Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Begonia koralowa (Begonia maculata), nazywana też begonią plamistą to bylina z rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Południowej (min. w Brazylii), gdzie zasiedla dolne partie tropikalnych lasów, ale jako roślina ozdobna jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata.

Begonia koralowa w naturze może osiągać nawet do 2 m wys., jednak jej odmiany rzadko przekraczają 1 m wys. Roślina posiada rozłożysty, wzniesiony, krzaczasty pokrój i tworzy grube, podzielone węzłami na odcinki, rozgałęzione, mięsiste, nagie, dołem drewniejące pędy, pokryte wyrastającymi z węzłów naprzemianlegle dużymi liśćmi, osadzonymi na długich, sztywnych, mięsistych ogonkach. Liście mają owalny lub szerokolancetowaty, asymetryczny kształt. Z wierzchu są błyszczące, ciemnozielone i ozdobione jasnymi plamkami, natomiast od spodu są gładkie i czerwono-bordowe.

Roślina zakwita wiosną lub latem, wydając koralowe lub różowe (u odmian także białe, dwukolorowe lub czerwone), czteropłatkowe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w bardzo okazałe, wiechowate, zwisające kwiatostany.

Wymagania i uprawa

Begonia koralowa to roślina dość wymagająca. Z racji swego pochodzenia jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego w naszym kraju może być uprawiana jako roślina doniczkowa, wystawiana na balkon lub taras jedynie latem. Nie lubi jednak upałów i woli umiarkowaną temperaturę latem (ok. 20-22°C) i niższą zimą (15-18°C). Preferuje też bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko oraz przepuszczalną, próchniczą, żyzną, torfową ziemię, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH.

Nie lubi suszy ani zalania, dlatego powinna być podlewana często lecz umiarkowanie (ziemia powinna być tylko lekko wilgotna, ale nie mokra). Dobrze czuje się w pomieszczeniu z

wilgotnym powietrzem, ale ponieważ źle znosi moczenie liści, w jej pobliżu dobrze jest ustawić nawilżacz powietrza lub umieścić doniczkę na podstawce z wilgotnymi kulkami keramzytu. W sezonie wegetacyjnym roślinę można nawozić biohumusem lub nawozami do roślin doniczkowych.

W razie potrzeby wiosną można ją przycinać, co spowoduje lepsze rozkrzewienie rośliny i ograniczy jej rozmiary. Wysokie pędy begonii mogą potrzebować też podparcia, szczególnie w okresie kwitnienia.

Begonię najłatwiej jest rozmnażać przez sadzonki pędowe (wiosna) lub podział, ale można też spróbować pozyskać z niej sadzonki liściowe.

Zastosowanie

Begonia koralowa najefektowniej prezentuje się w donicy jako soliter, gdyż ładnie się rozrasta i osiąga spore rozmiary. Donice do jej uprawy powinny być niewielkie, ale stabilne, aby utrzymały ciężar roślin. Warto też, aby miały stonowane, jasne kolory, inaczej mogą konkurować ze wzorzystymi liśćmi rośliny.

Wybrane odmiany

  • 'Tamaya' – kwiaty różowo-białe, liście zielone, z wierzchu nakrapiane, wys. ok. 1-1,2 m
  • 'Wightii' – liście z wierzchu ciemnozielone z dużymi, białymi plamami, od spodu czerwone, wys. ok. 1 m
  • 'Polka Dot Pink' – liście ciemnozielone, ozdobione licznymi, różowymi kropkami


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk