Logo
Logo

Jak pielęgnować hebe? Dlaczego warto je posadzić? Czy zimuje?

Hebe, znana również jako wrzosowiec, to roślina, która swoją popularność zawdzięcza niezwykłej odporności i atrakcyjnym kwiatostanom. Jej uprawa nie jest skomplikowana, ale wymaga od ogrodnika zrozumienia pewnych zasad. Przede wszystkim, hebe jest rośliną, która najlepiej rośnie w umiarkowanych temperaturach, dlatego jej pielęgnacja powinna być dostosowana do pór roku. Dowiedz się, jak pielęgnować hebe, aby cieszyć się jej pięknem przez cały rok.

Streszczenie artykułu
Hebe to gatunek rośliny, który jest niezwykle popularny wśród ogrodników ze względu na swoje piękne kwiaty i niewielkie wymagania. Choć pochodzi z Nowej Zelandii, dobrze radzi sobie również w polskim klimacie. Hebe preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, a jej uprawa nie jest skomplikowana. Gleba powinna być przepuszczalna i lekko kwasowa, a podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie przemoknięte. Rośliny te są mrozoodporne, ale młode okazy mogą potrzebować ochrony na zimę. Hebe kwitnie od czerwca do października, a jej kwiaty przyciągają motyle, co dodatkowo upiększa ogród. Przycinanie hebe jest zalecane, ale nie jest konieczne. Można je przycinać wczesną wiosną, aby pobudzić roślinę do intensywniejszego kwitnienia. W przypadku chorób i szkodników, hebe jest dość odporna, ale może być atakowana przez mszyce. W takim przypadku zaleca się stosowanie środków ochrony roślin. Roślina ta jest idealna do uprawy w pojemnikach, na balkonach i tarasach, a także w ogrodach skalnych. Jej różnorodność gatunków i odmian pozwala na tworzenie ciekawych kompozycji ogrodowych.
Spis treści
Dlaczego warto posadzić hebe? Jakie ma walory dekoracyjne? Co lubi hebe i jak o nie dbać? Zasady pielęgnacji Co zrobić, aby hebe dobrze zimowało?

Hebe – roślina wiecznie zielona
Dlaczego warto posadzić?

Hebe (Hebe) to idealna roślina do rozweselenia ogrodu pod koniec lata. Kwitnie późnym latem i jesienią. Białe, fioletowe, różowe lub liliowe kwiaty natychmiast dodadzą energii. Liście hebe mają różne odcienie zieleni, od jasnej do ciemnej, a nawet są odmiany w szarawym kolorze. Zimą i wiosną liście niektórych odmian zyskują bordowy odcień. Dzięki niezbyt zwartemu pokrojowi roślina ma naturalny wygląd.

To roślina o wszechstronnym zastosowaniu: częsty element rabat i obwódek oraz ogrodów skalnych bądź nasadzeń przy oczku wodnym. Dzięki niezbyt zwartemu pokrojowi roślina ma naturalny wygląd. Sprawdza się również jako roślina uprawiana w donicy na balkonie lub tarasie.

W greckiej mitologii Hebe, bogini młodości, była córką Zeusa i Hery. Została żoną Herkulesa.

Hebe to bardzo duży rodzaj obejmujący wiele gatunków roślin. Wśród tych egzotycznych dla Europejczyków roślin można znaleźć gatunki, które będą sobie dobrze radzić z zimami w Polsce (przy odpowiednim ich zabezpieczeniu). Najbardziej znane to:

 • Hebe ochrowa (H. ochracea)
 • Hebe bukszpanolistna (H. buxifolia)
 • Hebe tłustolistna (H. pinguifolia)
 • Odmiany mieszańcowe hebe: 'Emerald Gem' (syn. 'Green Globe'), 'James Sterling', 'Autumn Glory'
 • Zupełnie inna od powyższych, ale nie mniej atrakcyjna – hebe Andersona (H. andersonii)

Jak pielęgnować hebe

Hebe jest rośliną zimozieloną – przez cały rok wnosi życie do ogrodu, a jej kwiatostany są lubiane przez pszczoły i motyle.

 

Pielęgnacja hebe
6 prostych zasad

Im większa roślina, tym atrakcyjniej się prezentuje i tym łatwiejsza jest w pielęgnacji. Współczesne odmiany, powstałe w wyniku krzyżowania, są w stanie poradzić sobie z europejskimi zimami.  

Miejsce
Hebe lubi słoneczne miejsca, może nawet tolerować pełne słońce, ale będzie także dobrze rosnąć w półcieniu. 

Ziemia
Roślina preferuje lekką, bogatą w próchnicę glebę.

Podlewanie
Gleba musi mieć drenaż, by woda mogła za każdym razem odpłynąć. Warto, by ziemia wyschła przed następnym podlaniem.  

Nawożenie
Gdy roślina kwitnie, zasilaj ją raz na 2 tygodnie nawozem. Usuwaj przekwitnięte kwiaty. 

Przycinanie
Przycięcie po zimie sprawi, że hebe zyska na sile i ładnej urośnie.

Zimowanie
Hebe jest dość wytrzymała, ale przed ostrym mrozem lepiej ją szczelnie owinąć, zwłaszcza jeśli jest uprawiana w donicy. Hebe Andersona należy zimować w pomieszczeniu.  

Tekst i zdjęcia: źródło – Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym charakteryzuje się hebe?

  Hebe to roślina zimozielona, kwitnąca od czerwca do października, o liściach w różnych odcieniach zieleni i kwiatach w kolorach od białego do liliowego. Jest odporna na mrozy, ale młode okazy mogą wymagać ochrony.
 • Jakie są wymagania hebe w kwestii stanowiska?

  Hebe preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste.
 • Jaka gleba jest najlepsza dla hebe?

  Gleba powinna być przepuszczalna, lekko kwasowa i stale wilgotna, ale nie przemoknięta.
 • Czy hebe wymaga przycinania?

  Przycinanie hebe jest zalecane, ale nie konieczne. Można je przycinać wczesną wiosną, aby pobudzić do intensywniejszego kwitnienia.
 • Jakie szkodniki mogą atakować hebe i jak się przed nimi chronić?

  Hebe może być atakowana przez mszyce, w takim przypadku zaleca się stosowanie środków ochrony roślin.
 • Gdzie najlepiej uprawiać hebe?

  Hebe jest idealna do uprawy w pojemnikach, na balkonach, tarasach oraz w ogrodach skalnych.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Jak pielęgnować hebe? Dlaczego warto je posadzić? Czy zimuje?
Jak pielęgnować hebe? Dlaczego warto je posadzić? Czy zimuje?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl