Logo
Logo

Lampy solarne do ogrodu – piękne i praktyczne!

Lampy solarne to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala oświetlić ogród i podjazd, uzyskując przyjemne otoczenie. Ich bogata oferta i różne kształty umożliwiają dopasowanie rodzaju i sposobu oświetlenia do upodobań i potrzeb. Są ekologiczne, praktyczne i świetnie wyglądają. Jak działają lampy solarne? Jakie są rodzaje lamp solarnych? Czy warto wybrać lampy solarne do ogrodu?

Spis treści
Jak działają lampy solarne?
Jakie są rodzaje lamp solarnych?
Dlaczego warto wybrać lampy solarne?
Gdzie ustawić lampy solarne?

Jak działają lampy solarne?

Lampy solarne są w pełni ekologiczne, gdyż wykorzystują odnawialne źródła energii, a konkretniej promienie słoneczne. Zamiast kabla energetycznego posiadają moduł słoneczny oraz akumulator.

W ciągu dnia moduł słoneczny pochłania światło słoneczne i zamienia je w energię elektryczną, która magazynowana jest w akumulatorze. Proces ten wykorzystuje efekt fotowoltaiczny. Co ważne, lampy solarne zaczynają automatycznie świecić, gdy robi się ciemno. Jest to możliwe dzięki czujnikowi zmierzchu, który przełącza lampę z magazynowania energii w tryb świecenia.

Jakie są rodzaje lamp solarnych?

Lampy solarne bardzo różnią się między sobą kształtem, wyglądem, mocą i co najważniejsze zastosowaniem. Różny jest również czas świecenia, co uzależnione jest nie tylko od pogody, ale i pojemność akumulatora i jakość żarówek. Ogólnie można je podzielić na ozdobne i praktyczne.

Lampy solarne ozdobne

Ich najważniejszą funkcją jest dekoracja, dlatego zazwyczaj mają mniejszą jasność i natężenie światła. Wykorzystywane są w altanach, na balkonach i w ogrodach, tworząc wspaniałą przestrzeń do relaksu. Wśród dekoracyjnych lamp solarnych znaleźć można:

 • figurki i lampy o ciekawych kształtach;
 • łańcuchy świetlne i lampiony;
 • pochodnie solarne;
 • świecące kostki i kule.

Fot. Grigory Bruev, Martin, khmelev / AdobeStock

Praktyczne lampy solarne

Dają mocniejsze światło i mogą mieć dodatkowe funkcje, które czynią ich użytkowanie jeszcze wygodniejszym jak np. czujnik ruchu, który włącza lampy, gdy wykryje ruch. Tego typu lampy montowane są przede wszystkim, aby zapewnić dobre oświetlenie na podjeździe, ścieżkach, czy przy wejściu do domu. Praktyczne lampy solarne to np.:

 • lampy ścienne;
 • lampy solarne stojące;
 • słupki oświetleniowe;
 • lampki do podświetlenia numeru domu;
 • oprawy wpuszczane podłogowe.

Fot. stenkovlad, escapejaja, Hanoi Photography / AdobeStock

Lampy solarne – największe zalety

Lampy solarne posiadają wiele zalet, które sprawiają, że są one tak chętnie wykorzystywane w ogrodach, na działkach, a nawet i na balkonach.

 • Przede wszystkim nie pobierają energii elektrycznej, a więc ich eksploatacja jest darmowa i ekologiczna.
 • bardzo łatwe w montażu, a ich instalacja nie wymaga specjalnych umiejętności ani wzywania specjalisty.
 • Oferta lamp solarnych jest bardzo szeroka, więc z łatwością można je dopasować do swoich potrzeb pod względem: wyglądu, wielkości i zastosowania.
 • Ogromną zaletą jest również możliwość zainstalowania ich praktycznie w każdym miejscu (nie ogranicza nas dostępność sieci elektrycznej) oraz fakt, że lampy solarne automatycznie włączają się tuż po zmroku – są więc bezobsługowe i działają, nawet jeśli nikogo nie ma w domu, zwiększając bezpieczeństwo.

Fot. Victoria, ClaraNila, amnarj2006, thongchuea / AdobeStock

Gdzie ustawić lampy solarne?

Lampy solarne można umieścić praktycznie w dowolnym miejscu na ścianach, gdzie doskonale oświetlą wejście do domu, czy numer domu lub w podłożu bądź na alejkach. Na podjeździe, przy bramie i przy ścieżkach zazwyczaj ustawia się stojące lampy solarne, które mogą mieć nawet formę latarni. Bardzo popularne są też lampy solarne wbijane do gruntu, które wspaniale podświetlą alejki. Na ścianach bardzo popularne są plafony i kinkiety, zwłaszcza te uruchamiane za pomocą czujnika ruchu, które automatycznie włączają się, gdy wracamy do domu, zwiększając bezpieczeństwo.

Ustawiając lampy solarne, warto zastanowić się nad ich funkcją: warto, aby światło docierało do wszystkich ciemnych miejsc, którymi się przemieszczamy tak, aby dobrze oświetlić bramę wjazdową i furtkę oraz ścieżki od nich do domu. Często ustawia się również lampy wzdłuż drogi z garażu do domu. Lampy dekoracyjne ustawia się zazwyczaj w miejscach relaksu i przy ciekawych aranżacjach kwiatowych, aby podkreślić ich piękno. Rzucają słabe światło, które nadaje ogrodowi nieco romantycznego i bajkowego wyglądu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: prat / AdobeStock

Autor
Lampy solarne do ogrodu – piękne i praktyczne!
Lampy solarne do ogrodu – piękne i praktyczne!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz