Logo

Podlejcie teraz borówkę nawozem z 1 produktu, a zbierzecie 10x więcej owoców kolejnego roku

Borówka amerykańska to dla wielu przysmak, który jedzą wręcz kilogramami w sezonie, jaki w ciągu okresu zimowego. Można ją mrozić, przygotowywać dżemy oraz różnego rodzaju konfitury czy sosy do mięsa. Zyskuje jednak w deserach typu lody czy bita śmietana z dodatkami. W porównaniu do jagód czy porzeczek, jest nieco suchsza i łatwiejsza w przechowywaniu czy transporcie - dlatego nie psuje się w zastraszającym tempie. Warto jednak zadbać o to, aby nie była zgnieciona, gdyż w miejscu skazy będzie nosiła ślady pleśni z delikatnym kożuszkiem.

W moim ogrodzie króluje kilkanaście krzaków borówki. Rodzina co roku przychodzi na wielki zbiór, aby ułatwić przerabianie oraz przygotowanie do sezonu jesienno-zimowego. Moja ulubioną odmianą jest przede wszystkim Bluecrop i Chandel, które charakteryzują się niezawodnym owocowaniem i dość długim okresem zbioru. Eksperymentuję z kolejnymi, takimi jak Toro, Draper czy Calypso. Uwielbiam ich delikatne białe kwiaty, które zdobią ogród wiosną. Co zrobić, aby z każdym rokiem dawały jeszcze większe plony, bez konieczności dosadzania kolejnych krzaczków? To bardzo ważny zabieg, który robię zaraz po ostatnim zbiorze na borówce amerykańskiej. Podpowiem wam w poniższej poradzie - tak nauczył mnie mój dziadek i mama, którzy uwielbiają domowe i naturalne sposoby, wraz z permakulturą.

Czym podlewać borówki po owocowaniu, aby dobrze plonowały w przyszłym roku?

Borówki amerykańskie bardzo często są pielęgnowane serwatką czy zsiadłym mlekiem podczas plonowania latem. Po ostatnich zbiorach wielu ogrodników zapomina o niej i pozostawia samej sobie.

Niestety to nie jest odpowiednie rozwiązanie na dłuższą metę. Jeżeli czekacie na pierwsze przycinanie w sezonie jesiennym, uprzedzę was - to jeszcze nie wszystko. Warto wzmocnić ją kilkoma zabiegami, które poprawią jej kondycję na przyszły rok. Poniżej znajdziecie instrukcje:

  • uzupełnijcie wyściółkę z kory oraz kompost,
  • usuńcie niektóre zgniłe szyszki i przyszykujcie kolejne - możecie dodać mielone wióry, jak i te w całości,
  • oczyśćcie podłoże z ewentualnych grzybów, które pojawiły się wokół krzewów, aby ich zarodniki nie przeniosły się na krzewy,
  • podlewajcie wywarem potasowo-fosforowym na bazie skórek bananów - zagotujcie wodę ze skórkami i odstawcie na 3-4 dni i podlewajcie raz na tydzień,
  • usuńcie zdrewniałe końcówki i oczyśćcie z ewentualnych szkodników,
  • przed jesiennym cięciem wyczyśćcie nożyczki oraz sekatory za pomocą maści ogrodowej, którymi tniecie borówkę amerykańską - dzięki temu nie przeniesiecie chorób grzybowych z innych roślin.
 
Czy nowy "Katalog Roślin" to must-have dla ogrodników i architektów? Nasza opinia i recenzja
Przeczytaj także
Czy nowy "Katalog Roślin" to must-have dla ogrodników i architektów? Nasza opinia i recenzja

Czy borówki można podlewać drożdżami świeżymi?

Nawozy naturalne to jeden z lepszych pomysłów w ogrodzie. Jednak należy robić to umiejętnie i nie wykorzystywać niepotwierdzonych sposobów, które mogą narazić roślinę. W przypadku borówki amerykańskiej możemy to robić dość okazjonalnie.

Drożdże mogą prowadzić w tym przypadku do bardzo szybkiego i niepohamowanego wzrostu, który wycieńcza roślinę. Przy nadmiernym nawożeniu tego typu nawozem prosimy się o gnicie korzeni, które prowadzi do brązowienia liści i wysuszania owoców.

Wszystko z umiarem - będzie najlepszą rada dla początkujących ogrodników. Raz w miesiącu to odpowiedni okres, aby zapewnić jej niezbędne witaminy i minerały, bez sztucznego napędzania wzrostu krzewu. Taką samą zasadę przyjmijmy również z drożdżami instant, które działają na podobnej zasadzie, co świeże odpowiedniki.

Zdjęcie tytułowe: Lena Ivanova/ AdobeStock

Autor
Podlejcie teraz borówkę nawozem z 1 produktu, a zbierzecie 10x więcej owoców kolejnego roku
Podlejcie teraz borówkę nawozem z 1 produktu, a zbierzecie 10x więcej owoców kolejnego roku
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl