Altana na działce w ROD. Co trzeba o niej wiedzieć?
Pierwsze marzenie nowego działkowca to najczęściej posiadanie estetycznej i funkcjonalnej altany, która jest centralnym punktem działki, miejscem odpoczynku i nierzadko drugim domem wśród zieleni. Warto jednak wiedzieć i pamiętać, że altana działkowa, jej parametry muszą być zgodne z wymogami prawa oraz regulaminu rodzinnego ogrodu działkowego. Aby uniknąć kłopotów w przyszłości, lepiej już przed rozpoczęciem budowy lub przebudowy altany zapoznać się z obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi jej dopuszczalnej powierzchni i wysokości.
Czym jest altana działkowa?
Trudno w to uwierzyć, ale do 2015 roku nie istniała jasna definicja altany działkowej. W encyklopediach lub Wikipedii można było znaleźć bardzo lakoniczne, ogólne definicje altany mówiące jedynie o tym, że jest to budowla o lekkiej konstrukcji, ażurowych ścianach, chroniąca przed słońcem i deszczem.
Oderwanie tej definicji od realiów i specyfiki altan na terenie ogrodów działkowych spowodowała nawet, że sądy wydawały orzeczenia nakazujące rozbiórki budynków, które nie odpowiadają definicji altany z encyklopedii. Na szczęście te absurdalne procedury udało się powstrzymać, dzięki zmianom wprowadzonym do prawa budowlanego na początku 2015 roku.
Dzięki temu, wprowadzona została w końcu jasna definicja altany działkowej, która określana jest obecnie jako wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w ROD.
![]() Fot. Wellnhofer Designs - Fotolia |
Dopuszczalne rozmiary altany
Zgodnie z prawem budowlanym i przepisami związkowymi altany działkowe to obiekty o powierzchni zabudowy do 35 m² i wysokości 5 m (przy dachu płaskim 4 m) z tarasem, gankiem lub werandą nieprzekraczającą powierzchni 12 m², a działkowcy są zwolnieni od obowiązku uzyskania pozwolenia na ich budowę.
Co ważne, wszystkie altany wybudowane przed wejściem w życie znowelizowanego prawa, ale spełniające ustawowe kryteria, są w jego świetle legalne. Do 2013 roku dopuszczalne rozmiary altan były inne dla działek na terenie miast – do 25 m², a inne dla działek poza miastami – do 35 m². Obecnie rozmiary są ujednolicone i jednakowe dla wszystkich działek w całym kraju.
Należy także pamiętać, że wysokość altany działkowej mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu, a odległość usytuowania altany działkowej od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry, chyba że plan zagospodarowania ogrodu działkowego lub jego zarząd określa inne miejsce usytuowania altany. Wtedy działkowiec może wybudować altanę działkową tylko zgodnie z tym planem lub wytycznymi zarządu. Powinien także, przed rozpoczęciem budowy (rozbudowy) przedstawić zarządowi ogrodu projekt i skonsultować z nim zgodność planowanego budynku z przepisami.
Trzeba także pamiętać, że zgodnie z regulaminem ROD, w przypadku stwierdzenia przez zarząd ROD budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej z naruszeniem przepisów regulaminu, działkowiec zobowiązany jest do usunięcia nieprawidłowości, a nawet do rozebrania budowanej lub rozbudowywanej altany działkowej, jeśli naruszenia nie mogą zostać usunięte w inny sposób.
Ponadto, jeśli zarząd ogrodu posiada informację, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę działkową lub inny obiekt z naruszeniem przepisów prawa, w imieniu PZD, zgłasza naruszenie do właściwego organu administracji publicznej – nadzoru budowlanego. Stwierdzenie przez wspomniany organ naruszenia prawa, stanowi podstawę do zastosowania sankcji określonych w ustawie – z wypowiedzeniem umowy dzierżawy działki (prawa użytkowania) włącznie.
Elementy dodatkowe przy altanie
Z altaną wiążą się także kwestie hodowli zwierząt, ponieważ zgodnie z regulaminem na działce możliwa jest hodowla gołębi, kur lub królików. Jeśli więc planujemy hodowlę wspomnianych zwierząt, należy pamiętać, że pomieszczenia (skrzynki, klatki) służące do ich chowu stanowią integralną część altany. W takim przypadku trzeba zadbać o to, by powierzchnia altany wraz ze wspomnianymi skrzynkami lub klatkami dla zwierząt nie przekraczała regulaminowych 35 m², a jej wysokość 5 m (lub 4 m przy dachu płaskim).
![]() Fot. Wellnhofer Designs - Fotolia |
Wybór altany lub modernizacja
Obecnie jest wiele możliwości, aby sprawić sobie na działce wymarzoną altanę. Wiele większych lub mniejszych firm budowlanych posiada w swojej ofercie gotowe domki drewniane o różnych rozmiarach i różnorodnych funkcjach użytkowych. Tego typu oferty znajdziemy z łatwością w internecie, wpisując hasło np. „altana działkowa”. Ceny takich budynków wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych – w zależności od rozmiarów. Można też po prostu wyremontować istniejącą altanę, czasem przebudować, jeśli tylko jest to opłacalne i nadaje się do tego zastany przez nas na działce budynek. Innym wyjściem jest zaprojektowanie altany samemu lub z pomocą architekta.
Tekst i zdjęcie tytułowe: Radosław Pisarczyk
Komentarze