Jak sadzić kwiaty balkonowe do doniczek? | Instrukcja krok po kroku Galeria
1 z 15
PRZYGOTUJ ulubione kwiaty balkonowe, pojemne donice, świeżą ziemię i narzędzia. UMYJ donice gorącą wodą, by pozbyć się zanieczyszczeń i źródła chorób. ZADBAJ o świeże podłoże, nie wykorzystuj starej ziemi z zeszłego sezonu. PAMIĘTAJ, aby do kompozycji dobrać kwiaty o podobnych wymaganiach glebowych i świetlnych. ZADBAJ o porządek, rozkładając folię lub specjalną matę do sadzenia.
2 z 15
NASYP na dno doniczek warstwę keramzytu, kamieni, grubego żwiru lub pokruszonych doniczek. Zapewni to doskonały drenaż, który odprowadzi nadmiar wody. PAMIĘTAJ, że kwiaty źle tolerują suszę, ale znacznie bardziej nie lubią, gdy ich korzenie stoją w wodzie!
3 z 15
WYBIERZ świeżą ziemią do kwiatów balkonowych. Najczęściej kupowane jest gotowe podłoże na bazie odkwaszonego torfu wzbogaconego nawozem. Jest pulchne, lekkie, bez szkodników i chorób. Szybko chłonie wodę, ale także łatwo oddaje jej nadmiar. Nie oszczędzaj na podłożu, wybierz produkt wysokiej jakości!
4 z 15
NASYP do doniczek podłoża do wysokości 2/3 pojemnika, tak aby zostało odpowiednio dużo miejsca na rośliny. Nie martw się, jeśli nasypałeś za mało lub za dużo ziemi, bo podczas sadzenia łatwo możesz to skorygować.
5 z 15
NAMOCZ kwiaty przed sadzeniem, wkładając je do miski z wodą. To ułatwi ich wyjęcie z doniczki. WYJMIJ delikatnie roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni. Jeśli są zbyt skręcone – rozluźnij. Jeśli są chore – wytnij!
6 z 15
STWÓRZ kolorowa kompozycję balkonową z różnych gatunków roślin kwitnących i tych o dekoracyjnych liściach. WYBIERZ rośliny o podobnych wymaganiach, by dobrze razem rosły i aby ich pielęgnacja nie była kłopotliwa. POSADŹ pierwszą roślinę z brzegu donicy, tak by zostawić odpowiednio dużo miejsca na pozostałe.
7 z 15
DOSADZAJ kolejno pozostałe rośliny według prostej zasady: większe i wyższe z tyłu, a mniejsze i zwisające po bokach i z przodu. Nie martw się, jeśli podczas sadzenia zmienisz koncepcję! Na tym etapie łatwo możesz wszystko zmienić.
8 z 15
Po posadzeniu wszystkich roślin DOSYP ziemię pomiędzy nimi i lekko uklep, a następie dodaj ziemi ponownie. Pamiętaj, by nie ugniatać za mocno i nie dodać ziemi za dużo – powierzchnia podłoża powinna być 3-5 cm niżej od krawędzi doniczki.
9 z 15
UŁATW sobie zadanie i wybierz gotową kompozycję kilku roślin w jednej doniczce. My zdecydowaliśmy się na zestaw petunii, miniaturowej surfinii i werbeny. Wszystkie mają podobne wymagania glebowe i świetlne i doskonale nadają się do wspólnej uprawy. Taką doniczkę wystarczy tylko posadzić do donicy i od razy cieszyć się kolorową kompozycją.
10 z 15
Jeśli chcesz zaoszczędzić WYBIERZ niewielkie sadzonki doniczkowane. My wybraliśmy sześciopak mini tytoniu, który kosztuje mniej niż 10 zł, czyli tyle co jedna wyrośnięta roślina. Nie przepłacaj, kupuj z głową!
11 z 15
POSADŹ sadzonki w dużych odległościach od siebie, bo małe sadzonki w przeciągu 2-3 tygodni szybko się rozrosną i wypełnią całą donicę pięknym zielonym listowiem i kolorowymi, pachnącymi kwiatami.
12 z 15
Nie zapomnij o nawożeniu, bo rośliny potrzebują składników pokarmowych do kwitnienia, a w podłoże jest ich za mało. WETKNIJ koreczki nawozowe kilka cm wgłąb ziemi.
13 z 15
ROZSYP granulki nawozu długodziałającego pod kwiatami, a następnie przemieszaj je z ziemią. Granulki nawozu będą uwalniać składniki pokarmowe przez kilka miesięcy. Pamiętaj, aby po nawożeniu dobrze je podlać, aby zaczęły się rozpuszczać.
14 z 15
PODLEJ obficie podłoże, by mokra ziemia dobrze oblepiła korzenie. Strumieniem wody możesz także zmyć ziemię z liści, ale później staraj się podlewać tylko podłoże, nie mocząc roślin, bo może to powodować choroby.
15 z 15
USTAW kwiaty w odpowiednim miejscu, by kwitły obficie. Dla naszych roślin najlepsze będzie słoneczne stanowisko. Będą więc wymagały częstego podlewania, dlatego zamontujemy dla nich system automatycznego nawadniania.