Logo
Logo

Czym powinna charakteryzować się nawierzchnia z kostki brukowej? Parametry ważne zimą

Kostka brukowa to jeden z niewielu materiałów wykończeniowych, który świetnie sprawdza się przy minusowych temperaturach. Jeśli właściwie zadbaliśmy o przygotowanie nawierzchni do zimy, a materiał został odpowiednio dobrany, nie powinny nas zaskoczyć żadne, przykre niespodzianki.

Nawierzchnia z kostki brukowej a zimowe warunki
Co robić, aby się "nie przejechać"?

Rodzaje i powierzchnia kostki brukowej

To jak chodnik lub podjazd będzie wyglądał zimą oraz jaką nawierzchnię zobaczymy wraz z topniejącym śniegiem w dużej mierze zależy od materiału użytego do jej wyłożenia. W przypadku kostek brukowych te, które mają płukaną, chropowatą powierzchnię charakteryzują się znacznie większą przyczepnością (np. Polbruk Avanti, Polbruk Beganit, Polbruk City czy Polbruk Napoli). Są dzięki temu bezpieczniejsze zimą, gdyż zmniejszają ryzyko poślizgnięcia. Jeśli zależy nam na bezpiecznej drodze, tego typu propozycje z pewnością będą dobrym rozwiązaniem.

Zalegający na ścieżkach śnieg i lód to nie tylko zwiększone ryzyko upadku, ale również niebezpieczeństwo dla trwałości nawierzchni. By uniknąć pękania kostki pod wpływem mrozu należy wybierać te linie, które charakteryzują się niską nasiąkliwością – poniżej 6% masy kostki (średnia wartości nasiąkliwości dla kostek Polbruk wynosi 5%) oraz dobrym współczynnikiem mrozoodporności. W przypadku kolekcji Polbruk nie przekracza on 0,5 kg/m2 najczęściej jest mniejszy od 0,2 kg/m2, dla porównania normy europejskie zakładają, że ilość złuszczonego materiału nie może przekroczyć 1 kg/m2.

Systemy antyoblodzeniowe

Doskonałym rozwiązaniem są również systemy antyoblodzeniowe, takie jak kable czy maty grzejne stosowane z powodzeniem pod nawierzchnię z kostki brukowej. Dzięki pomiarowi temperatury i wilgotności powietrza, ogrzewanie zostanie włączone tylko wtedy, gdy będzie to konieczne, by na obszarze na którym zostało zainstalowane nie pojawił się śnieg ani oblodzenie.

System oblodzeniowy (fot. Thermoval Polska) System oblodzeniowy (fot. Elektra)
Fot. Thermoval Polska, Elektra

System oblodzeniowy.

Odśnieżanie nawierzchni z kostki brukowej
Jak usuwać śnieg i dbać o kostkę?

Jeśli jednak przyjdzie nam odśnieżać nawierzchnię ułożoną z kostki brukowej, należy pamiętać, że użyte narzędzia – zarówno w przypadku odśnieżarek, jak i szufli czy łopat – powinny być zakończone gumowymi nakładkami. Nie będą one stanowić żadnego utrudnienia w pozbyciu się śniegu i lodu, a uchronią kostkę przed mechanicznymi uszkodzeniami.


Tekst: na podstawie materiałów firmy Polbruk, zdjęcia: Polbruk, Elektra, Thermoval Polska

Autor
Czym powinna charakteryzować się nawierzchnia z kostki brukowej? Parametry ważne zimą
Czym powinna charakteryzować się nawierzchnia z kostki brukowej? Parametry ważne zimą
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl