Płyty deptakowe – pomysł na oryginalne ogrodowe ścieżki

Projektowanie ogrodowych alejek to nie lada wyzwanie dla architektów krajobrazu i właścicieli domów. Ogromny wybór dostępnych materiałów tylko z pozoru ułatwia podjęcie właściwej decyzji. Przedstawiamy niezwykle łatwe i szybkie w realizacji rozwiązanie, wykorzystujące płyty deptakowe. Tak zaaranżowana ścieżka musi się pięknie prezentować!

Posłuchaj
00:00
1

Ścieżki ogrodowe z płyt deptakowych?

Alejki pełnią w ogrodzie wiele funkcji. Mogą być mocno eksploatowanym traktem komunikacyjnym prowadzącym do atrakcyjnych, nieco oddalonych od domu miejsc takich jak basen, altana czy plac zabaw. Mogą także zachęcać do spokojnych, niespiesznych spacerów w otoczeniu natury. To, jakie będą pełnić zadanie decyduje o sposobie ich wykonania i odpowiednim doborze materiału.

Konstrukcja – więcej nie zawsze znaczy lepiej Większość ogrodowych alejek, ze względu na połączenie z tarasami lub podjazdami, wykonywanych jest tą samą metodą co sąsiadujące z nimi powierzchnie.

plyty_deptakowe_drewno_ogrodowe_realit_fot._bruk_bet
 

Zwykle jest to układanie elementów na sucho, na odpowiednio przygotowanym podłożu gruntowym. I choć metoda ta nie jest szczególnie żmudna i czasochłonna, to nie zawsze znajduje uzasadnienie. Czasem warto postawić na szybkie i znacznie tańsze rozwiązania, szczególnie jeśli w grę wchodzą sporadycznie uczęszczane dróżki, służące często obok funkcjonalności, także i dekoracji – podpowiada Tomasz Ługowski z firmy Bruk-Bet.

Tak właśnie jest w przypadku owalnych płyt deptakowych, które z powodzeniem mogą być układane bezpośrednio na trawniku oraz rabacie wysypanej korą czy grysem ogrodowym. Jeśli jednak boimy się o stabilność takiej konstrukcji, zawsze możemy lekko utwardzić podłoże, by stanowiło lepszą podstawę elementów.

Drewno Ogrodowe Realit i Kamień Ciosany – postawmy na estetykę i funkcjonalność

  plyty_deptakowe_kamien_ciosany_fot.3_bruk_bet
   

Wykorzystanie płyt deptakowych w aranżacji ogrodowych alejek dopiero zyskuje na popularności. Może dlatego w ofercie producentów wybór materiałów jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku nawierzchni z kostki brukowej lub płyt tarasowych. I tu jednak znaleźć można ciekawe propozycje.

Ścieżki ogrodowe wykonane z pojedynczych, nieregularnych elementów mają zdecydowanie mniej formalny charakter, a swoją lekkością nadają otoczeniu wyjątkowy urok. W takich aranżacjach najlepiej prezentować się będą naturalne materiały np. piaskowce lub drewno. Te pierwsze mogą jednak przegrać walkę z trudnymi warunkami atmosferycznymi ulegając szybkiemu zniszczeniu, a drugie okazać się niebezpieczne dla użytkowników, poprzez wyjątkowo śliską powierzchnię w deszczowe dni – tłumaczy ekspert.

Jako rozwiązanie podaje wybór betonowych imitacji, takich jak Drewno Ogrodowe Realit czy Kamień Ciosany, które nie tylko będą się pięknie prezentować, ale i pozostaną odporne na szkodliwe działanie natury.

Sięgając po mniej popularne rozwiązania ogrodowe mamy gwarancję stworzenia unikalnych i wyjątkowych aranżacji w otoczeniu domu - bez wątpienia płyty deptakowe nam w tym pomogą. Pozwolą one również uniknąć nieestetycznie wydeptanych ścieżek na zadbanym trawniku.

Źródło: Bruk-Bet

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści