Logo
Logo

Fungimat – środek grzybobójczy do ochrony roślin ozdobnych

Fungimat to fungicyd zawierający dwie substancje aktywnie czynne, przeznaczony do wykorzystania nieprofesjonalnego. Chroni drzewa i krzewy ozdobne przed wieloma chorobami grzybowymi psującymi estetykę i zaburzającymi rozwój. Jak stosować Fungimat? Jaki ma mechanizm działania?

Z artykułu dowiesz się:
 • Co to Fungimat i jaki ma skład?
 • Gdzie i na co stosować Fungimat?
 • Jak stosować Fungimat?

Fungimat – skład preparatu i mechanizm działania

Fungimat zawiera dwie substancje aktywnie czynne należące do różnych grup związków. Dzięki dwóch substancjom aktywnie czynnym zastosowanie jest szersze, a efektywność wyższa. W dodatku rzadziej dochodzi do wytwarzania mechanizmów odpornościowych u grzybów.

Jest to tebukonazol (związek z grupy triazoli) oraz trifloksystrobina (związek z grupy strobiluryn). Pierwszy z nich to inhibitor ergosterolu, czyli związku, który wchodzi w skład błon komórkowych grzyba. Działa układowo. Nie dopuszcza do rozwoju patogenu odpowiedzialnego za wystąpienie choroby grzybowej. Trifloksystrobina działa zapobiegawczo i interwencyjnie. Doprowadza do zaburzeń w mitochondrialnym transporcie elektronów, co w uproszczeniu powoduje po prostu zakłócenia procesów energetycznych u grzyba.

Gdzie i na co stosować Fungimat?

Fungimat jest polecany do profilaktycznej ochrony i doraźnego zwalczania chorób u szerokiej grupy drzew i krzewów ozdobnych uprawianych w ogrodzie, na ROD, działce letniskowej czy nawet na balkonie, tarasie i u roślin pokojowych. W szczególności zaleca się go używać do kompleksowej ochrony przeciwgrzybowej róż. Fungimat ma szerokie spektrum działania:

 • Mączniak prawdziwy, w tym mączniak prawdziwy róży
 • Rdze, w tym rdze róży
 • Czarna plamistość róży
 • Różne rodzaje plamistości powodowane przez patogeny grzybowe
 • Zaraza pędów (zwalcza się ją m.in. u bukszpanu)

Fungimat AL
Środek grzybobójczy do ochrony roślin ozdobnych
Fungimat AL to gotowy do użycia środek grzybobójczy do ochrony uprawianych w gruncie róż i roślin ozdobnych oraz do ochrony roślin doniczkowych zarówno w domu jak i w ogrodzie.
Kup online w naszym sklepie
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Ze względu na fakt, że Fungimatu używa się na roślinach ozdobnych (a nie jadalnych) nie wymaga pilnowania okresu karencji.

Jak stosować Fungimat (i ogólnie preparaty grzybobójcze)?

Fungimat ma formę koncentratu sprzedawanego w formie gotowej do użycia – w sprayu. Maksymalna dawka jednorazowego zastosowania to 120 ml/m². W ciągu sezonu wykonuje się kilka zabiegów (zwykle trzy), w odstępach 10-21 dniowych (w zależności od rodzaju choroby i intensywności namnażania grzyba). Preparat stosuje się, gdy temperatura powietrza przekracza 12°C, ale nie powinna przekraczać 25°C.

Ogólne zasady stosowania środków ochrony roślin

 • Zabiegi fungicydowe powinno się wykonywać przy umiarkowanie ciepłej, bezdeszczowej i bezwietrznej pogodzie.
 • Najlepiej robić to wieczorem, ponieważ temperatura jest zazwyczaj wtedy bardziej odpowiednia (w zbyt wysokich substancje aktywnie czynne tracą efektywność). Dodatkowo jest to bezpieczniejszy czas, w którym owady pożyteczne kończą swoją dzienną aktywność.
 • Chociaż fungicydy nie są tak toksyczne dla nich jak insektycydy, nie można wykluczyć zatruć u zwierząt.

Stosowanie Fungimatu

 • Cieczą należy dokładnie pokryć wszystkie nadziemne organy rośliny. Liście i pędy powinny być wilgotne, ale nie mokre. Środek nie powinien nadmiernie skraplać się na nich i ściekać. To oznaka, że zabieg jest nadgorliwie wykonywany. To z kolei generuje szkodę dla środowiska (preparat ścieka do gleby szkodząc m.in. mikroorganizmom), a jednocześnie jest to po prostu strata.
 • Do używania środków ochrony roślin należy używać ochronnego ubioru, maski i okularów. W trakcie pracy nie powinno się spożywać posiłków i pić napojów.
 • Jeśli sytuacja wymaga zastosowania fungicydów więcej niż 4-5 razy w sezonie, tj. na tej samej roślinie, preparaty zaleca się stosować naprzemiennie. Wybiera się inny, najlepiej taki, który zawierają substancje aktywne należące do innych grup związków.
 • W przypadku ochrony roślin doniczkowych – w pomieszczeniu lub pod osłonami – po zabiegu powinno się solidnie przewietrzyć pomieszczenie.
 • Fungimat z reguły stosuje się po zauważeniu pierwszych niekorzystnych symptomów.

Preparat Fungimat (i inne) należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Fungimat jako preparat grzybójczy znalazł swoją niszę – właścicieli niewielkich ogrodów, ogródków ROD czy działek letniskowych. Pomaga uporać się z uciążliwymi chorobami, które chociaż zazwyczaj nie prowadzą do zamierania roślin, ale zaburzają ich wzrost i psują estetykę.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: itou365/Pixabay ed.

Autor
Fungimat – środek grzybobójczy do ochrony roślin ozdobnych
Fungimat – środek grzybobójczy do ochrony roślin ozdobnych
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl