Logo
Logo

Murowany kącik grillowy z kostki brukowej w 3 krokach

Wraz z pomocą Wojciecha Średniawy, głównego projektanta marki Polbruk, podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze miejsca na budowę grilla stacjonarnego, jakie materiały dobrać do tego celu oraz jak krok po kroku stworzyć spójną, funkcjonalną aranżację w ogrodzie.

kącik grillowy wizualizacja Polbruk

Krok 1 – wybór miejsca

Pod budowę grilla stacjonarnego dobrze jest wybrać miejsce zaciszne, oddalone od budynków mieszkalnych, tak, aby podczas przyrządzania posiłków dym z paleniska nie wnikał do pomieszczeń oraz nie stał się uciążliwy dla sąsiadów – wyjaśnia ekspert marki Polbruk. – Czasem grill można postawić również na płycie tarasu, ale to rozwiązanie polecam tylko posiadaczom tarasów dużych, rozbudowanych – dodaje Wojciech Średniawa.

Grill murowany umożliwia przyrządzanie pysznych dań z rusztu, ale wiele osób ceni go przede wszystkim ze względu na estetykę wykonania oraz możliwość nadania niepowtarzalnego charakteru przestrzeni.

Krok 2 – wybór materiału

Najważniejszą zaletą grilla stacjonarnego jest jego wytrzymałość, odporność na wysokie i niskie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Taka konstrukcja powinna nam służyć przez wiele lat, dlatego – aby tak się stało – należy dobrze przemyśleć dobór materiału budowlanego.

Może to być cegła, kamień naturalny oraz kostka brukowa, której dodatkowym atutem jest fakt, że możemy ją wykorzystać również do wykończenia przestrzeni wokół grilla.

Kostka brukowa to materiał stosowany do budowy tarasów, podjazdów, ścieżek oraz elementów małej architektury i z tego względu – wytrzymały. Jego cechy sprawiają, że bez przeszkód może być on wykorzystywany również do budowy ogrodowych grillów. Do tego celu najlepiej jednak wybrać kostkę, która z każdej strony ma tę samą fakturę oraz zbliżony odcień kolorystyczny, czyli jest barwiona w masie, nie tylko z wierzchniej, strony. Taki wybór umożliwi nam stworzenie spójnej kompozycji – radzi Wojciech Średniawa, ekspert marki Polbruk.

Krok 3 – przygotowanie podłoża

Podłoże pod grill powinno zostać utwardzone. W zależności od rodzaju gleby można do tego celu użyć tylko podsypki z piasku i warstwy betonowej (w przypadku gruntu piaszczystego) lub, jeśli grunt jest gliniasty, położyć pod beton dodatkową warstwę ze żwiru lub tłucznia drogowego.

Warto pamiętać, że z materiału, który posłużył nam do budowy grilla, można ułożyć również nawierzchnię wokół konstrukcji.

Dopełnieniem aranżacji mogą być murki oporowe, płot lamelowy, pergola, a także rośliny, które w połączeniu z murowaną konstrukcją stworzą miłą dla oka, przyjazną kompozycję.


Źródło: Polbruk

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl