Tunbergia wielkokwiatowa (Thunbergia grandiflora) to roślina należąca do rodziny akantowatych (Acanthaceae). W środowisku naturalnym występuje w Indiach i Bangladeszu. W Polsce może być uprawiana jako roślina jednoroczna lub wieloletnia. Wytwarza owalne lub klapowane liście na wiotkich, kanciastych pędach.

Kwitnie od lipca do października. Kwiaty są duże, mają średnicę ok. 8 cm. W zależności od odmiany mogą mieć niebieską, fioletową lub białą barwę z jasnym oczkiem.

Warunki uprawy tunbergii wielkokwiatowej

Tunbergia wielkokwiatowa wymaga jasnych, dobrze oświetlonych i ciepłych stanowisk, osłoniętych od wiatru. Optymalne podłoże jest żyzne, przepuszczalne, stale lekko wilgotne.

Roślinę można przechowywać zimą w chłodnym, ale jasnym pomieszczeniu. Późną wiosną - po przymrozkach - tunbergię warto wystawić do ogrodu lub na balkon.

Po 2-3 tygodniach można rozpocząć nawożenie rośliny (najlepiej nawozy ze zwiększoną dawką fosforu co 2 tygodnie).

Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również podlewanie, gdyż gatunek ten jest wrażliwy na niedobór wody. Tunbergię można rozmnażać przez wysiew nasion. Wymaga podpór.

Zastosowanie tunbergii

Roślina jest zwykle wykorzystywana jako ozdoba balkonów i tarasów. Z powodzeniem można ją również uprawiać w wiszących donicach. Sadzona w pobliżu większych roślin - drzew i krzewów - potraktuje ich pnie i pędy jako podpory, tworząc interesujące kompozycje.