Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
10
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie jeżyny – po co to robić?

Cięcie jeżyn (podobnie, jak malin) ma duże znaczenie – pobudza roślinę do wytwarzania pędów oraz zapewnia odpowiedni dostęp światła do krzewów, co ma wpływ na większe owoce i lepsze plony. Zobacz kiedy i jak to robić!

 

Dzięki cięciu jeżyn ograniczamy rozmiary krzewów i sprawiamy, że rośliny w mniejszym stopniu będą potrzebowały podpór. Brak cięcia i nadmierne zagęszczenie krzewów wpływa bowiem na mniejszy plon i ułatwia rozwój groźnych chorób oraz szkodników.

Jak przyciąć jeżynę po posadzeniu?

Jeżyny są zwykle roślinami wieloletnimi, owocującymi na pędach dwuletnich, a w pierwszym roku intensywnie się rozrastają. Pierwsze cięcie świeżo posadzonych, młodych krzewów najlepiej wykonać wiosną – w marcu. Skracamy wtedy pędy na wysokość około 30 cm nad ziemią. Ma to na celu pobudzenie i wzmocnienie systemu korzeniowego i wzrostu całej rośliny. Pędy powstające później w czasie lata przypina się pionowo do podpór (np. drutów) lub palików.

Cięcie jeżyny w kolejnych latach

W drugim roku uprawy jeżyny, na wiosnę, pędy ponownie rozpinamy na drutach lub podporach. Najdłuższe skracamy w odległości około 2 m od nasady, a pędy boczne skracamy silniej – około 30 cm nad ziemią. Zabieg ten ma na celu pobudzenie tworzenia się pędów owoconośnych i pąków.

Cięcie krzewów już owocujących na pędach dwuletnich wykonuje się także latem – pędom o długości od 1,5-2 m przycina się jedynie wierzchołki, w celu pobudzenia rośliny do rozkrzewiania się.

Cięcie jeżyn po owocowaniu

Po zbiorze owoców, późną jesienią usuwamy wszystkie pędy dwuletnie, które owocowały oraz część jednorocznych (jeśli jest ich za dużo). Przed zimą, pozostawione pędy jednoroczne układamy na ziemi i okrywamy, zabezpieczając rośliny przed mrozem.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe thefutureis/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:2
Tydzień 39, Sentencja nr:2
We wrześniu dalej działamy w warzywniku. Sadzimy czosnek i możemy wysiewać niektóre warzywa już na przyszłoroczny zbiór (np. szpinak, roszponkę, sałatę).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT