Logo
Logo

Jak opiekować się kotem?

Kot to wymarzone zwierzę wielu z nas. Na posiadanie kota decydują się najczęściej osoby, które sporą część dnia spędzają poza domem. Koty zdecydowanie lepiej znoszą samotność niż psy. Dlatego też są dobrymi zwierzętami dla osób pracujących. Oprócz tego nie musimy wyprowadzać ich na regularne spacery, co jest znacznym ułatwieniem w opiece nad zwierzakiem.

Czego potrzebujemy, by dobrze opiekować się kotem?

Zanim zwierzę pojawi w naszym domu musimy skompletować wyprawkę. Wyprawka dla kota powinna zawierać wszystkie niezbędne akcesoria i karmę.

Kocia toaleta przede wszystkim!

Pierwszą rzeczą, którą musimy kupić jest kuweta. W sklepach znajdziemy te odkryte i te zakryte, które często mają drzwiczki. Te drugie są droższe. Mamy również możliwość kupna kuwety automatycznej. Kuweta automatyczna kosztuje od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od modelu. Lepsze modele kuwet same zbierają nieczystości, i pakują je do woreczków. Tutaj wybór zależy od naszego budżetu. W kuwecie musi znaleźć się odpowiedni żwirek. Najczęściej wybierany jest zbrylający, dzięki któremu łatwiej usuniemy nieczystości. Żwirek drewniany jest również dobrym wyborem. Pamiętajmy jednak, że koty szybko przyzwyczają się do danego typu żwirku. Wtedy zmiana podłoża może spowodować to, że koty nie będą chciały się załatwiać.


Źródło: Royal Canin / YouTube


Kot lubi się bawić!

Musimy również kupić zabawki dla kota. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele zabawek przeznaczonych właśnie dla tych zwierząt. Dobrze sprawdzają się piłki z dzwoneczkiem, myszy na sznurku lub jeżdżące zabawki. Ważny jest również drapak.

Dobrym pomysłem jest kupienie domku dla kota. Najlepiej wybrać taki, który ma kilka pięter, drapak i zabawki. W ten sposób nasz pupil będzie miał zajęcie i nie będzie niszczył mebli. Oprócz domku możemy również kupić legowisko, które ustawimy w innym pokoju. W ten sposób nasz pupil będzie miał kilka miejsc do spania.

Pamiętaj, aby koniecznie kupić drapak, który jest dla kota idealny miejscem zabawy i wypoczynku. Jeśli Twój kot nie wychodzi na zewnątrz, to drapak jest wręcz koniecznym zakupem, bo Twój pupil musi zaspokoić naturalną potrzebę drapania. Ma to na celu usuwanie martwych części pazurów, znaczenie terenu, stanowi także swoistą kocią gimnastykę.

Zadbaj o futerko!

Z akcesoriów pielęgnacyjnych będziemy potrzebować szczotkę lub zgrzebło do sierści, a także cążki do pazurów. Szampon nie jest konieczny, gdyż koty sporą część dnia spędzają na dbaniu o swoje futerko. Z tego też powodu powinniśmy regularnie podawać pastę odkłaczającą. Sierść może zbierać się w żołądku, co jest niebezpieczne dla kota. Pasta odkłaczającą ułatwia wydalanie sierści. Ważnym aspektem w opiece nad kotem jest żywienie.

Jak karmić kota?

Koty, podobnie jak psy to mięsożerne zwierzęta. I to właśnie mięso powinno znaleźć się na pierwszym miejscu w składzie karmy. Warto podawać zarówno suchą karmę, jak i mokrą. Oczywiście warto wybrać pokarm dobrej jakości. Sucha karma dla kota powinna stale znajdować się w misce. Oczywiście musimy uważać na jej ilość. Koty jedzą od kilku do nawet kilkunastu małych posiłków w ciągu dnia. Sucha karma będzie dobra podczas naszej nieobecności w domu. Mokra karma jest bardziej lubiana przez koty. Dlatego warto ją podawać kilka razy dziennie w małych ilościach. Możemy również samodzielnie przygotowywać posiłki dla naszego pupila.

Ważną sprawą w wyprawce są również miski, których powinniśmy mieć trzy. Jedna miska będzie na wodę, druga na suchy pokarm, a trzecia na mokrą karmę.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: imazite / Pixabay
G.T.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)
 

Komentarze

Dodaj komentarz