Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Zimowanie datury | Kiedy schować? Jak przechować?

Datura, brugmansja to niezwykle efektowna roślina, która zachwyca dzwonkowym kształtem kwiatów, które mogą występować w różnych kolorach. Zadbana odwdzięczy się dużymi, licznymi kwiatami i pięknym wyglądem. Jej pędy wspaniale zwisają, dlatego uprawiana jest w wysokich donicach lub podwieszania pod sufitem. Datura pięknie się prezentuje w ogrodzie, na balkonach i tarasach, ale nie jest mrozoodporna, więc trzeba ją schować na zimę. Jak zadbać o daturę zimą? Kiedy można daturę wystawić do ogrodu?

Spis treści
Kiedy schować daturę na zimę? Jak ją przygotować?
Jakich warunków potrzebuje datura w czasie zimowania?
Kiedy można wystawić daturę wiosną do ogrodu?

Kiedy schować daturę na zimę? Jak ją przygotować?

Schowaj przed mrozem
Datura, brugmansja musi zostać przeniesiona do pomieszczenia tuż przed pierwszymi przymrozkami, gdyż nie jest odporna na mróz.

Przycinanie
Jednak przed wyniesieniem rośliny, warto przyciąć jej pędy. Jeśli datura ma więcej niż 80 cm, to pędy skraca się o 1/4 ich długości. Trochę inaczej wygląda przygotowanie datury, która była zasadzona w gruncie. W takim przypadku przyciąć należy również końcówki korzeni, a następnie roślinę umieścić w pojemniku, który wypełniony jest torfem.  

Grzegorz Hodowca Roślin I Zwierząt / YouTube


Jakich warunków potrzebuje datura w czasie zimowania?

Światło i temperatura
W pomieszczeniu powinna panować temperatura około 10 – 15 stopni C i muszą znajdować się tam okna, gdyż roślina wymaga światła. Można też postawić roślinę w ciemnym pomieszczeniu, ale wtedy temperatura powinna wynosić od 6 do 8 stopni C, dzięki czemu roślina zapadnie w całkowitą hibernację.

Podlewanie i nawożenie
Daturę należy podlewać, ale tylko tak, aby ziemia nie wyschła całkowicie. Warto pamiętać, że w chłodnym pomieszczeniu roślina wymaga mniejszej ilości wody, dlatego podlewanie należy znacząco ograniczyć. Nawożenie nie jest wskazane, by nie pobudzać rośliny do wzrostu.

Kiedy można wystawić daturę wiosną do ogrodu?

Przesadzanie
W marcu daturę można przesadzić do większej donicy, wymieniając podłoże na świeżą, żyzną ziemię. Najlepsza będzie ziemia do kwiatów. Należy również częściej podlewać roślinę, a po kilku tygodniach powinny pojawić się nowe pędy i liście.

Hartowanie
W połowie maja można zacząć hartować roślinę, wystawiając ją w dzień na dwór. Jednak na wystawienie datury na całą dobę należy zaczekać do czerwca, gdyż ta roślina wymaga dosyć wysokich temperatur. Dodatkowo zbyt wczesne wystawienie datury na zewnątrz może doprowadzić do utraty liści, a w konsekwencji do jej obumarcia.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Lochstampfer / Dreamstime

Autor
Zimowanie datury | Kiedy schować? Jak przechować?
Zimowanie datury | Kiedy schować? Jak przechować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu