Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
2
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak zabezpieczyć rośliny przed obsikiwaniem przez psa?

Pytanie czytelnika: W jaki sposób zabezpieczyć zimą młode rośliny przed szkodliwym działaniem psiego moczu?

Kiedy opadną liście z drzew i krzewów, zwiędną kwiaty i uschną trawy – główną ozdobą ogrodu stają się rośliny zielone przez cały rok. Zimową porą przyciągają uwagę naszą i, niestety, również naszych czworonożnych pupili. Chętnie zaznaczają swoją obecność, spryskując gałązki moczem. Powstałe szkody nie zawsze da się usunąć, a nawet mogą spowodować zamieranie całych roślin.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów uniknięcia przykrych niespodzianek są osłonki ze starych doniczek produkcyjnych. W odpowiednio dużej donicy usuwamy podstawę za pomocą sekatora lub diaksy. Powstały sztywny kołnierz nakładamy od góry na roślinę, okręcając wokół jej osi i delikatnie wsuwając kolejne gałązki pod osłonkę. Kolumnowe iglaki warto wcześniej związać sznurkiem albo żyłką.

Doniczka wysokości 30–40 cm skutecznie ochroni młode krzewy. Mocz spływa po ściance, nie uszkadzając liści lub igieł, i wnika w glebę w bezpiecznej odległości od rośliny. Dodatkową zaletą takich osłonek jest skuteczne zabezpieczenie przed mroźnym wiatrem. Roślina swobodnie oddycha, korzysta z opadów deszczu i nie ulega zniszczeniu pod wpływem dużych ilości śniegu.

Plastikowa osłonka zrobiona z doniczki z wyciętym dnem skutecznie zabezpieczy roślinę przed moczem psa i mroźnym wiatrem.

   
logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 1-2/2017,
tekst i zdjęcie: Katarzyna Rudzińska

Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
TRAWNIK
Na czasie
TRAWNIK
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 14, Sentencja nr:5
Tydzień 14, Sentencja nr:5
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 14, Sentencja nr:4
Tydzień 14, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 14, Sentencja nr:3
Tydzień 14, Sentencja nr:3
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się...
Tydzień 14, Sentencja nr:2
Tydzień 14, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o zwałowaniu trawnika. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu.
Tydzień 14, Sentencja nr:1
Tydzień 14, Sentencja nr:1
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Twoja strona ogrodu