Logo
Logo
10
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie jeżyny – po co to robić?

Cięcie jeżyn (podobnie, jak malin) ma duże znaczenie – pobudza roślinę do wytwarzania pędów oraz zapewnia odpowiedni dostęp światła do krzewów, co ma wpływ na większe owoce i lepsze plony. Zobacz kiedy i jak to robić!

 

Dzięki cięciu jeżyn ograniczamy rozmiary krzewów i sprawiamy, że rośliny w mniejszym stopniu będą potrzebowały podpór. Brak cięcia i nadmierne zagęszczenie krzewów wpływa bowiem na mniejszy plon i ułatwia rozwój groźnych chorób oraz szkodników.

Jak przyciąć jeżynę po posadzeniu?

Jeżyny są zwykle roślinami wieloletnimi, owocującymi na pędach dwuletnich, a w pierwszym roku intensywnie się rozrastają. Pierwsze cięcie świeżo posadzonych, młodych krzewów najlepiej wykonać wiosną – w marcu. Skracamy wtedy pędy na wysokość około 30 cm nad ziemią. Ma to na celu pobudzenie i wzmocnienie systemu korzeniowego i wzrostu całej rośliny. Pędy powstające później w czasie lata przypina się pionowo do podpór (np. drutów) lub palików.

Cięcie jeżyny w kolejnych latach

W drugim roku uprawy jeżyny, na wiosnę, pędy ponownie rozpinamy na drutach lub podporach. Najdłuższe skracamy w odległości około 2 m od nasady, a pędy boczne skracamy silniej – około 30 cm nad ziemią. Zabieg ten ma na celu pobudzenie tworzenia się pędów owoconośnych i pąków.

Cięcie krzewów już owocujących na pędach dwuletnich wykonuje się także latem – pędom o długości od 1,5-2 m przycina się jedynie wierzchołki, w celu pobudzenia rośliny do rozkrzewiania się.

Cięcie jeżyn po owocowaniu

Po zbiorze owoców, późną jesienią usuwamy wszystkie pędy dwuletnie, które owocowały oraz część jednorocznych (jeśli jest ich za dużo). Przed zimą, pozostawione pędy jednoroczne układamy na ziemi i okrywamy, zabezpieczając rośliny przed mrozem.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe thefutureis/Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Powiązane rośliny

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu