Logo
Logo

Czy kot potrzebuje kąpieli?

Pytanie czytelnika: Od niedawna mam kota, który wychodzi sobie swobodnie do ogrodu. Zastanawiam się, jak często trzeba go kąpać?

Czy kota trzeba kąpać?

Kot, od zawsze uważany jest za jednego z największych czyściochów wśród zwierząt. Dlatego jeśli chodzi o jego kąpanie, nie ma potrzeby aby to robić. Pomimo gęstego futra, doskonale chroniącego kota przez zabrudzeniami oraz warunkami atmosferycznymi, potrafi on wystarczająco dobrze zadbać o swoją higienę.

Zdecydowana większość kotów nie cierpi wręcz wody oraz się jej boi. Dlatego nie warto robić nic na siłę, zwłaszcza że kot ze stworzenia przyjacielskiego nagle może stać się drapieżnikiem, czując zagrożenie.

Co ciekawe np. koty bengalskie nie mają nic przeciwko kąpieli. Warto jednak pamiętać że zbyt częste kąpanie, może pozbawić sierść jej naturalnej bariery ochronnej. Koty, które regularnie wylizują swoją sierść, produkują przez to większą ilość witaminy D3, odpowiedzialnej za koci, dobry nastrój.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów mających na celu zwalczyć ewentualne kleszcze czy pchły w kociej sierści, więc jeśli nie ma potrzeby kapać kota, lepiej z tego zrezygnować.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Ermal Tahiri / Pixabay
G.T.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz