Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
10
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy kot potrzebuje kąpieli?

Pytanie czytelnika: Od niedawna mam kota, który wychodzi sobie swobodnie do ogrodu. Zastanawiam się, jak często trzeba go kąpać?

 

Czy kota trzeba kąpać?

Kot, od zawsze uważany jest za jednego z największych czyściochów wśród zwierząt. Dlatego jeśli chodzi o jego kąpanie, nie ma potrzeby aby to robić. Pomimo gęstego futra, doskonale chroniącego kota przez zabrudzeniami oraz warunkami atmosferycznymi, potrafi on wystarczająco dobrze zadbać o swoją higienę.

Zdecydowana większość kotów nie cierpi wręcz wody oraz się jej boi. Dlatego nie warto robić nic na siłę, zwłaszcza że kot ze stworzenia przyjacielskiego nagle może stać się drapieżnikiem, czując zagrożenie.

Co ciekawe np. koty bengalskie nie mają nic przeciwko kąpieli. Warto jednak pamiętać że zbyt częste kąpanie, może pozbawić sierść jej naturalnej bariery ochronnej. Koty, które regularnie wylizują swoją sierść, produkują przez to większą ilość witaminy D3, odpowiedzialnej za koci, dobry nastrój.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów mających na celu zwalczyć ewentualne kleszcze czy pchły w kociej sierści, więc jeśli nie ma potrzeby kapać kota, lepiej z tego zrezygnować.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Ermal Tahiri / Pixabay
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu