Logo
Logo

Czy można kosić trawę po deszczu? Podpowiadamy, dlaczego lepiej tego nie robić!

Zadbany oraz równo przycięty trawnik odgrywa bardzo ważną rolę w krajobrazie każdego przydomowego ogródka. Dla osób dorosłych jest świetnym miejscem do relaksu, a dla dzieci miejscem zabawy. Co więcej potrafi w wyjątkowy sposób przyozdobić każde miejsce, w którym się znajduje. Niestety, brak regularnego koszenia sprawia, że murawa bardzo szybko traci swój urok. Wykonanie tej czynności jest bardzo uciążliwe wówczas, gdy aura nie sprzyja i na dworze ciągle pada. Czy można kosić mokrą trawę?

Dlaczego lepiej unikać koszenia mokrej trawy?  

Już nasi dziadkowie, którzy do koszenia używali zwykłej kosy doskonale wiedzieli o tym, że koszenie mokrej trawy jest dużym problem. Nawet najlepsza kosiarka ślizga się po mokrej murawie i w związku z tym koszenie jest uciążliwe. A czyszczenie sprzętu po skoszeniu mokrej murawy jest bardzo czasochłonne.

Mokra trawa bardzo łatwo przykleja się do wnętrza kosiarki i nie wypełnia dobrze kosza. Co więcej przykleja się do ścianek tunelu i może zapychać kosiarkę.

Trawa po deszczu jest bardzo ciężka. Źdźbła mocno pochylają się ku ziemi pod ciężarem kropli i sklejają się ze sobą. To sprawia, że mokrą murawę jest bardzo trudno równo skosić, a ponadto w zdecydowany sposób pogarsza jej stan. Koszenie trawy po deszczu często prowadzi do poszarpania źdźbeł i infekcji.

Wilgotne oraz źle zgrabione źdźbła z nacięciami tracą naturalną odporność na działanie szkodliwych mikroorganizmów. Co więcej, nierówno przystrzyżona murawa prezentuje się fatalnie, a wówczas to nie można poszczycić się posiadaniem pięknego oraz estetycznego ogrodu.  

Koszenie mokrej trawy a kwestia bezpieczeństwa  

Gdy nieustannie pada deszcz przez kilka tygodni, a trawnik nie schnie pomiędzy przerwami w opadach, to wtenczas skoszenie trawnika jest wręcz niemożliwe. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o trudności w koszeniu, lecz także nasze bezpieczeństwo. Mając na uwadze tę kwestię nigdy nie należy używać kosiarki elektrycznej do koszenia mokrej trawy!!! Dlaczego? Otóż mokre źdźbła, a zwłaszcza wtedy, gdy są wysokie, w kontakcie ze sprzętem elektrycznym mogą wywołać spięcie i doprowadzić do porażenia prądem operatora.

Robot koszący skosi mokrą trawę

Chcąc kosić trawnik po deszczu trzeba koniecznie wyposażyć się specjalny, automatyczny robot koszący, który to jest przystosowany do pracy w takich warunkach atmosferycznych. Urządzenia to jest dobrze zabezpieczone przed wilgocią oraz wodą. Dzięki temu nie zapycha go ścięta, mokra trawa. Każdy automatyczny robot koszący jest wyposażony w czujnik pogody i potrafi z łatwością dostosować swoje działanie do panujących na dworze warunków atmosferycznych. Posiadając taki specjalistyczny sprzęt, koszenie trawy po deszczu jest bezpieczne oraz zawsze daje w pełni zadowalający efekt estetyczny.  

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Rudy and Peter Skitterians, William Lockhart / Pixabay

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu