytków

Optymalny czas na zakładanie i naprawę trawnika przypada na wiosnę i jesień. Jeśli jednak, Twój trawnik jest odpowiednio nawodniony z powodzeniem możesz zrobić to również latem. Dosiewka do trawnika to specjalna mieszanka, która skutecznie uzupełni łyse place. Łączy w sobie mulcz kokosowo-torfowy, nasiona traw oraz nawóz. Mieszanka bardzo dobrze utrzymuje wilgoć i tworzy optymalne warunki do wzrostu trawy. Zastosowanie mieszanki gwarantuje gęstą i piękną trawę w miejscach ubytków. Mieszanka sama poinformuje Cię, kiedy ją podlać zmieniając kolor na jasnobrązowy.

2012-07-03
źródło www.substral.pl


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
WIELKANOC
Na czasie
WIELKANOC
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu