Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Masz mech na dachu? Samo umycie nie wystarczy. Podpowiadamy, jak i czym się go pozbyć na dobre

Mech na dachu może wydawać się niewinnym dodatkiem, ale w rzeczywistości jest sygnałem do działania! Odkryj, jakie czynniki sprzyjają jego rozwojowi i jak możesz skutecznie chronić swój dom przed tym zielonym intruzem. Czy to brak słońca, wilgoć, czy sąsiedztwo drzew – każdy z tych elementów może przyczynić się do problemu. Ale nie martw się, mamy rozwiązanie! Dowiedz się, jak samodzielnie usunąć mech z dachu, jakie są koszty profesjonalnego czyszczenia i jakie kroki podjąć, aby zapobiec jego powrotowi.

Mchy to niewielkie, niezwykłe rośliny, które mogą rosnąć praktycznie na każdej powierzchni. Swym niesamowitym wyglądem i głęboką zielenią potrafią zachwycić każdego, ale tylko jeśli rosną w lesie, czy specjalnie wybranym miejscu w ogrodzie. Gorzej, gdy mech zaczyna porastać dach, psując tym estetykę domu i samą konstrukcję! Dlaczego mech zaczyna rosnąć na dachu? Jak się go skutecznie i na długo pozbyć?

Dlaczego mech rośnie na dachach?

Brak właściwej pielęgnacji dachu sprawia, że z czasem pojawi się na nim mech. Jednak są czynniki, które sprawiają, że mech będzie lepiej się rozrastał, a problem pojawi się wcześniej. Czynniki, które sprzyjają rośnięciu mchu na dach to:

  • słabe nasłonecznienie – mech najlepiej rośnie w miejscach zacienionych i chłodnych, dlatego domy, które są słabo nasłonecznione, są bardziej narażone na porośnięcie mchem. Z tego też względu mech często pojawia się tylko od jednej, bardziej zacienionej stronie;
  • wysoka wilgotność – dachy są narażone na deszcz i śnieg, a to powoduje wysoką wilgotność, która jest niezbędna, aby mech mógł rosnąć;
  • sąsiedztwo drzew – cień i soki z drzew to idealne warunki dla wzrostu mchu;
  • rodzaj pokrycia – bardziej narażone na obecność mchu są materiały, które chłoną wodę, dlatego należy je odpowiednio zaimpregnować. Mech najszybciej pojawia się na dachówkach ceramicznych i pokryciach cementowych.

Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku
Przeczytaj także
Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku

Jak usunąć mech z dachu?

Mech na dachu nie tylko nieestetycznie wygląda, ale przede wszystkim może stanowić zagrożenie dla pokrycia, przyspieszając jej zniszczenie. Oczywiście mech może być elementem dekoracyjnym, a nawet izolacyjnym, ale w takim przypadku dach musi być odpowiednio zabezpieczony i przygotowany. W przypadku, gdy mech pojawia się samoistnie, niezbędne jest jego usunięcie, co najlepiej zrobić jak najszybciej. Czym umyć dach z mchu? Czym to zrobić? Czy trzeba stosować jakieś preparaty?

  1. Punkt ten można pominąć ale czasem opłaca się go zrobić. Zaczynamy od jak najdokładniejszego usunięcia szczotką jak największej ilości mchu z dachu. Przy miejscach wyjątkowo opornych można użyć ostrzejszych narzędzi (noży, skrobaków).
  2. Następnie nakłada się specjalny preparat do usuwania mchu z dachu (czyszczenie chemiczne) i pozostawia na czas podany przez producenta.
  3. Następnie dobrze jest umyć dach myjką ciśnieniową i miękką szczotką, by ostatecznie pozbyć się wszelkich glonów i porostów.
  4. Resztki mchu i preparat należy dokładnie zmyć, a następnie wyczyścić rynny.
  5. Na koniec dach warto zaimpregnować specjalnym środkiem, który stworzy powłokę hydrofobową. Warto też zrobić przegląd pokrycia, aby odszukać i naprawić ewentualne uszkodzenia.

DOMINIK MALUJE / Youtube

 

Jak usunąć mech z dachu samodzielnie? Jak usunąć mech z blachy? Jak usunąć mech z dachówki?

Usuwanie mchu wygląda tak samo niezależnie od rodzaju pokrycia dachu. Należy jedynie pamiętać, aby czyścić dach od góry do dołu. Podczas mycia dachówek nie należy usuwać zbyt wysokiego ciśnienia, zwłaszcza jeśli myjemy dachówki betonowej. W przypadku delikatnych materiałów lepiej sprawdzają się preparaty biobójcze niż usuwanie mechaniczne, podczas którego można przypadkowo uszkodzić pokrycie.

Zamiast środków chemicznych do zwalczania mchu można zastosować metody domowe: ocet z solą i amoniakiem, jednak proces ten jest długotrwały i nie tak skuteczny.

Jak widać, samodzielnie usunięcie mchu z dachu jest możliwe, ale wbrew pozorom może być dość kłopotliwe ze względu na konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu i prace na wysokości. Dlatego warto rozważyć zatrudnienie profesjonalistów, którzy fachowo zajmą się problemem.

Ile kosztuje czyszczenie dachu z mchu przez profesjonalną firmę?

Najprościej i najbezpieczniej jest zatrudnić fachowców, którzy dokładnie usuną mech z dachu i zabezpieczą pokrycie, aby problem nie nawracał, a przynajmniej nie tak szybko i często. Ceny usuwania mchu są bardzo różne i zależą od: lokalizacji, rodzaju dachu i zakresu usług.

Ceny samego mycia wahają się od 10 do 15 zł. Mycie i czyszczenie chemiczne to koszt od 15 do 20 zł, a impregnacja dachu kosztuje ok. 15 zł. Oczywiście ceny dotyczą 1 metra kwadratowego dachu. Za cały pakiet usług, czyli mycie, odgrzybianie i impregnację trzeba zapłacić od 15 do 25 zł za metr kwadratowy w zależności od regionu Polski i złożoności prac oraz nasilenia problemu.

Jak zabezpieczyć dach przed mchem?

Podstawą profilaktyki powinna być impregnacja dachu odpowiednimi środkami dobranymi do rodzaju pokrycia. Warto, aby w preparacie zabezpieczającym przed mchem był dodatek silikonu, który zapobiegnie wnikaniu wody w pokrycie, zmniejszając wilgotność. Dodatkowo preparaty chronią przed zabrudzeniami i ułatwiają czyszczenie dachówki. Niezbędne jest również zadbanie o otoczenie domu – mocno rozrośnięte korony drzew warto przycinać, aby zmniejszyć zacienienie.

Jednak najlepszym sposobem jest zastosowanie cynku lub miedzi – to rzadko stosowany w Polsce, ale bardzo skuteczny sposób zabezpieczenie dachu przed porostami. W tym celu montuje się paski lub druty z miedzi bądź cynku tuż przy kalenicy dachu. Warto też pamiętać, że niektóre materiały są bardziej odporne na porastanie mchem, można więc je rozważyć podczas kolejnego remontu dachu. Mowa tu o materiałach, które słabo pochłaniają wilgoć i są gładkie, a więc: dachówki glazurowane, blachodachówki, blachy i gonty bitumiczne.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Inga, Marina Lohrbach / AdobeStock

Autor
Masz mech na dachu? Samo umycie nie wystarczy. Podpowiadamy, jak i czym się go pozbyć na dobre
Masz mech na dachu? Samo umycie nie wystarczy. Podpowiadamy, jak i czym się go pozbyć na dobre
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl