Pałczatka szorstkawa (Eccremocarpus scaber) należy do rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae). Środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej (Chile, Peru). Jest byliną, w Polsce jednak ze względu na klimat uprawia się ją jako roślinę jednoroczną.

Zwykle osiąga ok. 2m wysokości. Wytwarza długie, wiotkie, łamliwe pędy pokryte podwójnie pierzastymi liśćmi. Kwitnie obficie od maja aż do jesiennych przymrozków. Kwiaty są długie (ok. 3cm), rurkowate, zebrane w luźne grona. Mają pomarańczową lub czerwoną barwę.

Pałczatka szorstkawa - wymagania i uprawa

Pnącze zaleca się uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych osłoniętych od silnych wiatrów i ulewnych deszczów. Lubi podłoża przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste o średniej zawartości składników pokarmowych. Nasiona wysiewa się w lutym lub na początku marca do skrzyń umieszczonych w pomieszczeniu. Sadzonki do gruntu można przesadzać od drugiej połowy maja.

Pałczatka znosi jedynie krótkotrwałe i nieznaczne przymrozki. Przez cały okres uprawy należy dbać o likwidację zachwaszczenia, podlewanie oraz nawożenie (najlepiej nawozy organiczne lub mineralne dla roślin kwitnących). Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży kwitnienie. Roślinę w początkowym okresie uprawy można także uszczykiwać - to pobudzi krzewienie.

Zastosowanie pałczatki szorstkawej

To rzadki, ale ciekawy gatunek do obsadzania kratownic, pergoli, szpalerów i ogrodzeń. Można uprawiać go w pojemnikach jako dekorację balkonów i tarasów.

zdjęcie: By Michael Wolf (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons