Logo
Logo

Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą | książka Katarzyny Bellingham

Katarzyna Bellingham, propagatorka naturalnych metod uprawy roślin, w swojej pierwszej książce "Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą" dzieli się wieloletnim doświadczeniem oraz wiedzą ogrodniczą. Z pasją podpowiada, jak tworzyć ogród przyjazny naturze, rezygnując z chemii i zabiegów ingerujących w środowisko naturalne.

Spis treści
Czego dowiesz się z książki Katarzyny Bellingham? Kim jest autorka książki?

O czym jest książka "Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą"?

W książce "Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą" Katarzyna Bellingham zaprasza czytelników do swojej zielonej oazy, pokazuje krok po kroku jak założyć i uprawiać ogród w zgodzie z rytmami natury, jak rozumieć przyrodę, żeby mądrze pomagać roślinom rosnąć nie niszcząc przy tym środowiska naturalnego.

Dzieli się swoim doświadczeniem i zaraża entuzjazmem dzięki czemu zaczynamy wierzyć, że każdy z nas może stworzyć, choćby niewielki naturalny ogród, a pielęgnowanie go to sposób życia, a nie tylko ciężka praca. We wstępie autorka pisze ...złotą zasadą ekologicznego ogrodnika jest jak najmniejsza ingerencja, zapomnijcie więc o żmudnej orce, karczowaniu czy odchwaszczaniu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu ogrodników pracujących w zgodzie z naturą znane są takie sposoby uprawy, które pozwolą mieć i zdrowe, bujne rośliny, i czas na relaks w pięknych okolicznościach przyrody. – Czyż nie brzmi to jak wspaniała obietnica? Z książką Ogród Bellingham sami możemy ją spełnić.

Z książki dowiemy się także:

  • jakie prace autorka książki wykonuje się w Ogrodzie Bellingham w kolejnych porach roku
  • jak zakładać rabaty preriowe, kwiatowe, sad, łąkę
  • co robić, aby przez cały rok cieszyć się smacznymi i zdrowymi warzywami z własnego ogrodu
  • znajdziemy ciekawe przepisy na dżem z papryczek chili, sos z pieczonych pomidorów, tajską zupę dyniową i wiele innych nieocenionych przepisów i porad
 
 

– Ogród przyjazny dla natury to przestrzeń tętniąca życiem. To miejsce, gdzie każda pora roku – a nawet każdy miesiąc, tydzień czy dzień są inne, niepowtarzalne. W ogrodzie naturalnym nasza kontrola sprowadza się do minimum – kosimy trawiaste ścieżki oraz krawędzie i sadzimy wybrane przez siebie gatunki roślin, ale pozwalamy, aby rośliny same rosły i nic nie zakłócało im kontaktów z pszczołami, motylami, ptakami, małymi zwierzętami, a wiatr, słońce i powietrze miały do nich nieograniczony dostęp. Pozwalamy, aby ogród żył swoim rytmem. Możemy ewentualnie mądrze pomóc mu w utrzymaniu jego świetności poprzez dokarmianie gleby materią organiczną, przycinanie martwych części roślin na wiosnę czy zapewnianie wody podczas okresów suszy. Ale nie uważamy się za szefa swojego ogrodu i wszystkiego co w nim żyje, a raczej jesteśmy jego wspólnikiem. – Taki właśnie jest Ogród Bellingham, o którym Katarzyna Bellingham opowiada czytelnikom na stronach tej książki.

 
 

Kim jest Katarzyna Bellingham?

Katarzyna Bellingham to ogrodniczka, pasjonatka i propagatorka naturalnych metod uprawiania ogrodów. Projektantka zieleni, właścicielka ekologicznego pokazowego ogrodu w Zgorzałem na Kaszubach.

Po ukończeniu Technikum Terenów Zieleni w Gdańsku o specjalizacji Urządzanie i Pielęgnacja Terenów Zabytkowych, doświadczenie i wiedzę zdobywała podczas: praktyk zawodowych w przyzamkowych ogrodach w średniowiecznym Hever Castle w hrabstwie Kent, nauki w Hadlow College w Hrabstwie Kent na kierunku Ogrodnictwo profesjonalne oraz Historia ogrodów, a także w trakcie praktyk w ogrodzie ekologicznym angielskiej organizacji Ogrodów Ekologicznych „Garden Organic”, której patronem jest król Karol III.

Kolejnym etapem doskonalenia zawodowego była praca w prywatnym ogrodzie, wówczas jeszcze Księcia Karola przy jego rezydencji w Highgrove.

Autorka książki "Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą" od lat na łamach prasy, we vlogach na kanale YT, w podcastach „Naturalnie o ogrodach” nagrywanych z Jackiem Naliwajkiem, w audycjach radiowych i programach telewizyjnych z pasją przekonuje do odstawienia sztucznej chemii w ogrodzie i do obsadzania rabat rodzimymi gatunkami miododajnych roślin, które są wartościowym pokarmem dla ptaków i owadów.

Katarzyna Bellingham zachęca ogrodników amatorów do ekologicznego ogrodnictwa, uprawy dawnych odmian kwiatów, warzyw oraz drzew owocowych, do używania naturalnych gnojówek i zaprzestania przekopywania gleby na rzecz ściółkowania kompostem.

Na co dzień zajmuje się zarządzaniem i utrzymaniem Ogrodu Bellingham w Zgorzałem. Organizuje w nim dni otwarte, zwiedzanie (najchętniej sama oprowadza), warsztaty ogrodnicze oraz kiermasze sadzonek. Dba o to, aby ogród tętnił życiem i był inspiracją dla setek odwiedzających go każdego roku ogrodników amatorów.

Książka wydana nakładem Wydawnictwa Wytwórnia
www.wytwornia.com

Autor
Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą | książka Katarzyny Bellingham
Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą | książka Katarzyny Bellingham
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
kategoria-abc_ogrodnika_aktualnosci_ogrodnicze
NAJNOWSZE TREŚCI