Ścieżki są podstawowym praktycznym elementem w każdym ogrodzie, ułatwiając poruszanie się po nim i chroniąc przed chodzeniem po błocie i trawie. Jednak stracisz ogromne możliwości, jeśli będziesz o nich myśleć tylko w kategoriach „przedostania się z punktu A do punktu B”.
Dwie podstawy dobrego projektu ogrodu to stworzenie „płynności i ciekawych form”, a odpowiednio zaplanowana ścieżka może w tym pomóc. Kierunek, szerokość, materiał i przylegające do ścieżki rośliny mogą zmienić ją w niezwykły element, który nada stylu całemu ogrodowi.
Projektowanie ścieżek jest ekscytujące. A co więcej, mogą one proporcjonalnie podzielić ogród, jeśli chcemy, lub zupełnie na odwrót – ścisnąć pewną przestrzeń, aby stała się ciekawsza do odkrywania.
Gdy projektuję ścieżki, najpierw myślę o ich przebiegu i szerokości, a dopiero potem szukam materiałów, które by najlepiej pasowały do stylu ogrodu, ale też zmieściły się w określonym budżecie. Materiały luźne, takie jak żwir czy kora, nadają się idealnie i są tańsze niż cegła lub kostka brukowa. Tak jak w przypadku wszystkich projektów, nie jest ważne to, czego używasz, ale sposób, w jaki to robisz, sprawi, że twój ogród będzie wyglądał na świetnie przemyślany...
Fragment artykułu pochodzi z: Gardeners` World Edycja Polska 4/2018 |
|