Chruścina jagodna (Arbutus unedo) to zimozielony krzew należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W środowisku naturalnym można go spotkać w krajach basenu Morza Śródziemnego, w zachodniej Europie oraz w Azji. W Polsce uprawiany jest głównie w pojemnikach.

Okazy dziko rosnące osiągają 10-12 m wysokości, jednak te uprawiane w mieszkaniach dorastają zwykle do 1,5-2,5 m.

Roślinę charakteryzuje wzniesiony, krzaczasty pokrój i długie (do 10 cm), szeroko-lancetowate liście. Kwitnie jesienią - od października do listopada, tworząc niewielkie, zwisające wiechy.

Białe lub jasnoróżowe kwiaty zebrane są po 40-50 w kwiatostany-wiechy. Z wyglądu przypominają nieco kwiaty konwalii.

Owoce to pomarańczowo-czerwone, jadalne jagody o średnicy 2 cm. Są podobne do owoców poziomki dlatego chruścina jagodna nazywana jest również poziomkowym drzewem, truskawkowym drzewem.

Uprawa chruściny jagodnej

Krzew najlepiej rośnie i owocuje na stanowiskach słonecznych, ale toleruje również miejsca lekko zacienione. Preferuje żyzne, przepuszczalne, próchnicze podłoża o umiarkowanej wilgotności. Chruścina jagodna znosi niskie temperatury, jednak w Polsce nie jest mrozoodporna.

Rozmnaża się ją przez wysiew nasion - wiosną (w pomieszczeniu). W czasie sezonu wegetacyjnego należy ją regularnie nawozić i podlewać. Roślina dobrze znosi cięcie.

Zastosowanie chruściny jagodnej

Chruścina jagodna to interesująca dekoracja balkonów i tarasów - w czasie sezonu wegetacyjnego oraz wnętrz i ogrodów zimowych - zimą.
Z powodzeniem można formować ją jako drzewko Bonsai.
Jej owoce są jadalne. Jednak ze względu na specyficzny smak wykorzystuje się je głównie do produkcji przetworów, nalewek i win. W niektórych rejonach służy również jako roślina lecznicza - wykorzystywane są przede wszystkim kwiaty oraz kora.