Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Betafence: Murki gabionowe - łatwy samodzielny montaż

Murki gabionowe z paneli Zenturo i Zenturo Super firmy Betafence to efektowne elementy małej architektury ogrodowej, które z powodzeniem możesz samodzielnie zamontować w swoim ogrodzie.

Niebanalne murki gabionowe z paneli Zenturo i Zenturo Super firmy Betafence doskonale sprawdzają się jako:

 • elementy ogrodzenia,
 • przesłony zapewniające poczucie prywatności (np. w miejscach do wypoczynku),
 • przesłony, za którymi ukryjesz kompostownik, warzywnik czy narzędziownię.

Podkreśl wyjątkowy charakter Twojego ogrodu wypełniając murek gabionowy oryginalnym materiałem, np.:

 • białymi otoczakami,
 • korą drzewa,
 • suchymi pniami i gałęziami
 • kamieniami bazaltowymi,
 • łupinami orzecha kokosowego,
 • łodygami bambusa,
 • kolorowym szkłem.

Przy drobniejszym wypełnieniu warto do skonstruowania murku gabionowego wybrać panele Zenturo Super o mniejszych niż Zenturo oczkach lub częściowo przesłonić panele Zenturo przesłonami Perfo czy Flexo.

Zenturo, fot. Betafence Zenturo Super, fot. Betafence Murek z taśmą Perfo, fot. Betafence

Montaż murku gabionowego Betafence

Murek gabionowy z paneli Zenturo lub Zenturo Super z łatwością wykonasz w 7 prostych krokach:

Panele Zenturo lub Zenturo Super zamontuj na specjalnych prostokątnych słupach Zenturo, tworząc przestrzeń między dwoma równoległymi przęsłami. Panele Zenturo lub Zenturo Super zamontuj na specjalnych prostokątnych słupach Zenturo, tworząc przestrzeń między dwoma równoległymi przęsłami.
Murki gabionowe z paneli Zenturo i Zenturo Super zawsze montuj na słupach do zabetonowania, nigdy na podstawach. Słupy muszą być zawsze 50 cm dłuższe od wysokości panelu. Murki gabionowe z paneli Zenturo i Zenturo Super zawsze montuj na słupach do zabetonowania, nigdy na podstawach. Słupy muszą być zawsze 50 cm dłuższe od wysokości panelu.
Panele przymocuj do obu stron słupa za pomocą złączek stalowych, przykręcanych śrubą. Panele przymocuj do obu stron słupa za pomocą złączek stalowych, przykręcanych śrubą.
Panele przymocuj do obu stron słupa za pomocą złączek stalowych, przykręcanych śrubą.
Panele przymocuj do obu stron słupa za pomocą złączek stalowych, przykręcanych śrubą.
Przestrzenie powstałe między równoległymi panelami wypełnij wybranym materiałem równomiernie od dołu do góry. Przestrzenie powstałe między równoległymi panelami wypełnij wybranym materiałem równomiernie od dołu do góry.
By zapobiec wybrzuszeniom w murkach gabionowych, zadbaj o jednakowe odstępy między równoległymi panelami używając rozpórek Zenturo - rozpórki te zakłada się sukcesywnie w miarę wypełniania przestrzeni wybranym materiałem. By zapobiec wybrzuszeniom w murkach gabionowych, zadbaj o jednakowe odstępy między równoległymi panelami używając rozpórek Zenturo - rozpórki te zakłada się sukcesywnie w miarę wypełniania przestrzeni wybranym materiałem.
By zapobiec wybrzuszeniom w murkach gabionowych, zadbaj o jednakowe odstępy między równoległymi panelami używając rozpórek Zenturo - rozpórki te zakłada się sukcesywnie w miarę wypełniania przestrzeni wybranym materiałem.

Panele Zenturo i Zenturo Super możesz dodatkowo przesłonić pikselami, taśmą Perfo lub Flexo (szczególnie przy wypełnieniu o małych rozmiarach, np. drobne kamyki czy kora drzewa).


Aby murek gabionowy był stabilny i odporny na nawet silne podmuchy wiatru, jego wysokość nie może przekraczać 200 cm.Rozmiary paneli Zenturo i Zenturo Super, które można użyć do budowy murku gabionowego:

Wysokość panelu [mm] Szerokość panelu [mm] Wysokość słupa [mm] Liczba złączek na słup
655 2005 1100 2x3
955 2005 1500 2x4
1255 2005 1700 2x5
1555 2005 2000 2x6
1705* 2005 2400 2x6
2005* 2005 2700 2x7

* Panele Zenturo Super dostępne są tylko w tych dwóch wysokościach.

źródło i zdjęcia: Betafence


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu