Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
16
Okazje

Jakie zasady panują na działkach ROD? Czego nie wolno robić?

Działkowiec i osoby przebywające z nim na działce są zobowiązane do przestrzegania zapisów regulaminu ROD. Z kolei zarząd ROD sprawuje bezpośredni nadzór nad zgodnym z regulaminem zagospodarowaniem działki.

 

Sąsiedzi na działce w ROD nie przestrzegają zasad. Gdzie to zgłosić?

Najczęściej działkowcy łamią przepisy regulaminu dotyczące właściwego zagospodarowania działki lub zbyt głośno zachowują się na działce (np. podczas imprez towarzyskich, czy używania narzędzi lub maszyn ogrodniczych).

Z pewnością nie jest łatwo pogodzić różne przyzwyczajenia w społeczności jaką są działkowcy na terenie rodzinnego ogrodu działkowego. Niestety zdarza się, że nie każdy korzysta z działki i zagospodarowuje ją w sposób zgodny z przepisami. W przypadku gdy sąsiad niewłaściwie użytkuje działkę, łamiąc zapisy regulaminu lub zakazy, mamy prawo zwrócić mu uwagę lub zgłosić sprawę do zarządu ROD, który powinien upomnieć niesfornego działkowca.

W § 9 regulaminu ROD czytamy, że do obowiązków działkowca należy między innymi:

  • użytkować działkę zgodnie z ustawą i regulaminem,
  • przestrzegać zasad współżycia społecznego.

Pamiętać należy jednak, że zarząd może reagować głównie w sprawach dotyczących właściwego zagospodarowania działki (nasadzeń oraz elementów zagospodarowania). Sprawy obyczajowe, związane z nieodpowiednim, agresywnym zachowaniem, z wandalizmem lub kryminalne należy zgłaszać już odpowiednim organom państwowym (np. Policji). Polski Związek Działkowców nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu strat spowodowanych przez powódź, pożar, gradobicie, suszę, huragan itp. oraz powstałych na skutek kradzieży i dewastacji. W sprawach spornych pomiędzy działkowcami możliwe jest powołanie komisji mediacyjnej w ROD, złożonej z działkowców, a jeśli ona nie zdoła pogodzić stron, sprawę przejmuje zarząd ROD.

Obowiązki działkowca oraz wszelkie zakazy porządkowe można znaleźć w Regulaminie ROD.

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe AndreyPopov/Depositphotos

Autor
Jakie zasady panują na działkach ROD? Czego nie wolno robić?
Jakie zasady panują na działkach ROD? Czego nie wolno robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)

Komentarze


Twoja strona ogrodu