Lampy solarne do ogrodu – piękne i praktyczne!

Lampy solarne do ogrodu piekne i praktyczne

Lampy solarne to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala oświetlić ogród i podjazd, uzyskując przyjemne otoczenie. Ich bogata oferta i różne kształty umożliwiają dopasowanie rodzaju i sposobu oświetlenia do upodobań i potrzeb. Są ekologiczne, praktyczne i świetnie wyglądają. Jak działają lampy solarne? Jakie są rodzaje lamp solarnych? Czy warto wybrać lampy solarne do ogrodu?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
14
Spis treści
Jak działają lampy solarne? Jakie są rodzaje lamp solarnych? Dlaczego warto wybrać lampy solarne? Gdzie ustawić lampy solarne?

Jak działają lampy solarne?

Lampy solarne są w pełni ekologiczne, gdyż wykorzystują odnawialne źródła energii, a konkretniej promienie słoneczne. Zamiast kabla energetycznego posiadają moduł słoneczny oraz akumulator.

W ciągu dnia moduł słoneczny pochłania światło słoneczne i zamienia je w energię elektryczną, która magazynowana jest w akumulatorze. Proces ten wykorzystuje efekt fotowoltaiczny. Co ważne, lampy solarne zaczynają automatycznie świecić, gdy robi się ciemno. Jest to możliwe dzięki czujnikowi zmierzchu, który przełącza lampę z magazynowania energii w tryb świecenia.

Jakie są rodzaje lamp solarnych?

Lampy solarne bardzo różnią się między sobą kształtem, wyglądem, mocą i co najważniejsze zastosowaniem. Różny jest również czas świecenia, co uzależnione jest nie tylko od pogody, ale i pojemność akumulatora i jakość żarówek. Ogólnie można je podzielić na ozdobne i praktyczne.

Lampy solarne ozdobne

Ich najważniejszą funkcją jest dekoracja, dlatego zazwyczaj mają mniejszą jasność i natężenie światła. Wykorzystywane są w altanach, na balkonach i w ogrodach, tworząc wspaniałą przestrzeń do relaksu. Wśród dekoracyjnych lamp solarnych znaleźć można:

  • figurki i lampy o ciekawych kształtach;
  • łańcuchy świetlne i lampiony;
  • pochodnie solarne;
  • świecące kostki i kule.

Fot. Grigory Bruev, Martin, khmelev / AdobeStock

Praktyczne lampy solarne

Dają mocniejsze światło i mogą mieć dodatkowe funkcje, które czynią ich użytkowanie jeszcze wygodniejszym jak np. czujnik ruchu, który włącza lampy, gdy wykryje ruch. Tego typu lampy montowane są przede wszystkim, aby zapewnić dobre oświetlenie na podjeździe, ścieżkach, czy przy wejściu do domu. Praktyczne lampy solarne to np.:

  • lampy ścienne;
  • lampy solarne stojące;
  • słupki oświetleniowe;
  • lampki do podświetlenia numeru domu;
  • oprawy wpuszczane podłogowe.

Fot. stenkovlad, escapejaja, Hanoi Photography / AdobeStock

Lampy solarne – największe zalety

Lampy solarne posiadają wiele zalet, które sprawiają, że są one tak chętnie wykorzystywane w ogrodach, na działkach, a nawet i na balkonach.

  • Przede wszystkim nie pobierają energii elektrycznej, a więc ich eksploatacja jest darmowa i ekologiczna.
  • bardzo łatwe w montażu, a ich instalacja nie wymaga specjalnych umiejętności ani wzywania specjalisty.
  • Oferta lamp solarnych jest bardzo szeroka, więc z łatwością można je dopasować do swoich potrzeb pod względem: wyglądu, wielkości i zastosowania.
  • Ogromną zaletą jest również możliwość zainstalowania ich praktycznie w każdym miejscu (nie ogranicza nas dostępność sieci elektrycznej) oraz fakt, że lampy solarne automatycznie włączają się tuż po zmroku – są więc bezobsługowe i działają, nawet jeśli nikogo nie ma w domu, zwiększając bezpieczeństwo.

Fot. Victoria, ClaraNila, amnarj2006, thongchuea / AdobeStock

Gdzie ustawić lampy solarne?

Lampy solarne można umieścić praktycznie w dowolnym miejscu na ścianach, gdzie doskonale oświetlą wejście do domu, czy numer domu lub w podłożu bądź na alejkach. Na podjeździe, przy bramie i przy ścieżkach zazwyczaj ustawia się stojące lampy solarne, które mogą mieć nawet formę latarni. Bardzo popularne są też lampy solarne wbijane do gruntu, które wspaniale podświetlą alejki. Na ścianach bardzo popularne są plafony i kinkiety, zwłaszcza te uruchamiane za pomocą czujnika ruchu, które automatycznie włączają się, gdy wracamy do domu, zwiększając bezpieczeństwo.

Ustawiając lampy solarne, warto zastanowić się nad ich funkcją: warto, aby światło docierało do wszystkich ciemnych miejsc, którymi się przemieszczamy tak, aby dobrze oświetlić bramę wjazdową i furtkę oraz ścieżki od nich do domu. Często ustawia się również lampy wzdłuż drogi z garażu do domu. Lampy dekoracyjne ustawia się zazwyczaj w miejscach relaksu i przy ciekawych aranżacjach kwiatowych, aby podkreślić ich piękno. Rzucają słabe światło, które nadaje ogrodowi nieco romantycznego i bajkowego wyglądu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: prat / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Effect24h 680 EC – zwalcza chwasty i mech w 24h – 150 ml | Target
Effect24h 680 EC – zwalcza chwasty i mech w 24h – 150 ml | Target
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści