Białe wykwity na kostce brukowej | Dlaczego kostka brukowa robi się biała? Jak tego uniknąć?

Skąd się biorą wykwity na kostce brukowej, co to jest

Kostka brukowa to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na podjazdach – jest trwała, odporna na uszkodzenia i świetnie się prezentuje. Jednak, aby kostka brukowa naprawdę dobrze wyglądała, trzeba o nią dbać, a więc regularnie ją czyścić, a w przypadku wystąpienia problemów od razu je zwalczać. Najczęstszym kłopotem obok mchu są białe wykwity. Dlaczego kostka brukowa robi się biała? Czym są białe wykwity na kostce brukowej i jak je usunąć?

Posłuchaj
00:00
4
Streszczenie artykułu
Kostka brukowa jest popularnym wyborem na podjazdy dzięki swojej trwałości i estetyce. Jednak, aby utrzymać jej dobry wygląd, wymaga regularnej pielęgnacji, w tym czyszczenia i szybkiego reagowania na problemy, takie jak białe wykwity. Te plamy są naturalnym zjawiskiem wynikającym z reakcji związków wapnia z wilgocią, które nie wpływają na trwałość kostki, ale mogą psuć jej wygląd. Wykwity można skutecznie usuwać za pomocą różnych metod, w tym impregnacji, mycia ciśnieniowego, piaskowania, szlifowania, czy stosowania metod chemicznych. Impregnacja jest szczególnie skuteczna, gdyż może zapobiegać pojawianiu się wykwitów. Mycie ciśnieniowe, choć mniej skuteczne, przyspiesza proces ich znikania, podobnie jak piaskowanie i szlifowanie, które jednak mogą uszkodzić strukturę kostek. Metody chemiczne, w tym ługowanie roztworami kwasów, są wyjątkowo efektywne, ale wymagają ostrożności i stosowania zgodnie z instrukcją producenta. Opryski z kwasem to kolejna metoda, która ułatwia pracę, wymagając jednak odpowiedniego sprzętu i środków ochrony osobistej.

Dlaczego kostka brukowa robi się biała? Czym są wykwity na kostce brukowej?

Większość właścicieli nawierzchni z kostki brukowej narzeka, że mimo odpowiedniej pielęgnacji na kostce pojawiają się białe plamy. Te wykwity to osad wapienny, który może pojawić się na każdej kostce niezależnie od sposobu jej ułożenia, czy jakości. To zjawisko w pełni naturalne i co najważniejsze nie wpływa na trwałość i strukturę kostki brukowej, chociaż na pewno sprawia, że podjazd gorzej wygląda.

Jak powstają białe wykwity na kostce brukowej?

Osad wapienny powstaje na skutek stabilizowania się i twardnienia betonu, co jest wynikiem działania zmiennych warunków atmosferycznych. Inaczej mówiąc, związki wapnia, znajdujące się w kostce brukowej wchodzą w reakcję z wilgocią z powietrza, co objawia się białymi wykwitami.

Nie są one groźne ani niebezpieczne dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Co ważne, biały nalot pojawia się zazwyczaj krótko po ułożeniu kostki i zniknie samodzielnie. Zwykle utrzymuje się od kilku miesięcy do kilku lat w zależności od warunków pogodowych, intensywności użytkowania nawierzchni oraz pielęgnacji kostki. Biały nalot znika też szybciej na powierzchniach nie osłoniętych, gdyż deszcz wypłukuje osad wapienny.

Czym wyczyścić wykwity na kostce brukowej? Czym usunąć wykwity wapienne z kostki?

Jak wspomniano, białe wykwity na kostce są w pełni naturalne i nie stanowią żadnego zagrożenia ani dla samej nawierzchni, ani dla otoczenia. Jednak nie trzeba czekać, aż wykwity znikną samodzielnie – można je usuwać, aby zachować piękny wygląd kostki. Zazwyczaj wykonuje się to na kostce zadaszonej, gdzie wykwity utrzymują się znacznie dłużej. Jak usunąć białe wykwity z kostki brukowej?

  • Impregnacja – wykonana od razu po ułożeniu kostki brukowej może całkowicie wyeliminować lub ograniczyć ilość i rozległość wykwitów wapiennych. Dodatkowo wydłuża żywotność kostki brukowej i pozwala zachować jej dobry wygląd na długi czas.
  • Intensywne mycie – można przyspieszyć proces, myjąc całą nawierzchnię myjką ciśnieniową. Jednak zabieg ten jest mało skuteczny i trzeba go powtarzać, a przy dużych powierzchniach może być pracochłonny i czasochłonny.
  • Piaskowanie lub szlifowanie – dość drogie, a dodatkowo może zakończyć się uszkodzeniem struktury kostek, dlatego nie jest zalecane przy tak niewielkim problemie, jak wapienny osad.
  • Metody chemiczne (ługowanie) – wymagają użycia specjalistycznych preparatów. Metoda wyjątkowo skuteczna i przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczna dla kostki. Do ługowania wykorzystuje się słaby roztwór kwasu solnego, octowego lub mrówkowego, które znajdują się w gotowych preparatach do usuwania białych wykwitów z kostki. W miejscach wykwitów układa się kompresy nasączone preparatem, ale nie można ich zostawiać zbyt długo, gdyż wtedy mogą uszkodzić kostkę. Po zakończonym zabiegu całą kostkę należy dokładnie umyć wodą z detergentem. Podczas prac trzeba używać rękawic ochronnych, aby nie uszkodzić skóry. Ważne jest również, aby dobrze zapoznać się i przestrzegać instrukcji podanej na opakowaniu środka do usuwania białych wykwitów na kostce brukowej. Producent podaje nie tylko czas użycia, ale i sposób oraz stężenie.
  • Opryski z kwasem – wiele preparatów do usuwania białego osadu z kotki brukowej (np. HeUs) może być stosowana w formie oprysków, co znacznie przyspiesza i ułatwia wykonanie pracy. Wymaga to jednak zastosowania opryskiwacza przeznaczonego do kwasów (inne mogą zostać uszkodzone) i oczywiście zastosowania rękawic ochronnych. Opryskiwanie przeprowadza się w suchy i bezwietrzny dzień. Oprysk można zastosować na różne plamy i zabrudzenia (np. tłuste plamy, czy pozostałości po saletrze), przywracając kostce dobry wygląd.

Źródło: Telewizja Novum / Youtube

 

Podsumowując, białe wykwity można przeczekać lub usunąć poprzez mycie bądź zastosowanie dedykowanych preparatów. Na ogół usuwanie osadu wapiennego wykonuje się w miejscach zadaszonych, gdyż tam wykwity dłużej się utrzymują.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: kargona, Brebca / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czy kostka brukowa wymaga specjalnej pielęgnacji?

    Tak, aby zachować jej estetykę, wymaga regularnego czyszczenia i szybkiego reagowania na problemy, takie jak białe wykwity.
  • Co powoduje pojawienie się białych wykwitów na kostce brukowej?

    Są to osady wapienne, wynikające z naturalnej reakcji związków wapnia z wilgocią z powietrza.
  • Czy białe wykwity wpływają na trwałość kostki brukowej?

    Nie, są to zjawiska naturalne, które nie wpływają na trwałość ani strukturę kostki, ale mogą pogorszyć jej wygląd.
  • Jakie metody usuwania białych wykwitów są skuteczne?

    Impregnacja, intensywne mycie ciśnieniowe, piaskowanie, szlifowanie oraz metody chemiczne, w tym ługowanie roztworami kwasów.
  • Czy istnieją jakieś ryzyka związane z usuwaniem wykwitów metodami chemicznymi?

    Tak, wymagają one użycia specjalistycznych preparatów i ostrożności, aby nie uszkodzić kostki brukowej oraz zapewnić bezpieczeństwo użytkowników.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści