Logo
Logo
2
Do góry

Plastivan: Plan sprzątania po zimie, czyli ogród gotowy na wiosnę

Marzec to czas, gdy zaczynamy myśleć o nadchodzącym sezonie. Kiedy przyjdzie ocieplenie powinniśmy zadbać o ogród i przygotować plan sprzątania po zimie.

Sprzęt

Dobra organizacja to podstawa przy porządkowaniu ogrodu. Przygotowania warto rozpocząć od sprawdzenia wszystkich narzędzi ogrodowych.

Trawnik
Wiosenne porządki należy rozpocząć od dokładnego wygrabienia trawnika, fot. Plastivan

Ważne jest, aby przybory były czyste, dlatego przed ich użyciem należy je naostrzyć i zdezynfekować. Łopata, sekator, grabie to podstawowy sprzęt wykorzystywany w ogrodzie. Jeśli w procesie długoletniego użytkowania, akcesoria uległy zniszczeniu, warto zainwestować w nowy sprzęt, którego jakość wpłynie na usprawnienie prac ogrodowych.

Trawnik i roślinność

Ogród po zimie wymaga uporządkowania. W sytuacji, kiedy temperatury zaczną wzrastać pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest usunięcie warstwy zmarzliny, która powstaje na trawniku w wyniku wahań temperatury. W celu usunięcia powłoki należy ją stopniowo rozbijać. Następnie powinniśmy dokładne wygrabić trawnik, usuwając zalegające liście - przyspieszy to wzrost nowych źdźbeł trawy. Grabiąc należy jednak uważać, aby przypadkiem nie zniszczyć kiełkujących roślin.

Kolejnym krokiem jest zadbanie o drzewa i krzewy. Po pierwsze usuwamy obumarłe i połamane gałęzie, a jeśli jest taka potrzeba przycinamy również końcówki, dzięki czemu młode pędy i pączki będą się lepiej rozwijać w następnych miesiącach.

Nawierzchnia, taras, altana, meble

W trakcie wiosennych porządków nie zaszkodzi zadbać o wyposażenie ogrodu. Taras, altanka, nawierzchnie oraz meble ogrodowe również wymagają konserwacji.

Taras
Taras i meble ogrodowe również wymagają odświeżenia po zimie, fot. Plastivan

Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się drewniane elementy, z pewnością po zimowych miesiącach wymagają one poddania impregnacji z użyciem specjalistycznych środków pielęgnacyjnych.

Najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić wizytówce ogrodu - tarasowi. Płytki ceramiczne, kompozyt drewniany, kamień naturalny oraz egzotyczne drewno to przykłady materiałów pokrywających przydomowe tarasy. W zależności od materiału musimy stosować różne metody pielęgnacyjne. Istnieje jednak jeden wyjątek w postaci kompozytu drewnianego.

- Nie wymaga on konserwacji, w związku z tym przygotowując się do wiosny nie musimy obciążać swoich portfeli wydatkami na środki pielęgnacyjne. A jeśli zauważymy zabrudzenia na naszym tarasie, wystarczy usunąć je strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem - mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan. A kiedy już zadbamy o taras, możemy w pełni korzystać z wypoczynku na świeżym powietrzu.

Uporządkowany trawnik, przycięte drzewa i krzewy oraz czysty taras świadczą o tym, że domownicy są przygotowani na przyjście wiosny. Dla większości osób wiosenne porządki nie kojarzą się z niczym przyjemnym. Warto jednak popracować przez tydzień, aby cieszyć się pięknym ogrodem przez kolejnych sześć miesięcy.

źródło i zdjęcia: Plastivan


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu