|
Wszędzie tam, gdzie można wygospodarować trochę wolnego terenu, ale gdzie nie da się założyć pełnowymiarowego ogrodu, zmieści się ogródek kieszonkowy. Podobnie jak miejskie parki kieszonkowe, są to po prostu ogrody o małej powierzchni, zwykle nie przekraczające 1000 m²; chociaż te najmniejsze mogą powstać nawet z kilku zestawionych ze sobą doniczek. Kieszonkowe nasadzenia mają wszystkie zalety swoich dużych odpowiedników – oczywiście poza wielkością.
Dzięki małym wymiarom zmieszczą się niemal wszędzie: na niewielkim skwerze w mieście, na działce, przy domu na wsi, a nawet na balkonie. Mogą być też pierwszym krokiem do założenia dużego ogrodu, bo oferują możliwość sprawdzenia swoich ogrodniczych umiejętności bez ryzyka popełnienia dużych błędów.
Projektanci wykazali się niezwykłą kreatywnością, rywalizując o prestiżowy medal w kategorii Sensory Pocket Planting (Sensoryczne Rabaty Kieszonkowe), a my prezentujemy pięć najciekawszych aranżacji pobudzających i dopieszczających wszystkie zmysły.
Zmysłowy dotyk
W oceanie zwiewnych traw dryfują kule kolczastych sukulentów i kuleczki jaskrawych, przypominających guziki kwiatów. Tutaj najważniejszy jest dotyk i wrażenia, jakich nam dostarcza. Ta rabata kieszonkowa czerpie inspirację z rabat preriowych, na których często pojawiają się strzyżone kuliste bukszpany pełniące funkcję mocnych akcentów. Bukszpanowe kule w tym wypadku zastąpione są kulami z sukulentów, które zostały tak zaprojektowane, żeby można było je zabrać i przenieść w cieplejsze, ale przewiewne miejsce na czas zimy. Świetnie sprawdzą się w jasnym atrium lub holu.
Nasadzenia, takie jak to są odporne na suszę i wytrzymałe, a jednocześnie łatwo dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do wszystkich roślin można łatwo dosięgnąć, dotknąć i poczuć ich faktury, aby pobudzić zmysł dotyku.
Projekt Jodie Chan
Wykorzystane rośliny o kontrastujących fakturach, pobudzające zmysł dotyku:
- Ostnica cieniutka (Stipa tenuissima) ‘Pony Tails’
- Kraspedia kulista (Craspedia globosa)
- Czosnek główkowaty (Allium sphaerocephalon)
- Eszeweria (Echeveria) ’Graptoveria’, ‘Perle von Nurnberg’, ‘Crinoline Ruffles’, ‘Lola’, ‘Big Sam Power Grenade’
- Rojnik (Sempervivum) ‘Lotus’, ‘Gold Nugget’, ‘Calcaerum’, ‘Rubin, ‘Dippy Dame’, ‘Irazu’
Taniec ognia
Rabaty z roślinami w kolorach ognia natychmiast rozpalają zmysły i serce. Ta została zaprojektowana tak, aby zainteresować dzieci i dorosłych, przywabić owady oraz pokazać potężne oddziaływanie natury na nasze zmysły. Przywodzi na myśl łąkę w pełni lata, zachęcając do przeczesywania dłonią miękkich źdźbeł traw. Przyjazne dla dzikiej przyrody wysokie kwiaty, wiechy i torebki nasienne w połączeniu z szumem wiatru w trawach i brzęczeniem pszczół pieszczą i zajmują zmysły.
Ręcznie pleciony panel z wikliny w ciepłych, pomarańczowo-żółtych odcieniach ma 2 m wysokości i tworzy zakrzywiony ekran w tle, odzwierciedlający kołyszące i uginające się trawy.
Projekt Xenia Moseley
Wykorzystane rośliny o ognistych barwach, pobudzające zmysły węchu i wzroku:
- Szałwia (Salvia confertiflora)
- Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) ‘Red Buttons’
- Dzielżan (Helenium) ‘Moerheim Beauty’
- Krwawnik (Achillea) ‘Walther Funcke’
- Uncinia czerwonawa (Uncinia rubra) ‘Everflame’
- Krokosmia (Crocosmia) ‘Spitfire’
- Kuklik szkarłatny (Geum coccineum) ‘Borisii’
- Rudbekia trójklapowa (Rudbeckia triloba) ‘Praire Glow’
- Wietrznica Lessona (Anemanthele lessoniana) ‘Sirocco’
- Turzyca ceglasta (Carex testacea) ‘Prairie Fire’
- Języczka wąskogłówkowa (Ligularia stenocephala)
- Jeżówka żółta (Echinacea paradoxa)
- Żuraweczka (× Heucherella) ‘Sweet Tea’
Kształt błękitu
Ta utrzymana w niebieskiej tonacji rabata została zainspirowana kolażem-wycinanką Blue Nude II autorstwa Henriego Matisse’a, przedstawiającym kobiece ciało w jednolitym błękicie i sylwetkę uzyskaną za pomocą kilku cięć nożyczkami. Rośliny na tej rabacie ukazują często zaniedbywaną inteligencję emocjonalną.
Te gatunki ozdobne z kwiatów oraz trawy, które są odporne na zmiany klimatu, odzwierciedlają naturalne spadki nastroju, subtelnie i przejmująco podkreślając problemy związane ze zdrowiem psychicznym, które stanowią dużą część naszego wspólnego ludzkiego doświadczenia. Dobór roślin i ich odpowiednie rozmieszczenie emanuje metaforycznym wsparciem, którego każdy z nas czasami potrzebuje.
Projekt Camilla Flint
Wykorzystane rośliny w odcieniach błękitu, pobudzające zmysł wzroku:
- Czyściec wełnisty (Stachys byzantina)
- Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum)
- Przegorzan pospolity (Echinops ritro)
- Chaber piękny (Centaurea pulcherrima)
- Agapant afrykański (Agapanthus africanus)
- Tulbagia fioletowa (Tulbaghia violacea) ‘Variegata’
Urzekająca kakofonia
Rośliny rzadko wydają z siebie donośne dźwięki – ale mogą prowokować ich powstawanie. Zmysł słuchu będą pobudzać hałaśliwe trzmiele wydające z siebie basowe buczenie podczas lotu, szelest liści traw poruszanych wiatrem, woda przelewająca się w fontannach i strumieniach czy suche kwiatostany z grzechoczącymi nasionami – np. makówki.
Na tej rabacie to dźwięk grał pierwsze skrzypce, a nie tylko urokliwe widoki i kuszące zapachy, którymi zazwyczaj czarują kwiaty. Paleta kolorystyczna ogranicza się do wykorzystania różnych odcieni beżu, bieli i zieleni oraz mocniejszych purpurowych akcentów.
Projekt Isabel Devaney
Wykorzystane rośliny prowokujące powstawanie dźwięków oraz pobudzające zmysły węchu i słuchu:
- Naparstnica purpurowa (Digitalis ferruginea)
- Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum)
- Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)
- Mak polny (Papaver rhoeas) ‘Bridal Silk’
- Drżączka średnia (Briza media)
- Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis × acutifolia) ‘Karl Foerster’
- Szelężnik mniejszy (Rhinanthus minor)
- Jarzmianka większa (Astrantia major) ‘Abbey Road’
Uczta dla zmysłów
Oto przykład, jak za pomocą jednej tylko rabaty zaspokoić zmysły wzroku i smaku: najlepiej zabrać je w podróż po całym spektrum kolorowych kwiatów i warzyw. Rzeka kolorów płynie od chłodnych, uspokajających błękitów i fioletów do soczystych, namiętnych czerwieni i jaskrawych pomarańczów, co odzwierciedla ruch oraz zmianę nastrojów i emocji. Rośliny ozdobne i jadalne połączyły siły się, aby mocniej wyrazić kolor i przyciągnąć wzrok.
Rabata została skomponowana w dwóch głównych celach. Po pierwsze, aby złożyć hołd bogatej historii roślin jadalnych, ich zastosowaniom kulinarnym i leczniczym oraz umiejętnościom pobudzania zmysłu smaku. Po drugie, gęste nasadzenia różnorodnych roślin zwiększają żyzność gleby i populacje glebowe mikroorganizmów, działając jednocześnie jako organiczna ochrona przed chwastami, szkodnikami i chorobami.
Projekt Deborah Anderson, Lauren Munton i John Tolman
Wykorzystane warzywa i kwiaty jadalne, pobudzające zmysł smaku:
- Burak zwyczajny (Beta vulgaris) ‘Rhubarb Chard’
- Jarmuż (Brassica oleracea) ‘Redbor’
- Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
- Dalia (Dahlia) ‘Dark Red’
- Truskawka (Fragaria × ananasa) ‘Samba’
- Liliowiec (Hemerocallis) ‘Sammy Russell’ i ‘Stafford’
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) ‘Hidcote’
- Nasturcja większa (Tropaeolum majus)
Tekst Łukasz Skop, zdjęcia tytułowe Bożka Piotrowska
Artykuł pochodzi z magazynu |