Murki, ogrodzenia, rabaty – gotowe bloczki ułatwią urządzanie ogrodu

Mała architektura ogrodowa to nie tylko altany, pergole czy donice. To także skarpy, murki, ogrodzenia, obrzeża rabat czy trawników. Wszystkie one mogą być wykonane z betonowych elementów – bloczków, palisad, gazonów, co bardzo ułatwia urządzanie ogrodu.

Posłuchaj
00:00
1

Architekci krajobrazu projektując ciekawe ogrody urozmaicają je nie tylko roślinami, ale i różnymi poziomami terenu. Ładnie uformowana skarpa czy kilka kaskadowo ułożonych tarasów… Często specjalnie formuje się takie wzniesienia, zwłaszcza że miewają one znaczenie praktyczne, chronią np. przed hałasem z ruchliwej ulicy lub osłaniają od niezbyt estetycznego sąsiedztwa.

Dzięki bogatej ofercie betonowych elementów można w prosty sposób wzmacniać zbocza, postawić murek czy ogrodzić trawnik, co ułatwi jego koszenie i zapobiegnie przerastaniu trawy na ścieżki.

Stopnie Uni Split kolor brekcja karbon
elementy Gardenit box kolor brekcja karbon murek z elementów Solido

Murki nie tylko na skarpy

Wykonanie skarpy ogrodowej nie jest trudne. Uformowanie pagórka wymaga usypania ziemi w określony kształt. Obrzegowanie i umocnienie takiego elementu najłatwiej jest wykonać właśnie z murków ogrodowych. Murki buduje się także na terenach o znacznym nachyleniu, jako elementy rozdzielające różne poziomy nawierzchni – na przykład oddziela się nimi trawnik na skarpie od podjazdu z chodnikiem.

Murki mogą być z kamieni lub cegieł, osadzonych na fundamencie i łączonych zaprawą. Coraz częściej jednak stosuje się gotowe elementy betonowe, które znacznie ułatwiają budowę. W ofercie m.in. firmy BRUK-BET® są cegły ogrodowe, bloczki czy pustaki imitujące kamień, skały, minerały przeznaczone do wznoszenia murów (używa się ich także do budowy murowanych ogrodzeń). Do stawiania lekkich elementów małej architektury świetnie nadają się np. cegły z serii Gardenit Liti Antic, oferowane w kolorystyce od ciemnego karbonu po jasny piaskowiec. Innym rozwiązaniem są elementy ażurowe, np. gazony, które często służą do budowy tzw. suchych murów, wznoszonych bez zaprawy, bowiem wypełnia się je ziemią, która wzmacnia konstrukcję, a następnie obsadza spływającą kaskadowo roślinnością. Przy niewielkich pochyłościach i wokół rabat mogą też być murki z palisad.

Ciekawym i dość nowym sposobem zabezpieczenia skarp są gabiony – metalowe kosze, które wypełnia się różnymi materiałami. Gdy użyjemy kamieni lub kruszywa, mogą z powodzeniem powstrzymać osuwanie się ziemi z ogrodowej skarpy.

Cegła Uni Split kolor brekcja spiżowa cegły Gardenit Liti kolor brekcja cappuccino
Elementy z serii Solido

Jak zbudować mur oporowy?

Najczęściej mają wysokość od 50 do 100 cm. Samodzielnie nie powinno się budować murów wyższych niż 120 cm, gdyż te wymagają odpowiednio głębszych fundamentów, zbrojenia i powinny być projektowane przez specjalistę. Murek stawia się na fundamencie o głębokości od 30 do 80 cm, w którym na warstwie kruszywa wylewa się betonową podstawę o grubość 30-40 cm. Murki o wysokości do 50 cm nie wymagają fundamentowania.

Spójny efekt dzięki betonowym elementom

Zaletą gotowych bloczków z betonu jest to, że używając rozmaitych elementów możemy uzyskać spójny wygląd małej architektury i dopasować ją do stylu domu i jego kolorystyki. Producenci oferują bowiem jednolite wykończenie dla wielu produktów – palisad, gazonów, bloczków czy cegieł. Jednym z popularniejszych jest powierzchnia przypominająca łupany kamień. Takie wykończenie mają m.in. palisady , bloczki schodowe czy cegły w serii Uni Split firmy BRUK-BET®. W ogrodzie wygląda ona bardzo naturalnie, a przy tym efektownie.

Źródło: Bruk-Bet

Obserwuj
Tematy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści