Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
2
Okazje

Plastivan: Plan sprzątania po zimie, czyli ogród gotowy na wiosnę

Marzec to czas, gdy zaczynamy myśleć o nadchodzącym sezonie. Kiedy przyjdzie ocieplenie powinniśmy zadbać o ogród i przygotować plan sprzątania po zimie.

TEMAT NA CZASIE
Trendy na 2022 rok | TOP 20 modnych roślin doniczkowych
TEMAT NA CZASIE
Trendy na 2022 rok | TOP 20 modnych roślin doniczkowych
Kochasz rośliny doniczkowe? Szukasz idealnego sposobu, by zmienić wystrój domu i jednocześnie wprowadzić życie do swojego wnętrza? Wraz z ekspertami...

Sprzęt

Dobra organizacja to podstawa przy porządkowaniu ogrodu. Przygotowania warto rozpocząć od sprawdzenia wszystkich narzędzi ogrodowych.

Trawnik
Wiosenne porządki należy rozpocząć od dokładnego wygrabienia trawnika, fot. Plastivan

Ważne jest, aby przybory były czyste, dlatego przed ich użyciem należy je naostrzyć i zdezynfekować. Łopata, sekator, grabie to podstawowy sprzęt wykorzystywany w ogrodzie. Jeśli w procesie długoletniego użytkowania, akcesoria uległy zniszczeniu, warto zainwestować w nowy sprzęt, którego jakość wpłynie na usprawnienie prac ogrodowych.

Trawnik i roślinność

Ogród po zimie wymaga uporządkowania. W sytuacji, kiedy temperatury zaczną wzrastać pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest usunięcie warstwy zmarzliny, która powstaje na trawniku w wyniku wahań temperatury. W celu usunięcia powłoki należy ją stopniowo rozbijać. Następnie powinniśmy dokładne wygrabić trawnik, usuwając zalegające liście - przyspieszy to wzrost nowych źdźbeł trawy. Grabiąc należy jednak uważać, aby przypadkiem nie zniszczyć kiełkujących roślin.

Kolejnym krokiem jest zadbanie o drzewa i krzewy. Po pierwsze usuwamy obumarłe i połamane gałęzie, a jeśli jest taka potrzeba przycinamy również końcówki, dzięki czemu młode pędy i pączki będą się lepiej rozwijać w następnych miesiącach.

Nawierzchnia, taras, altana, meble

W trakcie wiosennych porządków nie zaszkodzi zadbać o wyposażenie ogrodu. Taras, altanka, nawierzchnie oraz meble ogrodowe również wymagają konserwacji.

Taras
Taras i meble ogrodowe również wymagają odświeżenia po zimie, fot. Plastivan

Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się drewniane elementy, z pewnością po zimowych miesiącach wymagają one poddania impregnacji z użyciem specjalistycznych środków pielęgnacyjnych.

Najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić wizytówce ogrodu - tarasowi. Płytki ceramiczne, kompozyt drewniany, kamień naturalny oraz egzotyczne drewno to przykłady materiałów pokrywających przydomowe tarasy. W zależności od materiału musimy stosować różne metody pielęgnacyjne. Istnieje jednak jeden wyjątek w postaci kompozytu drewnianego.

- Nie wymaga on konserwacji, w związku z tym przygotowując się do wiosny nie musimy obciążać swoich portfeli wydatkami na środki pielęgnacyjne. A jeśli zauważymy zabrudzenia na naszym tarasie, wystarczy usunąć je strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem - mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan. A kiedy już zadbamy o taras, możemy w pełni korzystać z wypoczynku na świeżym powietrzu.

Uporządkowany trawnik, przycięte drzewa i krzewy oraz czysty taras świadczą o tym, że domownicy są przygotowani na przyjście wiosny. Dla większości osób wiosenne porządki nie kojarzą się z niczym przyjemnym. Warto jednak popracować przez tydzień, aby cieszyć się pięknym ogrodem przez kolejnych sześć miesięcy.

źródło i zdjęcia: Plastivan

Warto przeczytać
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT