Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Marzysz o niebieskich hortensjach? Ten patent na zmianę koloru kwiatów działa w 100%

Zmiana koloru hortensji z różowego na niebieski to fascynujący proces, który łączy w sobie naukę i sztukę ogrodnictwa. Dzięki prostej metodzie i odrobinie cierpliwości, możesz cieszyć się niezwykłymi efektami w swoim ogrodzie.  Ta metamorfoza nie jest jedynie kaprysem natury, ale efektem zrozumienia i zastosowania wiedzy na temat wpływu pH gleby na barwę kwiatów hortensji. Oto, jak możesz to zrobić.

Jak to działa? 

Hortensje (tylko ogrodowe, bukietowe i krzewiaste – nie) zmieniają kolor w zależności od poziomu pH gleby, w której rosną. W środowisku kwaśnym (pH poniżej 6) kwiaty przybierają barwę niebieską, natomiast w glebie o odczynie zasadowym (pH powyżej 7) – różową. Sekret tkwi więc w świadomej manipulacji poziomem pH gleby, aby osiągnąć pożądany efekt.

Pamiętaj, że zmiana kolory kwiatów na niebieski dotyczy tylko hortensji ogrodowych, podczas gdy u innych gatunków, takich jak bukietowe, krzewiaste czy pnące, jest to niemożliwe. Ponadto, barwa może ulec zmianie tylko u tych odmian, które naturalnie kwitną na różowo, fioletowo, lub czerwono. To dlatego, że białe hortensje nie zawierają antocyjanów – pigmentów niezbędnych do zmiany koloru pod wpływem zastosowanych preparatów.

Jak to zrobić? Co jest potrzebne?

Zmiana koloru hortensji na niebieski wymaga obniżenia pH gleby. Możesz to osiągnąć, stosując domową miksturę złożoną z wody i siarczanu glinu. Proporcje i sposób aplikacji tej mieszanki są kluczowe dla sukcesu eksperymentu.

Przygotowanie mikstury barwiącej krok po kroku

Oto, jak przygotujesz miksturę zmieniającą kolor hortensji na niebieski:

 1. Rozpuszczanie siarczanu glinu: Na każde 10 litrów wody, dodaj około 25 gram siarczanu glinu. Mieszaj, aż całkowicie się rozpuści.
 2. Podlewanie: Regularnie podlewaj hortensje przygotowaną miksturą, zaczynając od wczesnej wiosny aż do późnego lata.
 3. Obserwacja zmian: Zmiana koloru nie nastąpi z dnia na dzień. Bądź cierpliwy i obserwuj roślinę przez kilka tygodni.

Wskazówki i porady

 • Zanim zaczniesz, sprawdź aktualne pH gleby przy użyciu testera pH. Pomoże Ci to dostosować ilość stosowanej mikstury.
 • Regularne stosowanie mikstury jest kluczowe. Jednorazowe podlanie nie przyniesie oczekiwanego efektu.
 • Pamiętaj, że intensywność koloru niebieskiego może różnić się w zależności od odmiany hortensji oraz warunków glebowych.

Zawsze sprawdzaj pH gleby przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody, aby dostosować interwencję do aktualnych potrzeb gleby. Regularne testowanie odczynu pomoże Ci monitorować efekty wprowadzanych zmian i dostosować dalsze działania. Pamiętaj, że zmiany w kolorze hortensji nie są natychmiastowe i mogą wymagać kilku miesięcy, aby stały się widoczne.

 

A jak zmienić kolor hortensji, jeśli nie mamy siarczanu glinu?

Jeśli chcesz zmienić kolor hortensji na niebieski, ale nie masz dostępu do siarczanu glinu, istnieją inne skuteczne sposoby na zakwaszenie gleby. Możesz wykorzystać fusy z kawy, rozsypując je bezpośrednio wokół roślin, które stopniowo obniżą pH gleby. Inną metodą jest użycie roztworu octu jabłkowego lub kwasu cytrynowego, rozcieńczając go z wodą (około 1 szklanka na 10 litrów wody) i podlewając nim hortensje. Te naturalne metody mogą pomóc w osiągnięciu pożądanego niebieskiego koloru kwiatów, pamiętając jednocześnie o regularnym monitorowaniu pH gleby, aby nie zakłócić zdrowia roślin.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na zmianę i utrzymanie niebieskiego koloru kwiatów hortensji jest zakup i użycie specjalnego nawozu do hortensji. Taki nawóz nie tylko obniży pH gleby, czyniąc ją bardziej kwaśną, ale także zapewni stałe warunki niezbędne do utrzymania intensywnie niebieskiego odcienia kwiatów. Jest to wygodna i bezproblemowa metoda, która eliminuje potrzebę eksperymentowania z domowymi środkami, gwarantując jednocześnie pożądany efekt.

Nawóz zmieniający kolor hortensji na niebieski
Nawóz do niebieskiej hortensji
Nawóz "INTENSYWNE BARWY" do hortensji z mikroskładnikami, jest to nawóz WE typu NPK, zawierającym podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas a dodatkowo także mikroskładniki takie jak: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Nawóz jest natychmiast przyswajany przez rośliny i szybko uzupełnia niedobory składników pokarmowych. Przeznaczony do nawożenia hortensji niebieskiej. Zapewnia intensywne wybarwienie kwiatów.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Miernik elektroniczny - pH-metr glebowy
Miernik pH gleby
Proste w obsłudze urządzenie służące do pomiaru pH (kwasowości), wilgotności, temperatury oraz nasłonecznienia gleby. Parametry te mają zasadniczy wpływ na zdrowy rozwój i piękny wygląd hodowanych roślin oraz wielkość i jakość uzyskiwanych plonów. Znajomość pH podłoża znakomicie ułatwia planowanie, a później utrzymanie warunków optymalnych dla naszych upraw.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Dlaczego warto spróbować?

Zmiana koloru hortensji to nie tylko ciekawy eksperyment ogrodniczy, ale także sposób na personalizację Twojego ogrodu. Niebieskie hortensje mogą stać się spektakularnym akcentem w Twojej przestrzeni zielonej, przyciągającym wzrok i budzącym zachwyt.

Niebieskie kwiaty hortensji ogrodowej. Tylko niektórym odmianom można zmienić kolor
Fot. Bill / AdobeStock
Ałun, znany jako siarczan glinowo-potasowy, był tradycyjnie stosowany do zmiany koloru kwiatów hortensji na niebieski. Kupienie go jednak w czystej postaci może być bardziej kłopotliwe niż zakup gotowego nawozu przeznaczonego do uzyskania niebieskich hortensji.
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

Jak utrzymać niebieski kolor na dłużej?

Utrzymanie niebieskiego koloru hortensji przez dłuższy czas wymaga ciągłej troski o właściwe warunki glebowe oraz regularne dostarczanie składników odżywczych, które są kluczowe dla utrzymania niskiego poziomu pH gleby. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 1. Regularnie testuj pH gleby
  Używaj testera pH, aby monitorować poziom kwasowości gleby wokół hortensji. Idealne pH dla utrzymania niebieskich kwiatów to zakres od 5.0 do 5.5.

 2. Stosuj nawozy dla niebieskich hortensji
  Wybieraj nawozy specjalnie przeznaczone dla niebieskich hortensji, które są formułowane tak, aby obniżać pH gleby. Takie produkty często zawierają siarczan glinu.

 3. Używaj naturalnych metod zakwaszania gleby
  Regularnie dodawaj fusy z kawy, kwas cytrynowy lub ocet jabłkowy do wody używanej do podlewania, aby naturalnie obniżać pH gleby.

 4. Ściółkuj glebę kwaśnymi materiałami organicznymi
  Użyj kory sosnowej lub innego kwaśnego mulczu, aby pomóc utrzymać niskie pH gleby oraz zatrzymać wilgoć, co jest korzystne dla hortensji.

 5. Zapewnij odpowiednie nawodnienie
  Hortensje potrzebują dużo wody, ale ważne jest, aby nie dopuścić do zastojów wodnych. Regularne, ale umiarkowane nawadnianie pomoże utrzymać zdrowie roślin i intensywność kolorów.

 6. Ogranicz stosowanie wapna i nawozów zasadowych
  Unikaj używania wapna i nawozów zwiększających pH gleby, które mogą zmienić kolor hortensji na różowy lub czerwony.

 7. Pielęgnacja i przycinanie
  Prawidłowe przycinanie może nie tylko pomóc w utrzymaniu zdrowia rośliny, ale także w produkcji kwiatów o intensywnym kolorze. Przycinaj hortensje zgodnie z zaleceniami dla ich odmiany.

 8. Ochrona przed ekstremalnymi warunkami
  Zimą rośliny mogą potrzebować dodatkowej ochrony w postaci okrycia, aby zabezpieczyć system korzeniowy przed mrozem, co pomoże w zachowaniu zdrowia roślin i intensywności koloru kwiatów w kolejnym sezonie.

Pamiętaj, że utrzymanie koloru może wymagać czasu i cierpliwości. Regularne monitorowanie i dostosowywanie warunków glebowych oraz pielęgnacja roślin są kluczowe dla długotrwałego utrzymania pięknych, niebieskich kwiatów hortensji.

Zdjęcie tytułowe: Iryna / AdobeStock

Autor
Marzysz o niebieskich hortensjach? Ten patent na zmianę koloru kwiatów działa w 100%
Marzysz o niebieskich hortensjach? Ten patent na zmianę koloru kwiatów działa w 100%
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl