Logo
Logo

3 kroki do dywanu z kwiatów | Jak założyć "dywan" z krokusów jak w Dolinie Chochołowskiej?

Marzysz o tym, by każdej wiosny cieszyć się widokiem kwitnących krokusów, które tworzą prawdziwy dywan kolorów w Twoim ogrodzie? Chcesz poczuć się jak w słynnej Dolinie Chochołowskiej, gdzie krokusy rozciągają się na hektary? Oto praktyczny poradnik, który pomoże Ci osiągnąć ten cel! Poznaj 3 kroku do stworzenia pięknego krokusowego nasadzenia.

Spis treści
Które krokusy wybrać i gdzie będą kwitły najpiękniej? Jak posadzić dywan z krokusów na trawniku? Co robić, by krokusy były zdrowe i pięknie kwitły? Podsumowanie

Krok 1. Wybór odmian krokusów i idealnego miejsca na dywan z kwiatów

Na rynku dostępne są krokusy różniące się kolorem, wielkością i okresem kwitnienia, a wśród nich najpopularniejsze to wiosenne krokusy wielkokwiatowe. Warto zaznaczyć, że tworzenie naprawdę efektownego dywanu z ich kwiatów, należy kupić dość sporo roślin (ok. 25 sztuk i więcej). Zależnie od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy kupić krokusy jednej odmiany albo pomieszać ze sobą odmiany o różnych kolorach.

Jeśli chodzi o stanowisko dla kwietnego dywanu z krokusów, nie ma z tym większego problemu. Kwiaty te dobrze rosną w miejscach słonecznych, ale tolerują również półcień. Ważne jest, by gleba była dostatecznie przepuszczalna – zaleganie wody sprawia bowiem, że podziemne organy przetrwalnikowe (cebulki, bulwy itp.) mogą zacząć gnić!

Jeśli masz w ogrodzie ciężką, gliniastą glebę, przed sadzeniem krokusów i innych roślin cebulowych warto ją poprawić dodając piasek lub kompost.

 

Krok 2. Sadzenie dywanu z krokusów krok po kroku

Jak posadzić cebulki krokusów w trawniku?

  1. By stworzyć piękny i naturalnie wyglądający dywan krokusów na trawniku najlepiej, jeśli rośliny są posadzone losowo. Aby uzyskać taki efekt rozsyp cebulki i posadź je tam, gdzie wylądują.
  2. Wykop wąski dołek o głębokości około 8-10 cm dla każdej cebulki.
  3. Do dołka należy wsypać i wymieszać żyzną ziemię lub kompost, by krokusy miały jak najlepszy start.
  4. Ułóż cebulki w dołku stożkiem wzrostu do góry.
  5. Zasyp dołki / przykryj je darnią, którą wcześniej wykopano i delikatnie przyciśnij. Jeśli najbliższe dni nie jest zapowiadany deszcz, należy podlać miejsce sadzenia.
    Gotowe!
Sadzenie krokusów na trawniku, fot. Katarzyna Jeziorska
Fot. Katarzyna Jeziorska

Czy wiesz, że...?

Najlepszym momentem do sadzenia krokusów jest wczesna jesień, czyli okres od września do pierwszych przymrozków. Wtedy mają czas na ukorzenienie się przed zimą.

Krok 3.Pielęgnacja, czyli co robić po posadzeniu, by krokusy pięknie kwitły

Krokusy są roślinami niskiej pielęgnacji. Wystarczy podlewać je regularnie, zwłaszcza w okresie suszy, oraz dbać o to, by nie rozwijały się chwasty.

Warto wiedzieć:

Nie ścinaj od razu przekwitłych kwiatów. Pozwól liściom zaschnąć naturalnie - dostarczają one cenne składniki odżywcze cebulce na następny rok.

Podsumowanie

Stworzenie dywanu z krokusów w swoim ogrodzie to nie tylko spełnienie ogrodniczych marzeń, ale także stworzenie miejsca, które przyciągnie wzrok sąsiadów i przechodniów. Postępując zgodnie z powyższymi krokami, możesz cieszyć się pięknem krokusów każdej wiosny.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: edit. Mina / AdobeStock

Autor
3 kroki do dywanu z kwiatów | Jak założyć "dywan" z krokusów jak w Dolinie Chochołowskiej?
3 kroki do dywanu z kwiatów | Jak założyć "dywan" z krokusów jak w Dolinie Chochołowskiej?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl