Logo
Logo

Róża 'Peace'

Róża 'Peace' (synonim 'Gloria Dei') to klasyczna róża wielkokwiatowa o ciekawej, zmiennej kolorystyce kwiatów. Jest łatwa w uprawie i pielęgnacji. To jedna z najpopularniejszych odmian na świecie, ceniona za żywotność i walory ozdobne.

Dowiedz się, do jakiej wysokości dorasta i gdzie warto ją posadzić!

Spis treści
Jak wygląda? Skąd pochodzi ta odmiana? Jak powstała? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Róża (Rosa) 'Peace', syn. 'Gloria Dei' to krzew o sztywnych, wzniesionych i kolczastych pędach oraz dużych, skórzastych, ciemnozielonych i błyszczących liściach. Rośnie silnie, w zależności od wysokości wiosennego cięcia dorasta do 1-2 m wysokości i 0,6-0,8 m szerokości.

Pojawiające się na wierzchołkach pędów róży 'Peace' pąki są duże, długie, o szlachetnej budowie, w kolorze miedzianożółtym. Rozwijają się z nich pełne kwiaty, ładnie zbudowane, o regularnie ułożonych płatkach, bardzo duże, średnicy około 15 cm, zmiennej barwy – w odcieniach żółci i różu, w zależności od fazy rozwojowej kwiatu i pogody, o łagodnym, przyjemnym zapachu. Kwiaty osadzone są pojedynczo lub po kilka.

Róża 'Peace' kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Przekwitłe kwiatostany należy ścinać.
Róża Rosa Peace
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Szukasz oryginalnej ozdoby do ogrodu i kochasz naturę? Te rzeźby grają i tańczą na wietrze
Przeczytaj także
Szukasz oryginalnej ozdoby do ogrodu i kochasz naturę? Te rzeźby grają i tańczą na wietrze

Pochodzenie odmiany

Róża ta ma nietuzinkowe pochodzenie. Uzyskał ją Francis Meilland, członek jednej z najznamienitszych rodzin hodowców róż, i wraz ze swoim ojcem Alain’em Meilland nazwał ją 'Mme A. Meilland', dla upamiętnienia swojej matki. To prawidłowa botaniczna nazwa tej róży.

Hodowca, świadomy zalet odmiany, w przededniu wojny i inwazji Niemiec na Francję, w roku 1939 wysłał krzewy do swoich przyjaciół szkółkarzy do Włoch, Turcji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W USA znalazła się w szkółce Conrad Pyle Co., konkurując na polu ze zbożem i kapustą uprawianą na potrzeby wojska.

Jej żywotność zadziwiała właściciela szkółki, który postanowił spopularyzować tę odmianę w Stanach Zjednoczonych. W każdym z państw, w którym się znalazła, odmiana ta została nazwana inaczej – w Niemczech – 'Gloria Dei', we Włoszech – 'Gioia'.

W USA, Szwecji i Norwegii nazwano ją 'Peace'. Nazwę tę zaproponował Meilland’owi feldmarszałek Alan Broke, po oswobodzeniu Francji i w przededniu zakończenia wojny, już w 1945 roku.

Nazwę tę przyjęto również w Conrad Pyle Co. W rok po zakończeniu wojny, każdy z delegatów pierwszego spotkania ONZ w San Francisco otrzymał właśnie tę różę z notatką brzmiącą mniej więcej tak: ,,Mamy nadzieję, że róża ta, o nazwie 'Pokój', przyczyni się utrzymania wiecznego pokoju na świecie”.

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Peace' charakteryzuje się wysoką tolerancją na choroby. W dobrych warunkach krzewy rosną zdrowo bez ochrony fungicydami. Odmiana łatwa w uprawie, rośnie dobrze również na stanowiskach półcienistych. Na zimę wystarczy kopczykowanie podstawy krzewów, które wówczas zimują dobrze.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Peace' przeznaczona do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych, na rabatach w zieleni publicznej, w parkach i amatorsko w ogrodach.

Może być uprawiana w formie piennej i ścinana na kwiat cięty. Krzewom tej róży mogą towarzyszyć byliny i rośliny jednoroczne. Przeciętna rozstawa sadzenia: 50-70 cm, w zależności od warunków uprawowych.

 

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Róża 'Peace'
Róża 'Peace'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)