Kalina koreańska (Viburnum carlesii) to pięknie kwitnący krzew z rodziny piżmaczkowatych (dawniej przewiertniowatych). Jego ojczyzną jest Japonia i Korea, ale jest też uprawiany w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Kalina koreańska rośnie wolno, osiągając docelowo ok. 1,5-2 m wys. i podobną szerokość. Posiada ładny, gęsty, kulisty pokrój i tworzy liczne, słabo rozgałęzione, szorstko owłosione pędy, gęsto pokryte naprzeciwległymi parami sezonowych, dużych, szerokojajowatych, ząbkowanych na brzegach liści z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Liście z wierzchu są zielone i matowe, natomiast od spodu jaśniejsze i gęsto omszone.

Roślina zakwita wczesną wiosną (IV-V), wydając drobne, biało-różowe, pięciopłatkowe kwiaty z długą rurką, zebrane na szczytach pędów w duże, gęste, kuliste kwiatostany, wydzielające silny aromat, przypominający zapach hiacyntów lub też narcyzów (zdania są podzielone). Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w pękate, lekko wydłużone, początkowo czerwone, później czarne, owoce (jagody), zebrane w grona. W naszym klimacie owoce zawiązują się jednak rzadko.

Wymagania i uprawa

Kalina koreańska w uprawie oczekuje ciepłego, słonecznego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej, próchniczej, lekko wilgotnej ziemi, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. W półcieniu i na słabszym podłożu też sobie poradzi, ale wtedy będzie gorzej kwitła (w większym cieniu może nie kwitnąć wcale), a jej pokrój będzie luźniejszy. Dobrze zniesie natomiast przejściową suszę. Jest też dostatecznie mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia.

Roślina nie wymaga też przycinania, gdyż posiada ładny, regularny pokrój. Jeśli jednak będzie wymagała korekty, jej ciecie należy przeprowadzić wiosną, po kwitnieniu, gdyż tworzy pąki kwiatowe na pędach ubiegłorocznych.

Kalinę koreańską najlepiej rozmnażać przez sadzonki pędowe, odkłady poziome lub szczepienie.

Zastosowanie

Ze względu na swój atrakcyjny, gęsty, kulisty pokrój i przepięknie pachnące kwiaty, kalina koreańska powinna być sadzona w ogrodzie na eksponowanych stanowiskach, najlepiej w pobliżu tarasu, kącika wypoczynkowego lub okien domu. Pięknie prezentuje się na trawniku jako soliter, ale może być też wykorzystana do tworzenia szpalerów wzdłuż ogrodzeń lub chodników.

Wybrane odmiany

  • 'Aurora' – (zdj. 2) odm. o białoróżowych kwiatach i czerwonych pąkach kwiatowych
  • 'Juddii' – odm. o kwiatach dwukolorowych, białych wewnątrz i różowych na zewnątrz
  • 'Compactum' – (zdj. 3) odm. karłowa o obfitym kwitnieniu


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde